Ungdom stoppet ved raset i Gjerdrum
To ungdommer er anmeldt for å ha tatt seg inn i det avsperrede området rundt leirskredet i Gjerdrum på Romerike. Én av dem var rett ved skredkanten. Ifølge Romerikes Blad ble politiet varslet av vektere.
Sju personer er funnet omkommet og tre er fortsatt savnet etter at flere boliger på Ask i Gjerdrum raste ut i et stort leirskred 30. desember. Dette er ifølge NVE blant de største kvikkleireskredene vi har hatt i Norge.
To ungdommer er anmeldt for å ha tatt seg inn i det avsperrede området rundt leirskredet i Gjerdrum på Romerike. Én av dem var rett ved skredkanten. Ifølge Romerikes Blad ble politiet varslet av vektere.
Gjerdrum får 20 millioner kroner for å dekke kostnader etter skredet. – Selv om kommunen har gjort en formidabel innsats så langt, skal de ikke stå alene i gjenoppbyggingen av lokalsamfunnet, sier kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup.
Mellom 800 og 850 personer er fremdeles evakuert etter leirskredet på Ask i Gjerdrum i romjula. NVE håper det er mulig å avgrense den evakuerte sonen ytterligere innen slutten av januar, slik at flere kan flytte hjem, skriver Romerikes Blad.
Det kraftige regnværet stopper ikke arbeid med å lage en vei for gravemaskiner inn til skredgropa i Gjerdrum. NVE håper veien er klar mandag, skriver NTB.
Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no
Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.