Hopp til innhold

Boston sørget for kamp sju

Boston Bruins slo Vancouver Canucks 5-2 i den sjette finalekampen i Stanley Cup og sørget dermed for at det hele blir avgjort i den siste og sjuende kampen mellom lagene.

Brad Marchand

Brad Marchand scoret i den sjette finalekampen i Boston.

Foto: Jim Rogash / Afp

Den siste finalekampen spilles i Vancouver.

Vancouver Canucks er aldri blitt NHL-mester, mens det er hele 39 år siden Boston Bruins ble det sist gang. Boston Bruins åpnet heroisk i den sjette finalekampen, og de drev hjemmelagets keeper, Roberto Luongo, fra skanse til skanse. Brad Marchand, Milan Lucic og Andrew Ference sørget for 3-0-ledelse innen det var spilt 8.35 minutter.

- Vi ville forsikre oss om at hvis vi gikk ned, så skulle vi gå ned med flagget til topps, sa Marchand.

For sjette gang på de siste 10 årene må Stanley Cup-finalen avgjøres ved hjelp av en sjuende finalekamp.

Hjemmeseire

Boston Bruins vant alle sine tre hjemmekamper med god margin. Vancouver Canucks har tre ettmålsseirer hjemme. Det kan gi sistnevnte en fordel før den sjuende finalekampen i egen hall på Canadas vestkyst.

Svensken Henrik Sedin scoret sitt første mål i årets finale tirsdag, uten at det hjalp denne gangen. Målet til Sedin kom i overtall.

Tim Thomas gjorde 36 redninger i målet til Bruins. Thomas har bare sluppet inn åtte mål på seks finalekamper for Boston Bruins.

Gikk av isen

Til tross for Vancouver-keeper Luongo ble byttet ut etter ni minutter tirsdag, får han trolig starte den avgjørende finalekampen om to dager.

- Han vet at han er tilbake da, og han vet at han kommer til å spille godt, sa Vancouver Canucks-trener Alain Vigneault.

Mens 32 år gamle Luongo har slippet bøttevis med mål på utebane, har han ofte stått som en levende vegg på egen is.

Sportsnyheter

Molde vant sjumålsdrama: Berisha hånet med «slanger» og falske sedler

Veton Berisha fikk ikke noe hyggelig gjensyn med Stavanger og Viking, men helt på tampen sikret Molde tre dramatiske poeng.

Siste nytt

  • Russisk politi anholdt over 100 Navalnyj-tilhengere

    Russisk politi anholdt søndag over 100 tilhengere av Aleksej Navalnyj, da de markerte den fengslede opposisjonspolitikerens 47-årsdag.

    Den uavhengige russiske menneskerettighetsgruppa OVD-Info skriver søndag kveld at 109 personer i 23 russiske byer er anholdt av politiet i forbindelse med at de foretok offentlige markeringer av Aleksej Navalnyjs 47-årsdag.

    Myndighetene har slått kraftig ned på alle tegn til opposisjon siden den russiske invasjonen av Ukraina. I de fleste byene var det en håndfull kritikere som ble anholdt av politiet.

    Aleksej Navalnyj soner en dom på elleve og et halvt års fengsel for korrupsjon og forakt for retten, anklager som han selv hevder er fabrikkert for å bringe ham til taushet i den russiske offentligheten.

    (NTB)

  • Ibrahimovic legger opp

    Det svenske fotballikonet Zlatan Ibrahimovic bekrefter at han setter punktum for sin unike fotballkarriere. Tidligere søndag rapporterte Aftonbladet at han takket av i Italia. – Familien min visste ikke at jeg skulle legge opp da vi våknet i dag. Jeg ville at alle skulle vite det samtidig, sier svensken på en pressekonferanse sent søndag kveld.

    – Det er trist, for dette har vært hele livet mitt, fortsetter han.

    Zlatan
    Foto: AP
  • Zlatan Ibrahimovic (41) ser ut til å legge opp

    Det svenske fotballikonet Zlatan Ibrahimovic synes å gi seg som profesjonell fotballspiller, melder blant andre Aftonbladet.

    Svenskens kontrakt med AC Milan går ut etter sesongen, og etter sesongavslutningen mot Hellas Verona søndag, antydet han tydelig at han vil legge skoene på hylla.

    – Det er på tide å ta farvel med fotballen, men ikke med dere, sa han til klubbens fans, ifølge Aftonbladet. Avisa skriver videre at Zlatan og klubben skal holde pressekonferanse senere søndag kveld. Oppholdet i klubben er svenskens andre.

    – Så mange følelser og minner på denne arenaen. Første gangen jeg kom til Milan, ga dere meg lykke, den andre gangen ga dere meg kjærlighet. Dere har tatt meg imot med åpne armer og fått meg til å føle meg som hjemme. Jeg kommer til å være Milan-supporter livet ut, sa Zlatan videre.

    – Fra og med i morgen er jeg en fri mann, sier han.

    Beslutningen om legge opp hadde han holdt hemmelig, til og med for sine nærmeste, skriver Aftonbladet.

    41-åringen har spilt for flere av Europas aller største klubber og vunnet en lang rekke titler.

    (NTB/NRK)

    AC Milans svenske spiss Zlatan Ibrahimovic takker publikum under en avskjedsseremoni etter den italienske Serie A-fotballkampen mellom AC Milan og Hellas Verona 4. juni 2023
    Foto: AFP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste