Hopp til innhold

Carlsen: – Han har utspilt meg så mange ganger at jeg har mistet tellingen

Magnus Carlsen (25) har en marerittmotstander når VM-kvaliken starter i dag: Ringreven Levon Aronian (33).

Levon Aronian

UTFORDRER: Levon Aronian, her under Norway Chess i fjor.

Foto: Johansen, Carina / NTB scanpix

– Jeg vil si Aronian er den tøffeste, sier Magnus Carlsen til NRK.

Fredag starter den såkalte kandidatturneringen, hvor det skal avgjøres hvem som møter Carlsen til VM-kamp i New York i november.

Åtte spillere deltar i kvalifiseringsturneringen, og alle er meritterte stormestere. Men hvis det er én Carlsen følger ekstra godt med på, så er det Levon Aronian fra Armenia.

– Han er en av de absolutt vanskeligste å spille mot, sier den norske verdensmesteren.

Har slått Carlsen syv ganger

Den lave mannen med den luftige frisyren er den fjerde sterkeste spilleren i VM-kvaliken med 2786 ratingpoeng. Det er godt under Carlsens 2851, men han er ingen smågutt: I en lang periode rundt 2014 var han klar nummer to i verden.

Siden den gang har han hatt en nedtur, men nå er han tilbake.

Levon Aronian

SJAKK-ELEGANT: Levon Aronian tar en luftetur underveis i et av partiene i Norway Chess i fjor.

Foto: Johansen, Carina / NTB scanpix

33-åringen, som var med på treningsleir med Carlsen før en turnering i fjor, har dessuten en solid statistikk mot verdensmesteren. Da Carlsen var yngre, gikk nordmannen på et par bitre nederlag mot armeneren, noe som gjorde at Aronian ble omtalt som «Carlsens nemesis».

Aronian har faktisk slått Carlsen syv ganger, med bare tolv tap.

– Han har utspilt meg så mange ganger at jeg har mistet tellingen. Selv om jeg heldigvis har vunnet en del av de partiene, sier Carlsen.

Vanskeligere enn Caruana

Magnus Carlsen

SELVSIKKER: Magnus Carlsen på pressetreff i Oslo før kandidatturneringen.

Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpix

Nordmannen trodde lenge at Fabiano Caruana skulle bli den verste motstanderen, men amerikaneren har ikke sett like imponerende ut i det siste.

– På et tidligere tidspunkt ville jeg nok sagt Caruana. Men han har spilt så dårlig i det siste at jeg vil si Aronian er tøffere, sier Carlsen.

– Caruana hadde jo plutselig 2850 i rating i forfjor, og spilte på et nivå som kanskje var enda høyere enn det. Men selv om han skulle spille på det nivået vil jeg ha veldig god sjans mot ham i en VM-match. For jeg kan jo spille enda bedre enn det, sier han.

I går slo 25-åringen kontant fast at han er favoritt uansett hvem som vinner kandidatturneringen. Men han er klar på at dette uansett kan bli tøffere enn noensinne.

– Enhver som vinner kandidatturneringen er god nok til å gi meg bra kamp. Det vil bli en enorm utfordring, sier han.

Du kan følge kandidatturneringen trekk for trekk på NRK.no fra fredag.

Siste nytt

  • Positive meldinger etter dramatisk fotballkamp i Nederland

    Fotballkeeperen Etiënne Vaessen skal etter forholdene ha det bra etter den uhyggelige situasjonen under kampen mellom Waalwijk og Ajax lørdag.

    – Heldigvis svarte Etienne da vi snakket til ham, sa Waalwijk-direktør Frank van Mosselveld ved midnattstider lørdag, ifølge avisen De Telegraaf.

    Oppgjøret mellom Waalwijk og Ajax ble aldri ferdigspilt. I sluttminuttene lå hjemmelagets målvakt bevisstløs på bakken etter en duell der han skal ha blitt truffet i hodet av foten til en motspiller.

    Vaessen kolliderte med Ajax-spissen Brian Brobbey i det 83. minutt. Det ble umiddelbart ropt på medisinsk hjelp.

    Ifølge den nederlandske avisen De Telegraaf ble det satt i gang gjenoppliving, og noen minutter senere ble Vaessen båret av banen og fraktet til sykehus.

    Ifølge van Mosselveld tyder lite på at Vaessen skal ha fått hjertestopp. Han roser helsepersonellet for deres innsats.

    Flere av spillerne brast ut i gråt ute på banen.

    (NTB)

    Waalwijk Ajax
    Foto: OLAF KRAAK / AFP
  • Fortsatt ingen Messi-retur for Inter Miami

    Lionel Messi glimret fortsatt med sitt fravær på banen da Inter Miami lørdag spilte 1-1 mot gjestene New York City FC på hjemmebane i Fort Lauderdale.

    Messi pådro seg en bein-skade i kampen mot Toronto FC forrige onsdag. Han måtte gå av banen etter bare 37 minutter.

    Lørdag ble det først 45 minutter før kampstart annonsert at argentineren ikke var i Miami-troppen.

    I hans skadefravær klarte Miami uavgjort lørdag etter at argentineren Tomas Aviles scoret sitt første mål for klubben da han fem minutter på overtid utlignet til 1-1.

    (NTB)

    US Open Cup Soccer
    Foto: Rebecca Blackwell / AP
  • Fotballkamp i Nederland stoppet – keeper fikk akutt behandling

    Lørdagens oppgjør mellom RKC Waalwijk og Ajax ble ikke ferdigspilt.

    I sluttminuttene lå hjemmelagets målvakt bevisstløs på bakken etter en duell.

    Situasjonen skjedde da Etiënne Vaessen kolliderte med Ajax-spissen Brian Brobbey i det 83. minutt. Det ble umiddelbart ropt på medisinsk hjelp.

    Ifølge den nederlandske avisen De Telegraaf ble det satt i gang gjenoppliving, og noen minutter senere ble Vaessen båret av banen og fraktet til sykehus.

    28-åringen skal være ved bevissthet, melder lokalavisen Brabants Dagblad.

    – Vi er ekstremt sjokkert over hendelsen på banen med vår keeper Etienne Vaessen. Vi kan meddele at han etter omfattende legeundersøkelse er ved bevissthet og er fraktet til sykehus for videre undersøkelse. Vi ønsker Etienne masse styrke og håper å ha han med oss ​​igjen snart, skriver RKC Waalwijk på sin X-konto ved midnatt.

    Ajax ledet bortekampen 3-2 da hendelsen oppsto. TV-bildene viste flere spillere som var fortvilet og tok til tårene.

    Over høyttaleranlegget ble det først meldt at kampen var midlertidig avbrutt, men senere kom beskjeden om at den ikke kom til å bli gjenopptatt. (NTB)

    Waalwijk Ajax
    Foto: OLAF KRAAK / AFP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Hovland med hole-in-one - bilder med tillatelse fra Viaplay 01:16
Neste