Hopp til innhold

Presidenten bør jage vekk diamantgravere

Samisk artist mener at den finske Sametingspresidenten bør gjøre det samme som den tidligere norske Sametingspresidenten gjorde i sin tid.

Inngangen til gruven i Soma.

Illustrasjonsbilde.

Foto: Ap

Niillas Holmberg

Den samiske artisten, Niillas Holmberg.

Foto: Liv Inger Somby / NRK

Den finske Sametingspresidenten Klemetti Näkkäläjärvi bør ta lærdom av det som skjedde i 1996 da daværende Sametingspresident jaget vekk Rio Tinto Sinc fra et område i Karasjok, mener den kjente samiske artisten Niillas Holmberg

– Näkkäläjärvi bør jage vekk de som nå vil starte opp diamantvirksomt i Utsjok-området, sier Holmberg.

Klemetti Näkkäläjärvi

Den finske Sametingspresidenten, Klemetti Näkkäläjärvi.

Foto: Ođđasat / Yle

Egne retningslinjer å følge

Selvom Näkkäläjärvi er imot en gruvedrift i dette området, så sier han at det ikke er mulig for han å gjøre det samme som Magga gjorde på 90-tallet. De har sine egne retningslinjer å gå etter i denne sammenheng, men vil etter loven prøve å stanse prosjektet.

Ole Henrik Magga

Den tidligere norske Sametingspresidenten, Ole Henrik Magga.

Foto: Kjell Are Guttorm / NRK

"Rio Tinto" tilbake til Sápmi?

Det er den Irske gruveselskapet Karelian Diamond Resources , som nå vil begynne å grave etter diamanter i Utsjok i Nord-Finland. På hjemmesiden deres kommer det frem at det kjente store internasjonale gruveselskapet Rio Tinto Group (tidligere Rio Tinto Sinc) skal også dra nytte av utvinningen fra dette området.

Presidenten i spissen

Magga var selv i spissen for å stoppe det multinasjonale gruveselskapet Rio Tinto Zinc, (nå Rio Tinto Group), som var i startfasen med gruvedrift i Ráitevárri i Karasjok kommune i 1996.

Der meddelte han overfor lederen for prosjektet at det samiske folk aldri har tillatt gruvedrift i området.

Korte nyheter

  • UV-lys kan gi mer D-vitamin i oppdrettslaks

    Ultrafiolett lys kan øke nivået av D-vitamin i oppdrettslaks. Det viser et forskningsprosjekt ved Høgskolen i Molde, melder forskning.no.

    Oppdrettslaksen har mindre D-vitamin i seg enn tidligere. Det er fordi fôret nå inneholder mindre råvarer fra havet, og dermed også mindre omega-3-fettsyrer, ifølge Havforskningsinstituttet.

    Forskningsprosjektet ble gjennomført med UVB-lys over et oppdrettskar med laks som er omtrent ett år gammel, også kalt for smolt.

    Dette førte til produksjonen av D-vitamin i oppdrettslaksen økte fem ganger så mye som laks uten det ultrafiolette lyset.

    Oppdrettsanlegg
    Foto: marine Harvest
  • Ga 1 stjerne til Saras Tate Modern-utstilling

    I en anmeldelse har The Guardian gitt Máret Ánne Sara én stjerne av fem for hennes utstilling ved Tate Modern i London.

    Hun er den første samiske eller norske kunstneren som har bygget et verk for kunstgalleriet.

    en person med blondt hår

    Ikke her for å pynte opp

    LONDON (NRK): Kunststjerne eller offer? Det er ikke lett å legge puslespillet Máret Ánne Sara.

  • Kvinne funnet omkommet etter leteaksjon i Fauske

    En kvinne ble mandag ettermiddag funnet omkommet etter en leteaksjon i Fauske.

    – Dødsfallet fremstår som en tragisk ulykke, politiet iverksetter etterforskning for å avklare hendelsesforløp og dødsårsak, skriver operasjonsleder Tommy Bech.

    Pårørende er varslet og blir ivaretatt av kommunens kriseteam.

    Kvinnen ble funnet i området som leteaksjonen søkte i. Hund, drone, redningshelikopter og mannskaper fra nødetatene og frivillige organisasjoner deltok i søket.

    Politiet meldte om leteaksjonen i 15.30-tiden. Kvinnen ble funnet død i 16-tiden.

    Holtanlia