Hopp til innhold

Rusk mindre enn en negl ødela for Norge: – Vi hadde uflaks

PYEONGCHANG/NRK (NRK): Da Norge skulle sette sin nest siste sten for å sikre ekstraomgang mot Japan plukket stenen opp et rusk på banen.

Curling Ulsrud

RUSK: Thomas Ulsrud forklarer i NRKs nyhetssending hva som gikk galt. Bilder fra TV Norge.

– Vi hadde litt uflaks med en sten der som «plukket». Hvis ikke tror vi at vi hadde fått ekstraomgang. Da kunne det blitt en annen avslutning, sa Christoffer Svae til NRK etter kampen.

For på Norges nest siste sten ropte skip Thomas Ulsrud med en gang «plukk». Det betyr at stenen har plukket opp noe på banen, og mister både fremdrift og retning.

– Stenen får jo ikke noe fart i det hele tatt, utbrøt NRK kommentator Patrick Sten Rowlands.

Mindre enn en fingernegl

Da Ulsrud sjekket stenen etter kampen tok han bort en liten svart prikk.

– Det er små marginer i den sporten her, sa Ulsrud om situasjonen.

– Hvor stor er den svarte prikken?

– Den er en femtedel av lillefingerneglen din.

Svae forklarer at det kan ha vært en gummibit fra en av spillernes skosåler som løsnet i kampens hete.

– I løpet av en sesong skjer det et par ganger. Man håper at det ikke skjer i OL-finalen i hvert fall.

Christoffer Svae

IKKE UVANLIG: Christoffer Svae forklarer at det ikke er uvanlig at en sten plukker opp noe fra banen.

Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

Spilte for ekstraomganger

For hadde Norge fått satt en perfekt sten ville de ha kunnet berge ekstraomgang mot Japan.

Istedenfor ble det et surt 6–4-tap i åpningskampen i OL. Det var derimot ikke bare på banen det var rusk.

– Fra begynnelsen av kampen var vi litt på etterskudd. Vi fikk ikke helt dreisen på det offensive spiller vårt, sa Ulsrud som mente at de tross alt tapte fortjent.

Møter gullfavoritten

I morgen venter Canada for Ulsruds menn. Laget er som så ofte før den største gullfavoritten i årets OL.

– Vi har spilt mot de mange ganger før. Jeg skal ikke si at vi er favoritter, men vi har et ok tak på de, sa Ulsrud om morgendagens motstander.

– Det er ti gode lag, og ni tøffe kamper. Hvem vi taper mot, og hvem vi vinner mot, er ikke så nøye. Vi har like god mulighet til å både tape og slå alle lagene, mener Svae.

Sportsnyheter

Denne detaljen fikk keeperen til å rase: – Holdt på å svartne for meg

Det ble et vanvittig drama da Brann sendte Aalesund ut av cupen. Én spesifikk avgjørelse fikk Brann-keeper til å frese under straffekonken.

Siste nytt

  • Sosiale medier-oppsving for Inter Miami

    Lionel Messi har sørget for en solid oppsving i antall Instagram-følgere for sin nye klubb Inter Miami.

    Før Messi-overgangen ble annonsert onsdag kveld hadde David Beckhams klubb én million følgere. Knappe ti timer senere er antallet oppe i 4.3 millioner.

    Messi har 469 millioner på sin konto.

    Argentineren hadde en lignende effekt da han signerte for PSG for to år siden. Da fikk den franske hovedstadsklubben 5.6 millioner nye følgere i løpet hans første uke.

  • Fordel Denver Nuggets i NBA--finalen

    Ledet an av stjerneduoen Nikola Jokic (bildet) og Jamal Murray tok Denver Nuggets en dominerende seier mot Miami Heat i NBA-finalen. Nuggets vant til slutt 109–94.

    Dermed leder Denver finaleserien 2–1 i kamper. Finaleserien spilles best av sju kamper.

    Om Denver vinner, blir det deres første mesterskap noensinne. Miami har vunnet tre ganger, senest i 2013. (NTB)

    2023 NBA Finals - Game Three
    Foto: MIKE EHRMANN / AFP
  • West Ham tok sitt første trofé på 43 år

    West Ham sikret sin første tittel siden 1980 ved å senke Fiorentina 2-1 i finalen av serieligaen onsdag kveld.

    Europatriumfen er Londonklubbens første siden seieren i cupvinnercupen i 1964/65-sesongen.

    Avgjørelsen falt sent i Praha. Omtrent i det klokken tikket 90 minutter satte Jarrod Bowen inn matchvinnermålet etter en nydelig kontring.

    Onsdagens finale fikk en liten bismak da Fiorentina-kaptein Cristiano Biraghi fikk kastet en gjenstand i hodet etter om lag 33 minutter. TV-bildene vista at han fikk et blodig kutt. Man kunne også se at det lå en rekke ølglass på gressmatten der Biraghi hadde stått.

    I andre omgang ble vondt til verre for Biraghi da han handset innenfor 16-meteren. West Ham ble tildelt straffe, og den satte Saïd Benrahma kontant i mål.

    Ledelsen holdt de bare på i fem minutter. Giacomo Bonaventura dunket inn utligningen nede i venstre hjørnet, men det skulle ikke bli en italiensk tittel i Uefas tredjerangerte europacup.

    Før finalekampen i Praha kunne det tsjekkiske politiet melde om at en rekke Fiorentina-fans hadde angrepet en gjeng med West Ham-supportere.

    Tre West Ham-fans og en politimann ble skadet i hendelsen, mens 16 personer ble varetektsfengslet, opplyste politiet. (NTB)

    Czech Republic Soccer Conference League Final
    Foto: Petr David Josek / AP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste