Hopp til innhold
Donald Trump og Recep Erdogan
Foto: Kevin Lamarque / Reuters

Forholdet Tyrkia – USA

Oppsummert

USA har innført sanksjoner mot Tyrkia i et forsøk på å få løslatt en amerikansk pastor som er anklaget for å ha støttet kuppforsøket for to år siden. Tyrkia har svart med høy toll på amerikanske importvarer.

  • Erdogan tror på økt samarbeid mellom USA og Tyrkia

    Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan sa i et møte med USAs president Donald Trump tirsdag at økt samarbeid innen forsvarsindustrien kan bidra til å nå målet om 100 milliarder dollar i handel mellom Tyrkia og USA.

    Erdoğan og Trump deltok på en middag arrangert av kong Willem-Alexander og dronning Máxima i Nederland tirsdag kveld.

    Begge skal delta på Nato-toppmøtet som finner sted onsdag.

    Erdoğan sa videre at Tyrkia og USA har mange muligheter for samarbeid på flere områder, blant annet innen energi og investeringer, ifølge en uttalelse fra det tyrkiske presidentkontoret, melder nyhetsbyrået Reuters.

    Tyrkias president Tayyip Erdogan og USAs president Donald Trump
    Foto: Reuters
  • Rubio sier USA er bekymret for ustabilt Tyrkia

    Mens tyrkiske myndigheter slår ned på protester i Istanbul og andre byer, sier USAs utenriksminister at amerikanerne er bekymret for ustabilitet i Tyrkia.

    Marco Rubio sa samtidig at amerikanske myndigheter ønsker å jobbe sammen med Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan.

    – Vi følger med. Vi har gitt uttrykk for bekymring. Vi liker ikke å se slik ustabilitet i styringen av et land som er en så nær alliert, sa Rubio på et fly fra søramerikanske Surinam hjem til Miami.

    Den siste uken har Tyrkia opplevd de største demonstrasjonene på et tiår. Studenter og andre protesterer mot pågripelsen og avsettelsen av Istanbuls ordfører Ekrem Imamoglu i forrige uke. Imamoglu tilhører det tyrkiske opposisjonspartiet CHP og regnes som Erdogans sterkeste utfordrer fram mot det planlagte presidentvalget i 2028.

    (NTB)

  • Erdogan kallar Bidens handtering av studentprotestane «fascistisk»

    Studentprotestane mot krigen i Gaza har auka i USA den siste tida. Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan meiner dei amerikanske styresmaktene sin reaksjon er sjokkerande. Det skriv NTB.

    – Me har sett korleis dei som i årevis har lært oss om demokrati, ytringsfridom og forsamlingsfridom, plutseleg vert fascistiske når det kjem til Israel og Israel sine interesser, sa han, og gjentok at han støttar Hamas.

    Erdogan har sjølv blitt kritisert for å ha undertrykt studentprotestar, etter at han utnemnde ein upopulær rektor på toppuniversitetet Bogazici i Istanbul i 2021.

    Demo

    Studentprotester mot Israel øker i USA

    Studenter ved flere universiteter i USA demonstrerer mot Israels krigføring i Gaza.

  • USAs utenriksminister reiser til Tyrkia

    USAs utenriksminister Antony Blinken drar søndag til Tyrkia. Han skal blant annet besøke jordskjelvrammede områder på grensen til Syria.

    – Han skal med egne øyne se den amerikanske innsatsen for å hjelpe tyrkiske myndigheter, opplyser amerikansk UD.

    På programmet står også Nato-søknadene til Sverige og Finland, samt Ukraina-krigen, har Tyrkias utenriksminister Mevlüt Cavuşoğlu fortalt. De to utenriksministerne skal ha samtaler i Ankara mandag. Tyrkia opplyste lørdag at Finland har oppfylt kravene for at de skal kunne godkjenne medlemskapet.

    (NTB)

     Antony Blinken
    Foto: CLODAGH KILCOYNE / AP
  • Tyrkia ber på nytt USA om F-16-fly

    Tyrkias utenriksminister Mevlut Cavusoglu er i Washington, der han onsdag gjentok landets forespørsel om å få kjøpe moderniserte F-16-fly.

    – Som vi også har sagt tidligere, dette gjelder ikke bare Tyrkia, det er også viktig for Nato og USA, sa Cavusoglu da han møte sin amerikanske motpart Antony Blinken.

    Tyrkia var opprinnelig med i utviklingen og produksjonen av de nye F-35-flyene, men ble kastet ut av dette programmet da president Recep Tayyip Erdogan til tross for protester fra Washington gikk til innkjøp av det russiske luftvernsystemet S-400.

Demo

Studentprotester mot Israel øker i USA

Trump

Trump politisk isolert etter Syria-tilbaketrekning

Syriske kurdere protesterer mot at USA tolererer at Tyrkia kan invadere Syrisk område

Kurdere frykter at IS blir styrket hvis Tyrkia går inn i Syria

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no