Hopp til innhold

Oppgitt Koteng om trenerstriden: – Sjelden vi blir hengt ut så inni hampen

TRONDHEIM/HAUGESUND/OSLO (NRK): Rosenborgs styreleder Ivar Koteng sier at det ikke er noen tvil om at Eirik Horneland blir klubbens nye trener, men den bitre striden mellom RBK og Haugesund fortsetter med full kraft.

Styreleder i Rosenborg Ballklubb Ivar Koteng møter pressen.

MØTTE PRESSEN: Rosenborgs styreleder Ivar Koteng.

Foto: Ned Alley / NTB scanpix

  • Se hele pressekonferansen med Koteng i bunnen av saken.

Det var en tydelig oppgitt, på grensen til forbannet, RBK-styreleder som møtte pressen fredag klokken 12.30. Han skulle egentlig ha presentert RBKs nye trener, Eirik Horneland. I stedet måtte Koteng stå og svare på beskyldninger om at Rosenborg spiller umoralsk.

Det likte han svært dårlig.

– Det er sjelden at vi blir hengt ut så inn i hampen ... vi har vanligvis ikke noe behov for å forsvare oss, men nå har vi det, sa Koteng.

– Det Haugesund har gjort nå, er trist. Vi har ansatt en som jobber i Haugesund, som har sagt opp sin stilling. Han begynner hos oss når oppsigelsestiden er over 1. februar, sa Koteng om ansettelsen.

– Vi forhandlet med dem før jul, og vi snakket med dem i går formiddag. Vi kommuniserte på mail, men fikk ikke svar, og så ble vi hengt ut som umoralsk. Da svarte vi ikke. Når vi spør hva de skal ha, svarer de ikke på det, sa Koteng om prosessen frem til ansettelsen.

På spørsmål om det er aktuelt å legge mer penger på bordet for å få Horneland klar før 1. februar, svarte Koteng følgende:

– Vi synes 1,1 million er mye penger for et par arbeidsdager. Jeg har ikke lyst til å betale Haugesund mye penger, men verden roer seg.

– Kanskje jeg tenker annerledes om et halvt døgn, avsluttet han.

Dette er konflikten

Horneland og Rosenborg mener at den avtroppende Haugesund-treneren har en måneds oppsigelsestid i sin kontrakt. FKH mener derimot at de har terminert treårskontrakten som Horneland skrev under på i oktober, av årsaker gjort kjent for Horneland og RBK.

Leiv Helge Kaldheim

UMORALSK: – I beste fall synes vi dette er umoralsk, sa Haugesunds styreleder Leiv Helge Kaldheim torsdag.

Foto: Gisle Jørgensen / NRK

Rogalandsklubben mener dermed at det er den forrige kontrakten som er gjeldende, og at Hornelands avtale løper fram til 30. november 2019. Den kontrakten skal ikke ha noen klausuler som gjør at RBK kan hente ham, med mindre han blir frikjøpt.

– Den opprinnelige avtalen, som gjelder for sesongen 2017/18/19, er tidsbestemt. Den har ingen oppsigelsesadgang, sier Haugesunds styreleder Leiv Helge Kaldheim til NRK.

Horneland slår tilbake

Horneland er uenig i Kaldheims oppfatning av saken, og slår fredag tilbake i en egen pressemelding.

– FK Haugesund og jeg ble tidligere i høst enige om endrede vilkår for min trenerstilling. De nye vilkårene gjelder fra 1. januar 2019. Fra denne dato gjelder følgende oppsigelsesadgang i: Under arbeidsforholdet og etter utløpet av prøvetiden gjelder en gjensidig oppsigelsesfrist på 1, måned, regnet fra og med utløpet av kalendermåneden oppsigelsen fant sted, sier Horneland i meldingen.

Eliteserien fotball 2018, Molde - Haugesund. (2-0)

SER FREMOVER: – Jeg ser nå fram til å begynne som ny trener for Rosenborg BK etter oppsigelsesperiodens utløp, sier Horneland.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB scanpix

– Denne bestemmelsen har jeg forholdt meg til. Men det gjør ikke FK Haugesund som overraskende anser seg uforpliktet av den nye avtalen med tilhørende oppsigelsesadgang, sier han.

– FK Haugesunds terminering av avtalte rettigheter i et eksisterende og løpende arbeidsforhold er uten støtte faktisk eller rettslig og er ugyldig, sier advokat Erik Flågan, som representerer Horneland.

Laster Twitter-innhold

– Per nå ingen dialog med Rosenborg

Per nå er det ingen dialog mellom Rosenborg og Haugesund.

– Vi forstår at han har lyst til å ta fatt på utfordringene i Rosenborg og vi har heller ingen problemer med å ønske ham lykke til i Rosenborg, men Rosenborg er nødt til å gjøre opp forpliktelsene Erik Horneland har overfor FK Haugesund, sier Kaldheim til NRK.

MØTTE PRESSEN: Rosenborgs styreleder Ivar Koteng møtte pressen på Brakka kl. 12.30.

Siste nytt

  • Stortalent scoret hattrick – ordnet dansk drømmeåpning i EM-jakten

    Rasmus Højlund (20) scoret alle målene for Danmark da Finland ble slått 3–1 på hjemmebane i EM-kvalifiseringen torsdag. Det skjedde i hans tredje landskamp.

    Atalanta-spissen sendte danskene i ledelsen i Parken etter 21 minutter, men Oliver Antman utlignet for finnene ti minutter etter pause. Åtte minutter før slutt scoret Højlund sitt andre mål, og på overtid fullbyrdet han hattricket.

    Det var hans første landslagsmål siden debuten i september i fjor. Da ble det to innhopp mot Kroatia og Frankrike i nasjonsligaen. Torsdag fikk han tillit fra start og takket for det med tre nettkjenninger.

    Højlund har gått gradene raskt i det danske landslagssystemet. Han rakk bare å spille tre kamper for U21-laget før debuten for A-laget. 20-åringen gjorde unna sine første oppgjør for U21- og A-landslaget med tre måneders mellomrom.

    Han har scoret sju mål på 23 kamper for Atalanta i Serie A denne sesongen.

    Danmark møter Kasakhstan borte i neste runde av EM-kvalifiseringen. Nord-Irland, Slovenia og San Marino er også en del av puljen.

    (©NTB)

    Rasmus Højlund
    Foto: LISELOTTE SABROE / AFP
  • Ronaldo med verdensrekord og måldobbel for Portugal

    Cristiano Ronaldos Portugal lekte seg til 4-0-seier over Liechtenstein i EM-kvalifiseringen torsdag kveld.

    Ronaldo, som scoret to av kampens mål ble fotballhistoriens mestspillende landslagsspiller med sin 197. opptreden for hjemlandet.

    João Cancelo sendte Portugal i ledelsen etter kun åtte minutter med et lavt skudd via to spillere.

    Bernardo doblet ledelsen like etter pausen, før Ronaldo klinket til med to raske mål med drøye ti minutters mellomrom.

    Torsdagens oppgjør var tidligere Belgia-sjef Roberto Martínez' første som trener for det portugisiske landslaget.

    cristiano ronaldo
    Foto: Armando Franca / AP
  • England brøt forbannelsen mot Italia – Kane ble historisk

    For første gang siden 2012 vant England over Italia.

    Italienerne åpnet best på hjemmebane, men England fikk maks ut av et hjørnespark fra Bukayo Saka etter 12 minutter. Harry Kane var først på ballen, men skøyt på sisteskansen. Ballen spratt videre til Declan Rice som sendte England i ledelsen.

    Italia bar preg av et rotete forsvar i store deler av kampen, og Giovanni Di Lorenzo ble synderen med hands innenfor 16-meteren like før pause.

    Kaptein Kane fikk en gylden mulighet til å doble ledelsen med straffespark, og det gjorde Tottenham-spissen som satte rekord med sin 54. landslagsscoring. Han passerte med det Wayne Rooneys målrekord for England.

    Få minutter senere fikk Jack Grealish en gigantisk mulighet til å sette 3–0 etter en strålende assist fra Kane. Men på magisk vis gikk ballen utenfor mål.

    Etter hvilen hadde italienerne funnet ny giv.

    Med drøye ti minutter spilt av andre omgang fant Lorenzo Pellegrini debutant Mateo Retegui som satte ballen sikkert i nettveggen.

    Luce Shaw pådro seg to gule kort på to minutter. England måtte dermed spille de siste ti ordinære spilleminuttene med ti mann.

    Et desperat Italia mestret likevel ikke å utligne mot engelskmennene som gikk seirende ut 2-1.

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
Nektet å prate om Haaland - så skjedde dette 01:00
Neste