Hopp til innhold

Avslører hvorfor tårene trillet på seierspallen: Fikk dødsbudskap midt i VM

Johannes Thingnes Bø feiret sitt VM-gull nummer 18. Etterpå måtte han trøste både storebror Tarjei og bronsevinner Vetle Sjåstad Christiansen.

Vetle i tårer

TØRKET TÅRER: To dager etter at han fikk beskjed om bestefarens død, står Vetle Sjåstad Christiansen med to nye VM-medaljer. Da kom de store følelsene.

Foto: Reuters

På seierspallen kunne man se at Christiansen gråt. Tårene triller fortsatt når han etterpå avslører årsaken.

– Det var litt todelt, for i år som i fjor så mista jeg en besteforelder i VM. Pappa ringte på fredag og sa at farfar hadde gått bort. Så det var litt tøft å mobilisere til den helga her. To bronsemedaljer var mer enn jeg kunne forvente, sier han til NRK.

Anton B. Christiansen ble 97 år.

Christiansen forteller at farfaren satt benket foran TV-skjermen for å se den blandede stafetten i VM onsdag.

– Han skjønte ikke hvorfor jeg ikke gikk. Jeg tror han har glemt helt konseptet med uttak. De hadde fortalt på hjemmet at han måtte vente til helga, for da skulle jeg gå. Men det rakk han jo ikke, sier han mens stemmen brister.

– Han fulgte med til the bitter end, så det var litt emosjonelt.

Under fjorårets VM, mistet han mormoren.

– Sitter oppe i himmelen

Vetle Sjåstad Christensen sier han er takknemlig for oppfølgingen han har fått av bestefaren. De gode minnene har han hatt med seg i VM-løypa.

– Det var drøssevis av positive følelser i helga. Jeg bare nøt hvert eneste sekund. Det var så deilig å gå her ute med han i bakhodet, sier han.

Johannes Thingnes Bø er imponert over hvordan lagkameraten har klart å holde fokus.

– Det er sterkt levert. Jeg tipper man får litt perspektiv på det, og en følelse av at VM ikke er så viktig. Tipper begge besteforeldrene sitter oppe i himmelen og nyter litt skiskyting og drikker en kopp kaffe mens de heier på barnebarnet sitt, sier han.

– Bismak

Og Vetle Sjåstad Christiansen var ikke den eneste gullvinneren hadde omtanke for etter løpet.

– Det er helt klart en bismak for dagen, sier Johannes Thingnes Bø.

Han sakker da om det som skjedde i avslutningen av søndagens VM-jaktstart.

Inn mot siste skyting hjalp han og storebror Tarjei hverandre med å hente inn Vetle Sjåstad Christiansen i tet.

På standplass sto de tre side ved side.

Johannes Thingnes Bø plaffet alle de fem blinkene rett ned.

Vetle Sjåstad Christiansen bommet to ganger.

Tarjei Bø gikk på en helsprekk og måtte ut i fire strafferunder

Slik falt avgjørelsen:

Feiret som Haaland – så måtte han trøste

Dermed var løpere han tok igjen med en runde de eneste konkurrentene Johannes Thingnes Bø så noe til på vei mot karrierens 18. VM-gull.

Rett før målstreken gjorde han akkurat som han gjorde da han vant jaktstarten under VM i Oberhof i fjor: Gikk ned på ett kne og feiret som Erling Braut Haaland.

Men da bror Tarjei etter hvert kom i mål til en svært skuffende femteplass, var det slutt på jubelen. I stedet måtte Johannes Thingnes Bø bort og gi et klapp på skulderen.

– Det er kjempekjedelig, så ja, som du ser på TV-bildene så er dette brødrekraften vi har. Det er kjekt når vi vinner i lag, og dette er et prakteksemplar på at det kan være veldig gøy for den ene, og veldig tungt for den andre, sier han til NRK.

– Slag i trynet

Så spår han at broren slår tilbake:

– Jeg melder medalje på Tarjei om en dag eller to, sier Johannes Thingnes Bø.

– Ja, han er vel programforplikta til å si slikt som bror. Men vi får håpe han har rett, sier Tarjei Bø.

Han innrømmer at det var mange negative tanker som gikk gjennom hodet etter løpet.

– Det er kjedelig å få sånne slag i trynet. Det var egentlig et perfekt løp, 15 treff, god form og fantastiske ski og alt lå på en måte til rette for å bli ok. Men du få ned de siste blinkene. Johannes klarte det og han stod der sammen med meg, sier Tarjei Bø.

Historisk resultatliste

Johannes Thingnes Bø måtte likevel tillate seg å feire. Verdens beste skiskytter de siste årene har ikke vært på sitt aller beste denne vinteren, og var skuffet etter sølv på lørdagens sprint.

Men det skulle altså bli VM-gull også i 2024.

– Jeg hadde en skikkelig følelse av at jeg tapte et gull sist, så det er godt å føle på det at du mistet noe du ønsket å vinne. De følelsene har vært litt reserverte de siste årene, det at jeg nå må grave etter det og klarer å vinne i dag ... Det er det idrett handler om. En utrolig følelse å vinne noe som du brenner for å klare, sier verdensmesteren.

På plassene bak vinneren, fulgte Sturla Holm Lægreid og Vetle Sjåstad Christiansen. Dermed ble det de samme tre på pallen som i fredagens sprint, bare i omstokket rekkefølge.

Deretter fulgte Johannes Dale-Skjevdal og Tarjei Bø. Og med det ble Norge den første nasjonen i VM-historien til å ta de fem første plassene i et VM-renn.

Siste nytt

  • Jakob Ingebrigtsen fikk pris tross skademareritt i utendørssesongen

    Jakob Ingebrigtsen slet med en skade gjennom hele sommersesongen, men hans sterke prestasjoner innendørs i vår skaffet ham tittelen som årets navn i norsk friidrett.

    I februar satte 25-åringen to verdensrekorder innendørs under løpet på en engelsk mil i franske Lievin. Han slo i samme løp bestenoteringen på 1500 meter. I mars kunne Sandnes-løperen juble for to gull både under VM i Kina og EM i Nederland (1500 og 3000 meter).

    Selv om skadetrøbbel førte til at han ikke stilte opp i konkurranser utendørs før i VM i Tokyo i september, er han årets navn i friidretten, heter det i begrunnelsen.

    Prestasjonsprisene gikk til tikjemper Sander Skotheim og løpestjernen Henriette Jæger.

    Skotheim ble nylig kåret til den beste mangekjemperen i verden denne sesongen til tross for at han feilet under tikampen i VM.

    Løpefenomenet Håkon Moe Berg og Skjalg Kongssund fikk utviklingsprisen, som er en utmerkelse for utøvere under 23 år, mens svaksynte Salum Ageze Kashafali fikk paraprisen.

    (©NTB)

    en person med armene hevet
    Foto: JEWEL SAMAD / AFP / NTB
  • To utvisninger for Lilleberg i Tampa-tap mot Washington

    Norske Emil Lilleberg pådro seg to utvisninger da Tampa Bay Lightning tapte 3-2 mot Washington Capitals i den amerikanske hovedstaden.

    Det stod 2-2 ved full tid, og lagene måtte derfor ut i overtid.

    Der trengte Washington Capitals-spiller Jacob Chychrun bare et drøyt minutt før han sørget for 3-2 til hjemmelaget.

    Emil Lilleberg fikk 16 minutter på isen og 4 i utvisningsboksenfor Tampa Bay Lightning. Nordmannens første tominutter kom i andreperiode for tripping, mens en krysstakling i den siste perioden kostet ham ytterligere to minutters utvisning.

    (©NTB)

    Emil Lilleberg i NHL-drakt skøyter i en ishall.
    Foto: Reuters
  • Ronaldo med ny rekord

    Cristiano Ronaldo (40) så ut til å sende Portugal til fotball-VM, men på overtid fikk Ungarn med seg 2-2.

    Dermed må portugiserne vente på å booke plass i neste års sluttspill i Nord-Amerika. Festen ble spolert av Dominik Szoboszlai i det 91. minutt.

    Ronaldo har allerede mange rekorder på merittlista, og tirsdag kom det en ny ved å bli tidenes mestscorende spiller i kvalifiseringer til VM.

    Ronaldo satte milepælen da han fra kort hold gjorde 1-1 halvveis ut i første omgang. Med det var han forbi tidligere Guatemala-spiller Carlos Ruiz, som stoppet på 39 mål.

    Rett før pause rykket han ytterligere ifra. Ronaldo tok Portugal i ledelsen på en ball fra Nuno Mendes.

    40-åringen står med 143 landslagsmål og 948 totalt i karrieren.

    (NTB)

    Ronaldo
    Foto: Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal