Hopp til innhold

Messi blir i Barcelona: – Et utrolig angrep mot klubben

Etter mange uker med forvirring, bekrefter Lionel Messi at han likevel blir værende i Barcelona. Argentineren forteller at han ønsket å dra, men ville ikke gå rettens vei mot klubben.

Lionel Messi

BLIR VÆRENDE: Lionel Messi har vært i Barcelona i 20 år. Nå er det klart at han blir i klubben.

Foto: Lluis Gene / AFP

– Jeg blir i klubben fordi presidenten fortalte meg at den eneste måten jeg kunne forlate klubben, er å betale klausulen på 700 millioner euro. Og det er umulig, forteller Messi i et intervju med Goal.

Foruten om å betale klausulen, var det kun ett annet alternativ som kunne frigjøre ham fra kontrakten.

– Det fantes en annen måte, og det var rettssak. Jeg ville aldri gått rettens vei mot Barca, fordi det er klubben jeg elsker. Den har gitt meg alt siden jeg kom hit, sier Messi.

Dette er første gang Messi uttaler seg om ryktene. Nå forteller han at han ønsket å dra, men at valget til slutt falt på å bli i klubben.

– Det er et utrolig utbrudd og angrep mot klubben, styret og presidenten, sier NRKs fotballskribent Thore Haugstad.

Han sier at det har vært kjent lenge at Messi ønsket å forlate klubben, men at det er først etter disse uttalelsene at man får se hvor dypt misnøyen gikk.

– Det er en tofotstakling på presidenten. At han bruker de ordene han gjør mot sin egen president, selv om han kommer til å bli værende i klubben... Det er ekstraordinært at han gjør det, sier Haugstad videre.

– Det er ikke så overraskende at han er misfornøyd, men han er en fyr som opp igjennom karrieren har sagt veldig lite og som sier veldig lite kontroversielt.

Trodde han kunne dra

Jorge Messi, father and agent of soccer player Lionel Messi, arrives at airport in Barcelona

Jorge Messi, Lionels far og manager.

Foto: Nacho Doce / Reuters

De siste ukene har det florert rykter om hvorvidt 33-åringen skulle bort fra Barcelona eller ikke. Senest på onsdag var hans far og manager, Jorge Messi, på plass for å ha samtaler med klubbpresident Josep Maria Bartomeu, ifølge Deportes Cuatro.

– Jeg trodde, og var sikker på, at jeg kunne gå. Presidenten sa alltid at jeg kunne velge om å dra eller ikke på slutten av sesongen, forteller Messi videre.

I intervjuet forteller han at kona og barna hans tok til tårene da han fortalte at han ønsket å reise. De ville bli i byen familien i 20 år har kalt sitt hjem.

Og som Messi selv sier, han elsker Barcelona og ville ikke få noe annet eller bedre et annet sted.

Men hva det betyr for den katalanske klubben at Messi blir værende etter alt dette, er Haugstad usikker på.

– Det er vanskelig å si. Messi sier han vil gjøre sitt beste, men hvor motivert kommer han til å være hvis han blir holdt mot sin vilje i ett år? Hvordan kommer fansen til å reagere? Hele reaksjonen til dette blir veldig interessant.

Siste nytt

  • Styrer mot sin beste sesong nokosinne: Vann 3–1 mot Molde

    Sandefjord vann 3–1 mot Molde, søndag.

    Edvard Sundbø Pettersen sette inn det fyrste målet for bortelaget alt etter seks minutt spelt.

    Etter 26 minutt utlikna Jalal Abdullai for Molde, men rett før pausen skåra Sandefjord att. I det 48. minutt skåra Vestfold-laget sitt tredje mål.

    Sandefjord ligg no på 5. plass i Eliteserien, og styrer difor mot sin beste sesong nokosinne.

    I 2009 hamna laget på ein 8. plass i serien.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Frederik Ringnes / NTB
  • Brann én seier unna seriegull i Toppserien – slo tabelljumbo Kolbotn 5–1

    Brann-spillerne gjorde jobben og vant 5–1 borte mot Kolbotn i Toppserien søndag. Snart kan de trolig slippe gulljubelen løs.

    Nora Lie Eghdami og Signe Gaupset scoret hvert sitt mål før hvilen i kampen mot Toppseriens bunnlag.

    Like etter pause reduserte Camilla Linberg, men Amalie Eikeland og Brenna Lovera (to scoringer) sørget til slutt for en komfortabel trepoenger.

    Seieren gjør at det stadig er sju poeng ned til Vålerenga på 2.-plassen. Med seier over Rosenborg neste runde blir det umulig for Oslo-klubben å ta igjen forspranget. (NTB)

    en gruppe fotballspillere som omfavner
    Foto: Thomas Fure / NTB
  • Viking slo tilbake i snødrevet – tilbake på tabelltopp

    Etter Bodø/Glimt-seier i Sarpsborg, var Viking på desperat poengjakt i Tromsø for å henge med i gullkampen i Eliteserien.

    Snødrevet over Romssa Arena gjorde det ikke enklere, selv om det ikke gikk utover spilleforholdene i stor grad.

    Drøye timen var spilt da Sondre Bjørshol hadde sneket seg opp fra sin høyreback og stupheadet inn 2-1 for siddisene.

    – De har snudd det! Dette her vil være en stor seier for Viking, hvis dette holder inn, kommenterte Endre Olav Osnes for TV 2.

    Det var nemlig hjemmelaget som hadde tatt ledelsen, da Jens Hjertø-Dahl kriget inn 1-0 etter et hjørnespark.

    Ledelsen holdt ikke lenge. Fra ledermålet og fram til dommer Espen Eksås blåste straffespark i den andre enden, tok det kun 1 minutt og 9 sekunder.

    Tromsø-stopper Tobias Guddal var for tøff da han gikk i rygg på Peter Christiansen i eget felt:

    – Jeg blir for heit i hodet og skal løse det bedre neste gang, sa Guddal om forseelsen til TV 2.

    Dansken trillet ballen rolig inn Jakob Hauggards venstre hjørnet.

    I andre omgang presset Tromsø på for å gå opp til 2-2, men det var Viking som sto bak kampens siste mål. Nok en gang fra straffemerket.

    Denne gangen via Nick D'Agostino som klasket ballen inn via tverrliggeren.

    Rogalendingene er med 3-1-seier tilbake på tabelltoppen, poenget foran Glimt – med fem fulle serierunder igjen å spille. Kjetil Knutsens menn har én kamp til gode.

    Sondre Bjørshol Viking
    Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal