Hopp til innhold
Pave Frans taler.
Foto: John Locher / AP

Pave Frans og Vatikanet

  • Vatikanet oppfordrer verdens land til gjennombrudd på klimatoppmøtet

    Pave Frans oppfordrer landene på FNs klimatoppmøte til å komme med et gjennombrudd som vil muliggjøre framskritt.

    Paven uttrykker uro knyttet til hvordan verdens land skal takle den stigende globale temperaturen.

    – Brødre og søstre, det er essensielt at det blir et gjennombrudd som ikke er en delvis endring av kursen, men heller en ny måte å gjøre fremskritt på sammen, sa kardinal Pietro Parolin ved Vatikanets sekretariat på klimatoppmøtet på vegne av paven lørdag.

    Pave Frans hadde planlagt å delta på klimatoppmøtet, men måtte avlyse reiseplanene på grunn av sykdom. (NTB)

  • Paven ber om at våpenkvila i Gaza blir forlenga

    Pave Frans bad onsdag om at våpenkvila i Gaza blir forlenga, melder Reuters. Han bad også om at frigjevinga av gissel og fangar held fram, og at naudhjelp får kome inn på Gazastripa.

    Paven har avlyst fleire avtalar denne veka på grunn av sjukdom. Det var ein assistent som las opp merknadane frå paven under audiensen i Vatikanet onsdag.

  • Paven drar ikke til FNs klimatoppmøte etter anbefaling fra lege

    Pave Frans reiser ikke til Cop 28 i Dubai senere i uken etter anbefaling fra legen, opplyser Vatikanet. 86-åringen har den siste tiden slitt med sykdom.

    Pavens besøk avlyses kun to dager før FNs klimatoppmøte begynner i De forente arabiske emirater.

    86-åringen har lungebetennelse og har avlyst flere avtaler denne uken. Ifølge Vatikanets talsperson Matteo Bruni er paven på bedringens vei.

    På grunn av helsetilstanden ble pavens ukentlige Angelus-bønn søndag framført hjemmefra og vist på skjerm i stedet for fra et vindu med utsyn til Petersplassen.

    Pave Frans blir 87 år i desember. (NTB)

  • Paven i god og stabil tilstand, melder Vatikanet

    Vatikanstaten sier mandag at pave Frans er i «god og stabil tilstand» uten feber og med bedre pust, skriver Reuters.

    Paven har de siste dagene vært innlagt på sykehus. I helgen ble det meldt at han hadde lungebetennelse, men Vatikanet sier nå at foreløpige undersøkelser utelukker det. Det skal derimot dreie seg om inflammasjoner i lungene som fører til pustebesvær.

    Paven får nå intravenøs antibiotikabehandling, og skal de neste dagene ha redusert aktivitet mens han hviler ut, sier Vatikanet.

    Søndag måtte paven få en hjelper til å lese søndagsbønnen for ham, mens han var innlagt.

    Pave Frans
    Foto: Alessandra Tarantino / AP
  • Paven har lungebetennelse

    Pave Frans har lungebetennelse. Han måtte få ein hjelpar til å lese søndagsbønna for han.

    Han skal ha hosta og hatt ei bandasjert hand, skriv Reuters.

    Pave Frans måtte allereie laurdag melde avbod frå aktivitetane han skulle.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no