Ålesund

Ti parti stiller liste i Ålesund. Arve Tonning fra Høyre er ordfører. Tonning stiller ikke til gjenvalg.

  • FrP var det største partiet i Ålesund ved kommunevalget i 2003 med en oppslutning på 30,0 prosent.
  • Stortingsrepresentant Lodve Solholm er ordførerkandidat for FrP.  Det forutsetter permisjon fra ordførerjobben de første to årene fram til Solholm går ut av Stortinget 
  • Thor Bjørlo gjør come-back som ordførerkandidat for SV
  • Felleslista for trafikk, miljø og skole som ble dannet i 2003 på kravet om ny Lerstadveg i tunnel, stiller ikke liste. Lista har hatt en bystyrerepresentant den siste perioden.
  • Pensjonistpartiet som har hatt en representant i bystyret, stiller ikke liste.
  • Ålesund er en av to kommuner i Møre og Romsdal der Demokratene stiller liste.
  • Ålesund er en av de kommunene i Møre og Romsdal der Rød Valgallianse stiller liste.
  • 2 av 10 listetopper i Ålesund er kvinner.
  • Ålesund har bare en listetopp som er under 50 år.
  • Tidligere FrP-representant Webjørn Brogstad som meldte seg ut av partiet i 2006, stiller på Høyre sin liste.
  • Tidligere fylkesordfører Grethe Bjørlo som har representert Arbeiderpartiet i bystyret, stiller ikke på liste.
  • Ålesund var den kommunene der Venstre hadde lavest oppslutning under kommunevalget i 2003 (2,1 prosent).
  • Harald Nesvik fra FrP fikk flest personstemmer. Nesvik som er stortingsrepresentant, står på FrP sin liste også denne gang.

2003-2007: Høyre har hatt ordføreren (Arve Tonning) med støtte fra FrP og Tverrpolitisk liste.

Dagens bystyre:

FrP: 18
Ap: 10
H: 8
KrF: 7
Tpol: 7
SV: 6
Sp: 2
V: 1
PP: 1
Felleslista: 1

Valglister 2007:

Fremskrittspartiet:

1. Solholm, Lodve 1949
2. Hansen, Grethe K Hjelvik 1940
3. Hofseth, Stig Elling 1973
4. Fylling, Knut M Vegsund 1967
5. Nesvik, Ragnhild Perdy 1943
6. Stenseth, Geir Asle 1959
7. Basso, Solveig Kristin 1975
8. Slatlem, Rune Næss 1955
9. Halkjelsvik, Camilla 1974
10. Tørlen, Øystein 1943
11. Eikås, Øyvind Ness 1986
12. Tynes, Eva Lovise 1940
13. Berg, Asgeir 1961
14. Ommedal, Noralf Andreas O 1947
15. Bratsberg, Johan Marius 1946
16 .Hambro, Michael John 1946
17. Hatmosøy, Linda M Nilsen 1989
18. Hofseth, Peter Karl 1941
19. Høegh-Krohn, Eva 1941
20. Johansen, Herleif Michal 1940
21. Kristiansen, Leif-Einar 1959
22. Lorentzen, Leni 1961
23. Melsæter, Kjell 1935
24. Mikalsen, Torbjørn Kopland 1970
25. Knutsen, Terje Roald 1944
26. Olausen, Terje 1965
27. Olsen, Petter Eldor 1948
28. Olsen, Angelica K Brokke 1987
29. Ostnes, Margrete Johanne 1944
30. Rongve, Arne 1958
31. Silnes, Lars Tor 1964
32. Skutvik, Jan Ove 1964
33. Stenseth, Kurt 1975
34. Sætremyr, Ole Mikal 1963
35. Søgnebotten, Grethe Jensen 1949
36. Søvik, Hanne Lilian 1959
37. Vadset, Anita 1963
38. Westre, Per Helge 1969
39. Wiig, Mercedes 1941
40. Aarseth, Jan Arve 1964
41. Nesvik, Harald Tom 1966

Høyre:

1. Tømmerdal, Bjørn 1966
2. Liaaen, Anne Dorothea Dyb 1944
3. Hanken, Svein-Helge 1985
4. Tømmerdal, Svein 1940
5. Aspehaug, Johannes Arve 1966
6. Bjørkås, Helge Edgar 1955
7. Brogstad, Webjørn 1947
8. Devold, Kristin Høegh 1939
9. Falch, Kyrre Kjørstad 1969
10. Finnes, Torgrim Bjørkedal 1969
11. Flem, Britt Sølvi 1965
12. Gjerde, Martin Sten 1985
13. Hansen, Egil Haagensen 1973
14. Hatlebrekke, Børge Jørn 1964
15. Hermansen, Hilde Rørstad 1953
16. Hoddevik, Camilla 1978
17. Kjærstad, Kristin 1943
18. Klock, Jannicke 1987
19. Knutsen, Kai André Holte 1978
20. Kaaresen, Bente 1952
21. Leira, Arne Johan 1940
22. Lid, Helge Toralf 1940
23. Myklebust, Tone Utseth 1967
24. Myrvoll, Kåre Jarle 1945
25. Nørve, Gro Anett 1974
26. Opdahl, Are 1967
27. Oskarson, Knut Anders 1960
28. Rakvåg, Cecilie Hansen 1985
29. Salen, Roar 1964
30. Sperre, Inger Marie 1971
31. Sæther, Haldor 1956
32. Taklo, Linda Blindheim 1979
33. Tvedt, Yngve 1978
34. Tveten, Rolf Erik 1987
35. Veibust, Trond Vadset 1985
36. Wennersberg, Berit Sørland 1961
37. Wågsholm, Gunn Helen 1954
38. Aarøe, Elisabeth Wenche 1951

Venstre:

1. Dale, Kirsti 1954
2. Johansen, Ragnar Jarleif 1948
3. Bjørge, Alvhild Aspelund 1952
4. Sandøy, Robert 1976
5. Baarholm, Daniella J 1965
6. Fagermo, Solveig 1969
7. Rørvik, Bjarte Harald 1969
8. Pinto Ribeiro, E D C 1962
9. Waksvik, Arild Mæhle 1957
10. Ulvestad, Astrid Thea 1949
11. Sætre, Pål Ola 1964
12. Schrøder, Helge 1946
13. Sandbakk, Øyvind Mørkeset 1979
14. Antonsen, Arild Terje 1965
15. Aure, Bente Lovise 1952
16  Birkelund, Alfhild G 1927
17. Brudevoll, Myrtel Iren 1947
18. Børs-Lind, Anne Margrethe 1929
19. Eidsvig, Tone 1967
20. Ellefsen, Per Johan 1962
21. Eriksen, John Gerhard 1970
22. Eriksen, Odd E Norheim 1978
23. Ertresvåg, Magne 1953
24. Gjesdal, Kjell Inge 1959
25. Gutvik, Hilde Dagmar 1952
26. Halsebakke, Amund 1937
27. Halsebakke, Harald T 1966
28. Haram, Einar 1949
29. Hjeltnes, Are Kristofer 1972
30. Hjørungnes, Ola Laurits 1971
31. Hovlid, Webjørn 1981
32. Juvkam, Per Erik 1981
33. Kløvning, Erling Olger 1963
34. Kolvik, Kåre Morten 1966
35. Krog, Ebba 1940
36. Lystad, Kåre Skare 1973
37. Michaelsen, Åse Marie 1944
38. Nilsen, Steinar 1943
39. Opheim, Arne Ove 1950
40. Pedersen, Gro 1961
41. Pedersen, Harriet 1940
42. Schrøder, Magni Liv Hurlen 1943
43. Pires Nunes Serigado, F J 1971
44. Siem, Rannveig Marie 1929
45. Sortehaug, Aurora S 1989
46. Sortehaug, Fride S 1988
47. Strand, Egil Løken 1949
48. Stranden, Live 1988
49. Tryggeseth, Reidun 1940
50. Voldsund, Marit 1943
51. Vollen, Andreas Dybvik 1988
52. Vonstad, Einar Robert 1946
53. Walderhaug, Tom William 1972
54. Ørskog, Arve 1954

Arbeiderpartiet:

1. Riksfjord, Bjørg 1950
2. Johannessen, Svein Rune 1960
3. Alnes, Svein Inge 1951
4. Andreassen, Camilla A K 1976
5. Aurdal, Eva Mariann Vinje 1957
6. Blomvik, Rolf Ivar 1973
7. Brkic, Helena 1973
8. Dahle, Bjørnar 1960
9. Dyb, Vivian Oddrun 1967
10. Ervik, Gunnhild 1947
11. Gjerde, Ole-André 1982
12. Halvorsen, Astrid 1950
13. Hansen, Thor 1955
14. Hoem, Marianne 1959
15. Husteli, Alfred Gudmund 1950
16. Jørgensen, Reidar A Falch 1954
17. Jørgensen, Lill Therese 1984
18. Kvalø, Stein Olav 1945
19. Larsen, Britt Nancy 1953
20. Larsen, Stein Lauritz 1957
21. Lund, Per Bertil 1939
22. Løbø, Åge 1950
23. Løken, Terje Ferdinand 1963
24. Løvold, Else-Marie 1949
25. Måløy, Kjetil 1973
26. Nakken, Sindre Muren 1972
27. Naustvik, Rita 1968
28. Nedregotten, Ola 1965
29. Nærø, Gro Liljedahl 1961
30. Olsen, Bente Øverlid 1955
31. Senior, Terri-Ann 1968
32 .Stokke, Ole Johan 1947
33. Stokke, Sissel 1965
34. Ulvestad, Ivan André 1981
35. Vinje, John Magnus 1941
36. Wiig, Inger Løvlid 1943
37. Wille, Asbjørn 1967
38. Østrem, Ivar Torleif 1951

Kristelig Folkeparti:

1. Hovde, Leif Arne 1943
2. Myren, Åse-Marie 1950
3. Helgesen, Bjørn Endre 1984
4. Øvstebø, Tore Johan 1959
5. Svensen, Ingrid 1961
6. Grytten, Johan 1935
7. Rotevatn, Ruth M Fjeldstad 1959
8. Eide, Ragnar Karl 1954
9. Sarkodee-Adoo, Hege L G 1972
10. Bondevik, Kjell Tore Blix 1974
11. Stokke, Marit N Heggen 1954
12. Bondevik, Audun 1933
13. Aune, Anita Morken 1959
14. Festøy, Ingunn 1956
15. Helgesen, Åse 1954
16. Honningdal, Hilde Riise 1945
17. Johansen, Jørn Vidar 1966
18. Kjøde, Gunnar 1922
19. Klokk, Lars Johan 1968
20. Larsen, Evy 1967
21. Lillevold, Jeanett Helen 1987
22. Rogne-Hareide, Monica 1972
23. Steinsvik, Norunn 1945
24. Vik, Kjell Leif 1937
25. Åkernes, Helge 1970

Senterpartiet:

1. Hanken, Kåre Alfred 1945
2. Lund, Magne Dæhlin 1949
3. Runde, Liv N Langeland 1964
4. Seth, Ingvar Harald 1949
5. Fagerslett, Ola 1956
6. Østrem, Anne Lise S 1949
7. Humblen, Rolf Ole 1973
8. Ellingvåg, Berit Johanne 1985
9. Fossum, Torbjørg 1951
10. Langeland, Anders 1968
11. Kvangardsnes, Elias Rasmus 1941
12. Rødal, John Petter 1945
13. Årskog, Vemund Nils 1945
14. Remøy, Ivar Erlend 1986
15. Knutsen, Harald I Fylling 1942
16. Nogva, Jogeir 1965
17. Fossum, Odd 1951
18. Michelsen, Kåre 1937
19. Fivelstad, Inger Aase 1946
20. Wammer, Andreas Webjørn 1952
21. Rogne, Ottar 1934

Tverrpolitisk Liste:

1. Rutgerson, Asbjørn Jarle 1937
2. Alm-Ingebrigtsen, Anders 1940
3. Asbjørnsen, Randi Karin 1949
4. Hovland, Jan 1946
5. Vinje, Svein 1947
6. Edvardsen, Arne Ibenhard 1935
7. Alvik, Anne S Eilertsen 1956
8. Isaksen, Jan Arne 1940
9. Hoel, Gunnar 1946
10. Ryste, Berit 1965
11. Andersen, Thorleif 1961
12. Brænne, Harald Inge 1945
13. Dyb, Kjell Godø 1961
14. Emblem, Fredrik Herman 1940
15. Godø, Per Johan 1953
16. Hovland, Tore 1981
17. Ingebrigtsen, Jan Harry 1944
18. Karlsen, Anniken Susanne T 1966
19. Kvam, Kari Aarseth 1942
20. Larsen, Lisbeth 1954
21. Langva, Dagfinn A Hestholm 1944
22. Pettersen, Berthel Andre 1942
23. Pilskog, Henning Leiv 1973
24. Slinning, Kornelius 1954
25. Stokke, Johannes Osvald 1930
26. Støle, Janne Britt 1970
27. Støle, Per Olav 1942
28. Vinje, Astrid Puck 1949
29. Wiik, Elling 1943

Sosialistisk Venstreparti:

1. Johansen, Terje 1945
2. Isaksen, Eva Karoline 1973
3. Myklebust, Aleksander D 1987
4. Skåre, Cecilie 1971
5. Bjørlo, Thor Westergaard 1957
6. Kleiven, Rune Ringdal 1949
7. Isaksen, Trine Smoor 1989
8. Belmaachi, Mohammed 1966
9. Standal, Tove 1989
10. Lindbeck, Anders 1973
11. Linaker, Hilde Mari 1960
12. Mork, Andreas 1989
13. Selliseth, Anne Grethe 1960
14. Skaar, Eirik Stennes 1989
15. Dalegård, Viel 1948
16. Kongshaug, Inger 1949
17. Larsen, Ole Johnny 1953
18. Karlsen, Anne Karin 1949
19. Jacobsen, Birger I Osvik 1945
20. Lange, Harriet 1948
21. Berle, Eva 1946
22. Grønningsæter, Arve 1960
23. Holmemo, Sylvi Helen 1951
24. Olsen, Torgeir 1952
25. Rødstøl, Hildur Marie 1950
26. Røsås, Sigmund 1951
27. Rørstad, Elisa Gunhild 1963
28. Standal, Kjell Arne 1955
29. Byrne, Inga Hesseberg 1960
30. Kipperberg, Terje 1942
31. Jacobsen, Inger K Aase 1946
32. Alvik, Thomas Nykrem 1954
33. Larsen, Marit 1959
34. Birkeland, Yngve 1954
35. Aasen, Grethe 1948
36. Tarberg, Odd Kjellmar 1946
37. Vister, Eva-Karin Qvale 1953

Rød Valgallianse:

1. Rutle, Gunnar 1947
2. Svarstad, Magni Fjørtoft 1986
3. Breivik, Lene Fjørtoft 1987
4. Hanken, Rigmor Anita Giske 1987
5. Stephansen, Kjell 1954
6. Grimstad, Laila 1957
7. Pilskog, Hans Edvard 1967
8. Gjøen, Tina Riise 1986
9. Remøy, Kirsten Jorunn 1930
10. Garshol, Randi Karin 1954
11. Hanken, Charlotte Giske 1984
12. Fjørtoft, Målfrid Olin 1957

Demokratene:

1. Halvorsen, Toralf 1948
2. Gjørv, Merete A Holberg 1964
3. Austrheim, Tor André 1961
4. Kjellby, Synnøve Irmelin 1958
5. Skaar, Louis Magne 1958
6 Drønnesund, Olger Jostein 1949
7. Larsen, Magnus Konglevoll 1986
8. Larsen, John Tore Heen 1967
9. Kurseth, Klaus Inge 1959
10. Heen, Madlein Olise 1940
11. Gåsdal, Per Gunnar 1968

 

Siste video/lyd

Idrettsanlegget på Aksla i Ålesund har vore stengt det siste året for oppussing. Måndag var det nyopning til glede for mange.
Svenskar i Ålesund har mange meiningar om valet i heimlandet.
Ingrid Rød Harstad er ein av mange som har levert si meining i høyringsrunden for nytt sjukehus for Nordmøre og Romsdal.