Hopp til innhold

Reagerer på samehat i Facebook

"Samer er kun fargerike bæsjekladder" kaller gruppen seg i Facebook. Dette mener SOS Rasisme er samehat.

 

Facebook

Grunnleggeren av nettsamfunnet Facebook, 22-årige Mark Zuckerberg.

Foto: PAUL SAKUMA / AP

Tre av gruppas ni såkalte officers kaller seg «Mr. Sametorturerer», «Mr. Samekiller», og «Mr. Samesniper».

- Navnene er rimelig stygge, og det er umulig å vite om noen faktisk mener det eller om det er uskyldig spøk, sier Anders Eckermann Eikeland i SOS Rasisme til netteavisen.no.

Eckermann Eikeland mener det uansett er usmakelig.

Les: - Samer er bæsjekladder

Reagerte straks

Da SOS Rasime fikk tips om denne siden, var de snar med å kontakte media for å få kritisk søkelys på det.

- Det er veldig viktig å få reagert på slike utspill fordi det er stigmatiserende ovenfor en minoritet som har opplevd diskriminering over legnre periode, sier Anders Eckermann Eikeland til NRK Sámi Radio.

Han forteller at dette er et av de første tilfellene av hets mot minoritetsgrupper på Facebook SOS Rasisme har sett så langt.

- Jeg vet nesten ikke om jeg skal bli sint eller ikke. Det virker nesten som om noen har forsøkt å tulle, men dette er stygg hets, sier Eikeland.

- Oppleves krenkende

Også leder av Norske Samers Riksforbund, Silje Karine Muotka, reagerer sterkt på siden.

- Dessverre må jeg bare si at vi har erfart lignende tilfeller på flere sånne nettforum tidligere, sier Muotka til nettavisen.no

Hun etterlyser selvjustis på internett.

Muotka mener slike spøker er en alvorlig trussel mot unge samer.

- Mange samiske ungdommer lever i områder der de er i minoritet, og slike spøker gjør det vanskeligere for dem å akseptere og å godta sin samiske identitet, sier hun.

Hun opplever siden som dypt krenkende. Særlig gruppemedlemmenes titler reagere hun sterkt på.

- Det oppfattes som veldig krenkende at de blander inn voldelige elementer og trusler i det de kaller seg, sier hun.

Spøk som gikk for langt

Nettavisen.no forteller om gruppas 15 år gamle skaper som sier at siden bare var ment som en spøk.

- Jeg skjønner at folk kan bli støtt, derfor har jeg prøvd å fjerne den, sier han til Nettavisen.

- Den skulle egentlig bare vare en uke, men så gikk det for langt uten at jeg fikk stoppet den, sier han, og legger til at han ikke har noe imot samer.

- Det kunne godt vært noe annet.

 

 

Korte nyheter

  • Sondre Närva Pettersen gjester Beaivváš

    Med konsertforestillingen «Šlobboten» vender komponist og musiker Sondre Närva Pettersen tilbake til sine røtter i Moskavuotna/Ullsfjord.

    «Šlobboten» er en ny konsertforestilling som feirer og fornyer sjøsamisk kultur, med premiere på Čoarvemátta i Kautokeino 25. oktober.

    Med joik, jazz, salmer, fortellinger og videokunst går verket inn i den aktuelle samtalen om samisk identitet og forsoning etter fornorskningen.

    Mer informasjon finnes på siden til Beaivváš Sámi Našunálateáhter.

    En mann som står på en scene og spiller musikk.
    Foto: Øystein Haara
  • Dubmejuvvon go verrošii dokumeanttain

    Les på norsk.

    Guovdageainnu almmái lea lágamánnerievttis dubmejuvvon go lea verrošan dokumeanttain maŋŋel go lea rievdadan almmolaš mearrádusa mii geavahuvvui ohcanproseassas.

    Son áššehuvai diggegottis, muhto Romssa ja Finnmárkku Stáhtaadvokáhtaámmát váiddii duomu.

    Lágamánnerievtti eanetlohku oaivvilda ahte son dihtomielalaččat geavahii dokumeantta maid lei verrošan. Ráŋggáštus lea 14 beaivve evttolaš giddagas ja guokte jagi geahččalanáigi.

  • Dømt for dokumentforfalskning

    Loga sámegillii.

    En mann fra Kautokeino er dømt i lagmannsretten for dokumentforfalskning etter å ha endret et offentlig vedtak brukt i en søknadsprosess.

    Lagmannsrettens flertall kom til at han handlet bevisst ved å bruke et forfalsket dokument. Straffen er 14 dagers betinget fengsel med to års prøvetid.

    Han ble tidligere frifunnet i tingretten, men dommen ble anket av Statsadvokatembetet i Troms og Finnmark.