Hopp til innhold

Åpner opp for sjølaksefiske i Finnmark

Miljødirektoratet ville ikke åpne opp for laksefiske i sjø i vinter, men har nå likevel valgt å åpne opp for noe fiske i fjordene i deler av fylket.

Sjølaksefiske

Det stenges fir sjølaksefiske i store deler av Finnmark kommende sesong.

Foto: Miljødirektoratet

– Situasjonen for villaksen er kritisk, og vi er i ferd med å miste noe av det som gjør oss til Norge.

Det sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) i en pressemelding.

I januar var budskapet fra Vitenskapelig råd for lakseforvaltning at all fisking av sjølaks i Finnmark må stanses.

Nå åpner klima- og miljøministeren opp for at det allikevel kan fiskes laks i sjøen i deler av Finnmark.

– Når situasjonen er så alvorlig, må vi gjøre det som er nødvendig. Jeg er likevel glad for at vi kan åpne for noe fiske.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen mener det er viktig å bevare laksen og samtidig sikre at kystkulturen blir videreført i generasjoner.

Foto: William Jobling / NRK

Direktør for Miljødirektoratet, Hilde Singsaas, opplyser at av hensyn til laksen i det hun betegner som verdens kanskje viktigste lakseelv, Tanavassdraget, så er det nødvendig med sterke begrensninger på fisket etter laks i sjø i hele Finnmark.

– Etter nye vurderinger har vi likevel funnet mulighet for å åpne for noe laksefiske i sjøen i deler av Vest-Finnmark.

Les også Strenge regler for laksefisket: – Dette vil smerte

Fluefiske etter laks. Nærbilde av en mann står i elva og fisker. Bildet er tatt i Trøndelag og Stjørdalselva, ved stedet Flora

Stenger fisket øst for Porsangerfjorden

Tanalaksen beveger seg over store deler av finnmarkskysten, før den går opp i elva for å formere seg.

I januar sendte Miljødirektoratet ut et forslag på høring, som innebar null fiske etter laks i sjø i Finnmark fra og med i år.

Etter innspill som kom i høringsrunden åpner direktoratet nå likevel for laksefiske fra 10. juli i fjordene fra Hammerfest og vestover i Vest-Finnmark, samt fra 15. juli i Porsangerfjorden.

Begge steder varer fisket frem til 4. august.

Hilde Singsaas

Direktør for Miljødirektoratet, Hilde Singsaas, opplyser at deler av Finnmark får et forbud mot laksefiske i sjø i sommer.

Foto: NRK

Øst for Porsangerfjorden blir det ikke åpnet for noe laksefiske i sjø fra og med i år.

– Undersøkelser viser at Tana-laksen i midten av juli har forlatt Vest-Finnmark og svømt østover mot Tana. Laksen som da er igjen i Vest-Finnmark hører hjemme i elvene der, og tilhører bestander som er mindre sårbare enn Tanalaksen. De tåler derfor bedre å bli fisket på, sier miljødirektør Hilde Singsaas.

Les også Krise for villaksen – men neppe på grunn av pukkellaks

Villaks

Begrenser fisket flere steder i landet

I Kvænangen i Troms og i Eidsfjorden i Vestland blir fiskestart utsatt med henholdsvis fem og sju dager. Begge steder starter fisket 15. juli fra og med i år.

Det pågår også sjølaksefiske i Namsfjorden i Trøndelag. Her blir fiskestarten utsatt med fem dager, til 15. juni. Den ukentlige fisketiden blir her redusert med en fjerdedel sammenlignet med i dag, og vil foregå mandager til torsdager i perioden 15. juni til 1. juli.

– Den gangen de gjeldende bestemmelsene for laksefisket ble innført var det langt mer laks som kom tilbake til kysten fra havet enn det er nå. Det er derfor behov for å redusere fisket. De tre dårligste lakseårene historisk sett har vært i perioden etter 2021, sier Hilde Singsaas.

Les også Strammar inn laksefiske i Aust-Finnmark: Har sett nedgangen sidan 2017

Vidar Isaksen, daglig leder i Vestre Jakobselv jeger- og fiskeforening, holder opp pukkellaks ved laksetrappen i Vestre Jakobselv.

Vil bevare kystkulturen

I 2025 måtte Miljødirektoratet på kort varsel stenge laksefisket mange steder.

Årets endringer i bestemmelsene om laksefisket har til hensikt å gjøre sesongen mer forutsigbar for både fiskere og næringsdrivende.

Denne sesongen kan det også bli nødvendig med ytterligere innstramminger i løpet av sesongen, dersom det kommer enda færre laks enn forventet.

– Når laksen forsvinner, forsvinner også kulturen og tradisjonene knyttet til den. Vi må snu den negative utviklingen for villaksen, slik at vi også kan sikre at kystkulturen og sjølaksefisket kan videreføres til nye generasjoner, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Les også Fikk 4000 pukkellaks i én fangst: – Det er ubeskrivelige mengder fisk

Vestre Jakobselv jeger- og fiskerforening fanget 4000 pukkellaks i ett notkast

Les også Krise for villaksen – men neppe på grunn av pukkellaks

Villaks