Hopp til innhold

NRK erfarer: Millionlønn venter Barcelona-klare Graham Hansen

BARCELONA (NRK): Caroline Graham Hansens (24) toårskontrakt med Barcelona gir henne en grunnlønn på 6 millioner kroner, etter det NRK erfarer.

Graham Hansen

GULLKANTET AVTALE: Caroline Graham Hansen med Barcelona-drakten.

Foto: Ali Iqbal Tahir / NRK

Mandag ble Graham Hansens overgang til den katalanske giganten bekreftet.

Med sine 3 millioner kroner per år i grunnlønn, havner Graham Hansen på nivå med Ada Hegerberg, som har en årslønn på 3,9 millioner kroner, ifølge France Football.

Graham Hansen vil etter det NRK kjenner til bli Barcelonas best betalte spiller.

– Når det gjelder lønnsbetingelser, er det den største overgangen jeg har vært med på, sier agent Jens Oestreich til NRK.

For Graham Hansen kommer sponsoravtaler med Nike og Bama i tillegg til årslønnen på 3 millioner.

Og flere toppspillere er ventet til klubben som tapte 1-4 for Ada Hegerbergs Lyon i mesterligafinalen.

– Jeg er sikker på at de har ressursene. Jeg vet de har det. Og de har spillerne. Det kommer flere enn bare meg denne sommeren her, sa Graham Hansen til NRK i Barcelona mandag.

Hun blir også et ansikt i FIFAs nye reklamekampanje for VISA til VM.

Satser stort

Graham Hansen har fått seg leilighet nær treningsanlegget til Barca, der de til høsten også åpner en ny stadion med plass til 6000 tilskuere.

NRK møtte Graham Hansen i den spanske storbyen etter at hun hadde signert papirene som gjør henne til Barcelona-spiller de neste to årene. Hun legger ikke skjul på at hennes største drøm nå er å vinne mesterligaen med klubben.

I tillegg til Hansen skal vingen Amel Majri (Lyon) og storscoreren Jennifer Hermoso (Atlético Madrid) være på vei til klubben.

– De har muligheten, ressursene og navnet til å tukte Lyon. Fotballen er rund, den skal spilles, så blir det spennende å se, sier Graham Hansen, en sentral og viktig brikke i det norske laget som skal spilles VM i Frankrike i juni.

Damelandslaget i fotball

TRENING: Caroline Graham Hansen på landslagstrening tirsdag.

Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

– Ingen forventet

Lyon har vunnet mesterligaen de siste fire årene. Prestasjonen mot Barcelona sist helg var imponerende. Finalen var i realiteten avgjort til pause.

Graham Hansen påpeker at det var Barcelonas første mesterligafinale og kaller det «en ung klubb i damefotballsammenheng».

– Det at de skulle gå rett inn og vinne finalen mot et så sterkt lag som Lyon, det tror jeg ingen forventet. Men det ga en god pekepinn og er god læring.

Graham and Hegerberg

NORSKE STJERNER: Caroline Graham Hansen (t.v.) og Ada Hegerberg.

Foto: NRK/NTB Scanpix

Vært i Tyskland siden 2014

Hun ankom storbyen søndag kveld. Mandag bar det rett til Mini Estadi, banen like ved mektige Camp Nou, for signering av avtalen og litt triksing med ball ute på gressmatten.

Graham Hansen forlater nå den tyske storklubben Wolfsburg. Der har hun vært siden 2014. Nå venter altså et nytt eventyr. 24-åringen kaller det for stor stas og hun er svært stolt. «Å bli Barcelona-spiller er ikke noe man kan si at man blir hver dag», påpeker hun, og smiler.

Graham

Graham Hansen, her i godt driv for Wolfsburg mot Lyon i mesterligaen i år. Det ble til slutt tap over to kamper mot det som senere skulle bli Europa-mestere.

Foto: FABIAN BIMMER / Reuters

– Liker å underholde

– Hva kommer du til Barcelona for?

– Det er for deres visjon, å spille «Barcelona-fotball». Å vinne Champions League og hevde seg i Europa. Og den reisen, å være en del av en så stor klubb som satser på damene og setter damefotball på kartet på den måten de gjør.

– Jeg var komfortabel i Wolfsburg, men jeg hadde lyst på et eventyr og trengte nye utfordringer. Å komme hit er en stor utfordring som jeg har lyst til å være med på, sier Graham Hansen.

– Hvordan passer du inn i Barcelona?

– Jeg håper jeg passer bra inn. Jeg er en kreativ spiller som liker å spille fotball. Jeg er en kombinasjonsspiller som liker å underholde og håper jeg kan passe inn her.

Fotball VM-kvalifiseringskamp kvinner: Norge - Nederland.

LANDSLAGSPROFIL: Caroline Graham Hansen, her fra en VM-kvalifiseringskamp for Norge mot Nederland i fjor.

Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Siste nytt

  • Nordmann med sølv i 24-timers VM i Frankrike

    Jo Inge Norum (48) løp 285 kilometer i løpet av de 24 timene i VM i Frankrike, noe som holdt til VM-sølv og ny nordisk rekord.

    – Det føles veldig, veldig bra. Det var bedre enn forventet. Jeg forventet kanskje topp 10 opprinnelig, men så spiste jeg meg stadig innpå underveis, sier en litt sliten men fornøyd Norum til NRK.

    – Det er kjempestort. Han setter jo ny norsk rekord og i tillegg ny nordisk rekord, sier lagleder Lars Erik Gylland.

    Ukrainske Andrii Tkachuk løp 294 kilometer og sikret seg gullet. Finske Jonka Matti tok bronsen med to kilometere kortere distanse enn Norum.

    I kvinneklassen ble Ida Slorafoss beste norske kvinne med 240 kilometer og en 9.-plass.

    Jo Inge Norum jubler for VM-sølv.
    Foto: Aina Nygård / Aina Nygård
  • Hovland avsluttet med et brak i India: – Du er jo ikke sann

    Viktor Hovland spilte seg opp til 6.-plass på siste dag av europatourturneringen i New Delhi i India.

    På det 18. og siste hullet klinket nordmannen til med en eagle og bykset opp på resultatlistene.

    – Du er jo ikke sann! utbrøt Viaplay-kommentator Joakim Mikkelsen etter at Hovland chippet ballen i koppen fra omkring 22 meter.

    Hovland endte turneringen med 17 slag under par på delt 6.-plass. Tommy Fleetwood vant turneringen med 22 slag under par. Keita Nakajima fra Japan ble nummer to.

    Turneringen var Hovlands første siden han fikk nakketrøbbel i Ryder Cup, der han måtte stå over siste dag og som tilskuer se Europa sikre tittelen.

    – Nå håper vi at nakke og alt samarbeider de neste ukene, sa Mikkelsen.

    (NTB)

    Viktor Hovland
    Foto: Reuters
  • Nestenulykke for Braathen: – Takknemlig over å komme meg unna

    Alpinist Lucas Braathen har delt en video fra trening hvor han bare så vidt unngår å krasje med en mann som har forvillet seg inn i løypa.

    I videoen på Instagram holder Braathen på å kjøre inn i en annen alpinist som krysser løypa på tvers. Den norsk-brasilianske stjernen rekker akkurat å justere svingen sin og slippe unna.

    «Svært takknemlig over å komme meg unna den situasjonen. En påminnelse om hvor verdifulle disse drømmene vi jager, er», skriver han.

    «OL-drømmen, sesongen, og viktigst av alt, min og hans helse, flashet foran øynene mine», skriver Braathen.

    (NTB).

    en person som holder opp langfingeren
    Foto: Luca Bruno / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal