Den siste tiden har 26 hunder dødd, etter å ha fått blodig diaré. Det er registrert sykdomstilfeller flere steder i landet, og til nå er ni hunder obdusert.
Veterinærinstituttet, Mattilsynet og andre dyresykehus samarbeider for å finne ut av sykdommen.
Et nasjonalt helseregister ville imidlertid gjort jobben enklere, mener Veterinærinstituttet.
Fra 1. oktober skal derimot om lag 300 dyresykehus være meldt inn i et slikt register.
FORSKER: Veterinær Bjarne Bergsjø er en av dem som jobber på spreng for å finne årsaken til den akutte hundesykdommen.
Foto: Heidi Fjørtoft Klokk / NRKVil være til stor hjelp
Det nye systemet kan være til stor hjelp for lignende sykdomsutbrudd i fremtiden, mener Veterinærinstituttet.
– Utfordringen når vi skal prøve å finne årsaken til denne sykdommen er at vi ikke har noe å sammenligne med, sier kommunikasjonsdirektør i Veterinærinstituttet, Asle Haukaas.
Det har hittil ikke vært noen nasjonal statistikk over hunder eller hunders helse.
Mangelen på et lignende system og påbud om ID-merking har komplisert arbeidet med å løse den mystiske hundesykdommen, mener Haukaas.
– Vi trenger å vite om sykdomsbildet har vært normalt. Er dette variasjoner vi finner fra år til år, eller er dette et utbrudd. Det å få dette systemet nå vil være en stor hjelp for oss i arbeidet vårt, sier han.
VIL VÆRE TIL STOR HJELP: Asle Haukaas ved Veterinærinstituttet mener det nye registre vil være til stor hjelp i arbeidet.
Foto: Caroline Tolfsen / NRKFørst i verden
Norge vil være det første landet i verden til å få et slik register for dyr.
Det er DyreID, et selskap under veterinærforeningen, som står bak registeret.
Systemet vil gjøre det enklere for veterinærer å få oversikt over diagnoser.
– Det at vi kan levere data, fortelle om forekomster av sykdommer, hjelpe til å spore tilbake til kilder, og faktisk kunne overvåke hvordan helsetilstanden er, er et svært viktig arbeid, sier Gudbrand Vatn i DyreID.
Registret har vært under arbeid i 12 år.
Årsakene til dette er at det har tatt lang tid å utvikle register av høy faglig kvalitet. Samtidig må systemet kunne håndtere store datamengder, og i tillegg fungere sammen med veterinærenes journalsystemer.