Hopp til innhold

Program for OL i Paris: Dette er Norges gull­sjanser og godbitene du må få med deg

Norge reiser til sommer-OL med flere gullkandidater. Her får du alt du trenger å vite om OL i Paris 2024.

Noen av de norske OL-håpene i OL i Paris: Nora Mørk, Grace Bullen, Jakob Ingebrigtsen, Karsten Warholm, Anders Mol/Christian Sørum, Narve Gilje Nordås og Jeanette Hegg Duestad.

NORSKE HÅP: Dette er noen av Norges gullhåp i Paris.

Foto: NTB / MONTASJE: ERLEND HAVSGÅRD MARTINSEN / NRK

Klokken tikker mot OL i Paris:

95
dager
8
timer
53
minutter
14
sekunder

OL-ilden tennes 26. juli, og de påfølgende ukene skal det arrangeres 329 medaljeøvelser.

Discovery og NRK deler TV-rettighetene. På TV sender NRK friidrett, triatlon, kappgang, maraton og seremonier. Du kan høre alt fra OL i NRK Radio.

Alle idretter er ikke med i denne oversikten. Her er kun de største høydepunktene sett med norske øyne. Ønsker du hele programmet finnes det hos arrangørens hjemmeside.

Oversikten oppdateres når norske utøvere blir OL-klare og kampoppsettet i de ulike idrettene kommer.

Onsdag 24. juli: OL-tjuvstart

Soccer Football - Men - Gold medal match - Brazil v Spain

OL-GULL: Brasil tok OL-gullet i Tokyo i 2021. Onsdag starter fotballturneringen i Paris.

Foto: AMR ABDALLAH DALSH / Reuters
  • Fotball, menn, gruppespill (Max)
  • Rugby (7er), menn, gruppespill (Max)

Torsdag 25. juli: Håndballen starter

Sommer-OL i Tokyo 2021. Håndball Kvinner Semifinale Norge - Russland (26-27)

GULLET GLAPP: Marit Malm Frafjord og Nora Mørk måtte se gullet ryke da det ble tap i semifinalen i Tokyo.

Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
  • 09.30: Bueskyting, kvalifisering, kvinner (Max)
  • 14.00: Rugby (7er), menn, gruppespill (Max)
  • 14.15: Bueskyting, kvalifisering, menn (Max)
  • 17.00: Fotball, kvinner, gruppespill (Max)
  • Håndball, kvinner, gruppespill (oppsett ikke klart) (Max)

Fredag 26. juli: Åpningsseremoni

Olympics Paris Seine

SPEKTAKULÆRT: Åpningsseremonien i Paris skal foregå på elva Seinen, som renner gjennom byen. Arrangøren har lovet et spektakulært leven rundt elva.

Foto: Michel Euler / AP
  • 20.24: Åpningsseremoni (NRK1)

Lørdag 27. juli: Norsk gull på første dag?

EM skyting

TOK GULL: Jeanette Hegg Duestad og Jon-Hermann Hegg tok EM-gull i 10 meter luftrifle blandet lag i fjor.

Foto: Norges Skytterforbund / NTB
  • 09.00: Skyting, 10 meter luftrifle, blandet lag, kvalifisering (Max)
  • 09.00: Roing, innledende runder (Max)
  • 10.30: Skyting, 10 meter luftrifle, blandet lag, finale (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • 14.30: Sykkel, temporitt, kvinner og menn (Max)
  • Tennis (Max)
  • Basketball, menn, gruppespill (oppsett ikke klart) (Max)
  • Håndball, menn, gruppespill (oppsett ikke klart) (Max)

Søndag 28. juli: Mol og Sørum starter gulljakten

Christian Sørum og Anders Mol

FAVORITTER: Christian Sørum og Anders Mol er blant favorittene til å ta gull i sandvolleyball.

Foto: Ksenia Novikova / NRK
  • 09.00: Roing, innledende runder (Max)
  • 09.15: Skyting, 10 meter luftrifle, kvalifisering, kvinner og menn (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • 20.00: Boksing, kvinner mellomvekt, innledende runder (Max)
  • Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • Tennis (Max)
  • Håndball, kvinner, gruppespill (Max)

Mandag 29. juli: Norske skyttere jakter OL-gull

Duestad

TREFFSIKKER: Skytteren Jeanette Hegg Duestad tok EM-gull i fjor.

Foto: Tor Idar Aune / Norges Skytterforbund
  • 09.00: Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • 09.15: Skyting, 10 meter luftrifle, finale, kvinner og menn (Max)
  • 09.30: Roing, innledende runder (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • 20.00: Boksing, menn, supertungvekt, innledende runder
  • Tennis (Max)
  • Håndball, menn, gruppespill (Max)

Tirsdag 30 juli: Blummenfelt på gulljakt igjen

Sommer-OL i Tokyo 2021

NORSK JUBEL Kristian Blummenfelt var innmari glad da han passerte målstreken som førstemann i Tokyo.

Foto: Lise Åserud / NTB
  • 08.00: Triatlon, menn (NRK)
  • 09.00: Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • 09.30: Roing, innledende runder (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • Tennis (Max)
  • Håndball, kvinner, gruppespill (Max)

Onsdag 31. juli: Nye muligheter for Ruud i Paris

Casper Ruud med et trofe

GODE MINNER: Casper Ruud ble nummer to i Roland Garros, turneringen på grusen i Paris, i fjor.

Foto: EMMANUEL DUNAND / AFP
  • 08.00: Triatlon, kvinner (NRK)
  • 09.00: Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • 09.00: Skyting, 50 meter helmatch, menn, kvalifisering (Max)
  • 09.30: Roing, innledende runder (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • Tennis (Max)
  • Håndball, menn, gruppespill (Max)

Torsdag 1. august: Hovland starter gulljakten

Sommer-OL i Tokyo 2021

VÆR-OL: Viktor Hovlands turnering i Tokyo ble avbrutt av et forferdelig regnvær.

Foto: Heiko Junge / NTB
  • 08.30: 20 kilometer kappgang, menn (NRK)
  • 09.00: Golf, menn, første runde (Max)
  • 09.20: 20 kilometer kappgang, kvinner (NRK)
  • 09.30: Roing, innledende runder og finaler (Max)
  • 09.30: Skyting, 50 meter helmatch, menn, finale (Max)
  • 11.00: Boksing, kvinner (mellomvekt), innledende runder (Max)
  • 11.00: Svømming (Max)
  • 12.00: Skyting, 50 meter helmatch, kvinner, kvalifisering (Max)
  • Tennis (Max)
  • Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • Håndball, kvinner, gruppespill (Max)

Fredag 2. august: Jakob Ingebrigtsen i gang i Paris

Sommer-OL i Tokyo 2021

GULL: Jakob Ingebrigtsen tok gull på 1500-meteren i Tokyo.

Foto: Lise Åserud / NTB
  • 09.00: Golf, menn, andre runde (Max)
  • 09.00: Skyting, lerdueskyting, menn, kvalifisering (Max)
  • 09.30: Roing, innledende runder og finaler (Max)
  • 09.30: Skyting, 50 meter helmatch, kvinner, finale (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: Tikamp, 100 meter
    10.10: Slegge, menn, kvalifisering
    10.15: Høyde, kvinner, kvalifisering
    10.35: 100 meter, kvinner, kvalifisering
    10.55: Tikamp, lengde
    11.05: 1500 meter, menn, forsøk
    11.50: 100 meter, kvinner, forsøk
    12.15: Tikamp, kulestøt
  • 11.00: Svømming (Max)
  • 15.30: Boksing, menn, supertungvekt, kvartfinaler (Max)
  • 18.00: Friidrett (NRK)
    18.00: Tikamp, høyde
    18.10: 5000 meter, kvinner, forsøk
    18.15: Tresteg, kvinner, kvalifisering
    18.55: Diskos, kvinner, kvalifisering
    19.10: 4x400 meter, blandet stafett
    19.45: 800 meter, kvinner, forsøk
    20.10: Kulestøt, kvalifisering
    20.50: Tikamp, 400 meter
    21.20: 10.000 meter, menn, finale
  • Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • Håndball, menn, gruppespill (Max)
  • Tennis (Max)

Lørdag 3. august

  • 09.00: Golf, menn, tredje runde (Max)
  • 09.00: Skyting, lerdueskyting, menn, finale (Max)
  • 09.30: Roing, finaler (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: Tikamp, 110 meter hekk
    1010: Stavsprang, menn, kvalifisering
    10.35: 100 meter, menn, kvalifisering
    10.55: Tikamp, diskos
    11.10: 800 meter, oppsamlingsheat
    11.45: 100 meter, forsøk, menn
    13.40: Tikamp, stavsprang
  • 11.00: Sykkel, landeveisritt, menn (Max)
  • 19.00: Friidrett (NRK)
  • 19.10: Tikamp, spyd
    19.15: 1500 meter, menn, oppsamlingsheat
    19.35: Kulestøt, finale
    19.50: 100 meter, kvinner, semifinaler
    20.20: Tresteg, kvinner, finale
    20.55: 4x400 blandet stafett, finale
    21.20: 100 meter, kvinner, finale
    21.45: Tikamp, 1500 meter
  • Sandvolleyball, innledende runder (Max)
  • Håndball, kvinner, siste gruppespillkamp, (Max)
  • Tennis (Max)

Søndag 4. august: Tennisfinale, Golf-finale og Jakob Ingebrigtsen i semifinale

  • 09.00: Golf, menn, fjerde og siste runde (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: 3000 meter hinder, kvinner, forsøk
    10.20: Slegge, kvinner, kvalifisering
    10.55: 200 meter, kvinner, forsøk
    11.00: Lengde, menn, kvalifisering
    11.50: 110 meter hekk, menn, forsøk
    12.35: 400 meter hekk, kvinner, forsøk
  • 14.00: Sykkel, landeveisritt, kvinner (Max)
  • 18.30: Svømming, finaler (Max)
  • 19.00: Friidrett (NRK)
    19.05: 400 meter, menn, forsøk
    19.50: Høyde, kvinner, finale
    20.00: 100 meter, menn, semifinaler
    20.30: Slegge, menn, finale
    20.35: 800 meter, kvinner, semifinaler
    21.10: 1500 meter, menn, semifinaler
    21.50: 100 meter, menn, finale
  • 20.00: Boksing, kvinner (mellomvekt), kvartfinale (Max)
  • Sandvolley, åttedelsfinaler (Max)
  • Håndball, menn, siste gruppespillkamp (Max)
  • Tennis, finaler (Max)

Mandag 5. august: Karsten Warholm i gang

Karsten Warholm er sjokkert

JUBEL: Karsten Warholm under OL i Tokyo

Foto: Heiko Junge / NTB
  • 08.00: Triatlon, blandet stafett (NRK)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: 400 meter hekk, forsøk
    10.10: Diskos, menn, kvalifisering
    10.40: Stavsprang, kvinner, kvalifisering
    10.50: 400 meter hekk, kvinner, oppsamlingsheat
    11.20: 400 meter, menn, oppsamlingsheat
    11.55: 400 meter, kvinner, forsøk
    12.50: 200 meter, kvinner, oppsamlingsheat
  • 19.00: Friidrett (NRK)
    19.00: Stavsprang, menn, finale
    19.04: 3000 meter hinder, menn, forsøk
    19.55: 200 meter, menn, forsøk
    20.35: Diskos, kvinner, finale
    20.45: 200 meter, kvinner, semifinaler
    21.10: 5000 meter, kvinner, finale
    21.45: 800 meter, kvinner, finale
  • Sandvolleyball, åttedelsfinaler (Max)

Tirsdag 6. august: Jakob Ingebrigtsen løper OL-finale

  • 09.30: Padling, K4, kvinner, forsøk og kvartfinaler
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: 1500 meter, kvinner, forsøk
    10.20: Spyd, menn, kvalifisering
    10.50: 110 meter hekk, menn, oppsamlingsheat
    11.15: Lengde, kvinner, kvalifisering
    11.20: 400 meter, kvinner, oppsamlingsheat
    12.00: 400 meter hekk, oppsamlingsheat
    12.30: 200 meter, menn, oppsamlingsheat
  • 19.30: Friidrett (NRK)
    19.35: 400 meter, menn, semifinaler
    19.55: Slegge, kvinner, finale
    20.07: 400 meter hekk, kvinner, semifinaler
    20.15: Lengde, menn, finale
    20.50: 1500 meter, menn, finale
    21.10: 3000 meter hinder, kvinner, finale
    21.40: 200 meter, kvinner, finale
  • Sandvolleyball, kvartfinaler (Max)
  • Håndball, kvinner, kvartfinaler (Max)

Onsdag 7. august

  • 07.30: Kappgang, blandet stafett (NRK)
  • 09.00: Golf, kvinner, første runde (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: Høyde, menn, kvalifisering
    10.15: 100 meter, kvinner, forsøk
    10.25: Spyd, kvinner, kvalifisering
    11.00: 5000 meter, menn, forsøk
    11.45: 800 meter, menn, forsøk
    12.35: 1500 meter, kvinner, oppsamling
  • 19.00: Friidrett (NRK)
    19.05: 110 meter hekk, menn, semifinaler
    19.15: Tresteg, menn, kvalifisering
    19.35: 400 meter hekk, menn, semifinaler
    20.02: 200 meter, menn, semifinaler
    20.25: Diskos, menn, finale
    20.45: 400 meter, kvinner, semifinaler
    21.20: 400 meter, menn finale
    21.40: 3000 meter hinder, menn, finale
  • 21.30: Boksing, menn, supertungvekt, semifinaler (Max)
  • Sandvolleyball, kvartfinaler (Max)
  • Håndball, menn, kvartfinaler (Max)

Torsdag 8. august

  • 07.30: Maratonsvømming, kvinner, finale (Max)
  • 09.00: Golf, kvinner, andre runde (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: Syvkamp, 100 meter hekk
    10.25: Kulestøt, kvinner, kvalifisering
    10.35: 100 meter hekk, kvinner, oppsamlingsheat
    11.05: Syvkamp, høyde
    11.10: 4x100 meter stafett, kvinner, forsøk
    11.35: 4x100 meter stafett, menn, forsøk
    12.00: 800 meter, menn, oppsamlingsheat
  • 10.30: Padling, K4, kvinner, semifinaler og finale
  • 16.30: Håndball, semifinaler (Max)
  • 19.30: Friidrett (NRK)
    19.35: 1500 meter, kvinner, semifinaler
    20.00: Lengde, kvinner, finale
    20.25: Spyd, menn, finale
    20.30: 200 meter, menn, finale
    20.55: Syvkamp, 200 meter
    21.25: 400 meter hekk, kvinner, finale
    21.45: 110 meter hekk, finale, menn
  • 21.30: Boksing, kvinner (mellomvekt), semifinale (Max)

Fredag 9. august: Warholm løper for OL-gull

agefvGcejl8

VERDENSREKORD: Karsten Warholm løp inn til rekord i OL i Tokyo.

Foto: JEWEL SAMAD / AFP
  • 07.30: Maratonsvømming, menn, finale (Max)
  • 09.00: Golf, kvinner, tredje runde (Max)
  • 10.00: Friidrett (NRK)
    10.05: Syvkamp, lengde
    10.40: 4x400 meter stafett, kvinner, forsøk
    11.05: 4x400 meter stafett, menn, forsøk
    11.20: Syvkamp, spydkast
    11.30: 800 meter, menn, semifinaler
    12.05: 100 meter hekk, kvinner, semifinaler
  • 11.00: Bryting, kvinner (62 kilosklassen), innledende runder (Max)
  • 16.30: Håndball, menn, semifinaler (Max)
  • 18.00: Fotball, menn, finale (Max)
  • 18.15: Bryting, kvinner (62 kilosklassen), semifinaler (Max)
  • 19.30: Friidrett (NRK)
    19.30: 4x100 meter stafett, kvinner, finale
    19.40: Kulestøt, kvinner, finale
    19.45: 4x100 meter stafett, menn, finale
    20.00: 400 meter, kvinner, finale
    20.10: Tresteg, menn, finale
    20.15: Syvkamp, 800 meter
    20.55: 10.000 meter, kvinner, finale
    21.45: 400 meter hekk, menn, finale
  • 21.00 Sandvolleyball, finale (Max)

Lørdag 10. august: Både Jakob Ingebrigtsen og Grace Bullen i OL-finale?

Dokumentarserien «Hodet i klemme»: Grace Bullen tar EM-gull i bryting for kvinner i 2020.

ENDELIG OL: Grace Bullen skal konkurrere i Paris.

Foto: Kadir Caliskan / Kadir Caliskan
  • 08.00: Maraton, menn (NRK)
  • 09.00: Golf, kvinner, fjerde og siste runde (Max)
  • 09.00: Taekwondo, 80 kilosklassen, menn, innledende runder (Max)
  • 10.00: Håndball, bronsekamp, kvinner (Max)
  • 11.00: Bryting, kvinner (62 kilosklassen), oppsamlingsheat (Max)
  • 15.00: Håndball, finale, kvinner (Max)
  • 17.00: Fotball, finale, kvinner (Max)
  • 18.15: Bryting, kvinner (62 kilosklassen), finaler (Max)
  • 19.10: Friidrett (NRK)
    19.10: Høyde, menn, finale
    19.25: 800 meter, menn, finale
    19.40: Spyd, kvinner, finale
    19.45: 100 meter hekk, finale
    20.00: 5000 meter, menn, finale
    20.25: 1500 meter, kvinner, finale
    21.12: 4x400 meter stafett, menn, finale
    21.22: 4x400 meter stafett, kvinner, finale
  • 19.30: Taekwondo, 80-kilosklassen, oppsamlingsheat og finaler (Max)
  • 21.00: Sandvolleyball, finale (Max)
  • 21.30: Boksing, finaler, mellomvekt, kvinner og supertungvekt, menn (Max)
  • 21.30: Basket, menn, finale (Max)

Søndag 11. august: Norsk gull på siste dag?

Solfrid Koanda tok VM-gull

STERK: Solfrid Koanda har tatt flere medaljer i vektløfting. På OLs siste dag får hun muligheten igjen.

Foto: NRK
  • 08.00: Maraton, kvinner (NRK)
  • 09.00: Håndball, bronsekamp, menn (Max)
  • 13.30: Håndball, finale, menn (Max)
  • 11.00: Banesykling, omnium, kvinner (Max)
  • Moderne femkamp, finale, kvinner (Max)
  • 11.30: Vektløfting, 81+-kilosklassen (Max)
  • 13.00: Volleyball, finale, kvinner (Max)
  • 14.00: Vannpolo, finale, menn (Max)
  • 15.30: Basket, finale, kvinner (Max)
  • Avslutningsseremoni (NRK)

Siste nytt

  • Etiopisk friidrettsutøver utestengt i fem år

    Den etiopiske mellomdistanseløperen Zerfe Wondemagegn har blitt utestengt i fem år etter flere brudd på dopingreglene.

    Det bekrefter Friidrettens integritetsenhet (AIU) mandag.

    Wondemagegn ble nummer fire på 3000 meter hinder i VM i august i fjor. Hun har også en åttendeplass på øvelsen fra OL i 2021.

    21-åringen testet positvt på tre ulike tester mellom 22. august og 24. september i fjor.

    Hun fikk opprinnelig en straff på seks år, men den ble redusert med ett år etter at hun erkjente bruddene.

    Utestengelsen på fem år gjelder fra 20. oktober 2023.

    Zerfe Wondemagegn under Diamond League i Monaco i august 2022
    Foto: Daniel Cole / AP
  • Iuel med på VM-laget i stafett

    Norge skal for første gang delta i VM i stafett, og reiser til Bahamas med en tropp på seks kvinner. Hovedmålet er å kvalifisere seg til OL.

    – Vi har aldri hatt stafettlag i OL tidligere. Det vil være en milepæl for kvinnelig friidrett å kvalifisere et stafettlag, sier sportssjef Erlend Slokvik til NRK.

    Slokvik bekrefter den norske deltakelsen overfor NRK, og ramser opp følgende seks navn til 4x400 meter:

    Josefine Tomine Eriksen (Sem IF), Astri Ayo Lakeri Ertzgaard (IK Tjalve), Amalie Hammild Iuel (IK Tjalve), Henriette Jæger (Aremark IF), Linn Oppegaard (Moss IL) og Elisabeth Slettum (Idrettslaget Skjalg).

    – De gleder seg veldig og er optimistiske. De føler at dette er en god mulighet de har fått, og de er spente, sier Slokvik.

    Det er totalt 16 lag som kvalifiserer seg til 4x400 meter under sommerens OL i Paris, og hele 14 av disse blir kvalifisert under stafett-VM på Bahamas.

    – Det er her det er mulig å kvalifisere seg. De to siste plassene deles ut til de to beste tidene ellers, og det ser ut som kan bli ganske krevende. Vi mener at dette er den største sjansen til å kvalifisere seg, sier Slokvik.

    – Vi reiser fordi vi mener det er en realistisk mulighet til å klare det. Da må vi helt sikkert sette norsk rekord. Det mener vi at vi er gode nok til, fortsetter Slokvik.

    Den norske rekorden er på 3.28,58, satt av Ertzgaard, Slettum, Line Kloster og Iuel under Bislett Games i 2022.

    Stafett-VM i den bahamanske hovedstaden Nassau arrangeres går av stabelen 4. og 5. mai.

    Amalie Iuel, Astri Ayo Lakeri Ertzgaard og Elisabeth Slettum på trening 18. januar
    Foto: Harald Thingnes / NRK
  • Svensk yndlingsduo i sandvolleyball klare for OL

    De svenske sandvolleyballheltene David Åhman og Jonatan Hellvig er klare for OL i Paris etter seieren i verdensturneringen i mexicanske Tepic.

    I Paris-OL blir de et suverent medaljehåp i kamp med blant andre nordmennene Anders Mol og Christian Sørum.

    Mol og Sørum er regjerende olympiske mestere etter seieren i Tokyo-OL for tre år siden, men sliter hardt for tiden. Mol ble operert for beinbrudd i slutten av mars og har fått satt inn en skinne. Skinnen må være på i et halvt år, og, det betyr at han må spille med under hele turneringen i Paris.

    Det er uvisst hvordan det vil påvirke spillet hans når han kommer i gang på banen igjen.

    Uansett mister den norske duoen viktige treningsuker og flere turneringer slik som den som ble avsluttet i Mexico i helgen.

    I Mexico vant svenskene Åhman og Hellvig 2-1 (21-17, 19-21, 15-10) over George og André fra Brasil.

    24 par skal delta i OL i Paris til sommeren.

    5sWOQ9JT_Ww
    Foto: NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal