Hopp til innhold

Fotball-EM U21 2021

  • Tyskland vant finalen i U21-EM

    Tysklands U21-mannskap slo Portugal i en stjernespekket finale i U21-EM søndag. Tyskland tok føringen etter 49 minutters spill etter en scoring av Lukas Nmecha og holdt siden ledelsen.

    Anderlecht-spissen avsluttet et angrep med et enkelt og presist skudd i åpent bur etter å ha rundet Portugals keeper Diego Costa.

    Portugal hadde initiativet innledningsvis i en underholdende 1. omgang, men etter hvert kom Tyskland mer med og overtok banespillet.

    Tyskland ble europamestere for U21-lag også i 2009 og 2017.

    Slovenia Euro U21 Soccer. Tyskland.
    Foto: Darko Bandic / AP
  • Tyskland tok finaleplassen

    Tyskland møter Portugal i finalen i U21-EM. De tok seg videre etter å ha slått Nederland 2-1.

    Det var Bayer Leverkusen-talentet Florian Wirtz som scoret tyskernes mål. Begge kom svært tidlig, og det hadde bare gått ti minutter før tyskerne ledet 2-0.

    De oransje skulle få en redusering da Ajax-stopper Perr Shuurs satte 1-2.

    Tidligere i kveld slo Portugal ut Spania etter å ha vunnet 1-0.

    Hungary Euro U21 Soccer
    Foto: Zsolt Szigetvary / AP
  • Portugal til U21-finalen

    Regjerende U21 EM-vinner Spania er ute av mesterskapet, mens Portugal tok seg til finalen. Det gjorde de etter et uheldig selvmål av midtstopper Jorge Cuenca, og det endte 0-1.

    Med ti minutter igjen å spille forsøkte Spania å sette inn et visst press, noe de i grunnen gjorde gjennom store deler av kampen.

    Men portugiserne var gjerrige, og dermed møter de enten Nederland eller Tyskland i finalen av U21-EM.

    UEFA Under 21 Championship - Semi Final - Spain v Portugal
    Foto: Borut Zivulovic / Reuters
  • Greenwood trakk seg fra EM-troppen

    Manchester United-stjernen Mason Greenwood (19) har trukket seg fra Englands bruttotropp før fotball-EM for å komme seg helt fra en skade.

    Manchester United bekrefter nyheten og opplyser at det er den samme skaden som holdt ham utenfor U21-EM i mars.

    – En ny turnering vil ikke være fordelaktig, og Mason vil bli værende i Manchester United for å komme seg og forberede seg på en ny sesong, skriver klubben. (NTB)

    Greenwood
    Foto: Fredrik Hagen
  • U21: Norges tynne EM-sjanse rauk

    Med Portugals 3-0-siger over Gibraltar blei Norges svært svake håp om andreplass i gruppa i EM-kvaliken borte. Portugal er åtte poeng framfor Norge, som har berre to kampar att.

    Norge skulle ha spela mot Kviterussland i kveld. Men den kampen blei avlyst på grunn av koronasmitte hos bortelaget.

    Jørgen Strand Larsen
    Foto: Fredrik Hagen / NTB

Siste nytt

  • Uno-X-rytter imponerte: På pallen i Dauphiné

    Fjorårets Tour de France-vinner Jonas Vingegaard tok en suveren soloseier på den femte etappen i Critérium Dauphiné. Et drøyt halvminutt bak kom det en mindre gruppe som spurtet om de gjenværende plassene på podiet.

    Der viste norske Tobias Halland Johannessen seg frem. Tidligere verdensmester Julian Alaphilippe klarte akkurat å slå Johannessen i spurten, men nordmannen tok med seg en svært fin tredjeplass.

    Det er 23-åringens første pallplass for sesongen.

    Johannessen blir etter alle solemerker en av de viktigste rytterne til Uno-X i sommerens Tour de France, hvor laget deltar for første gang.

    Rittet avsluttes søndag.

    Tobias Halland Johannessen
    Foto: Tuva Åserud / NTB
  • Svimlet på startstreken - så tok nordmannen VM-gull

    Stian Hovind Angermund (36) ble torsdag verdensmester i fjelløp.

    – Dette er en drøm som går i oppfyllelse. Det var et virkelig tøft løp, da er det deilig å klare målet jeg hadde satt meg, sier han til NRK.

    På engelsk kalles det VM i «mountain and trail running», mens det på norsk kan oversettes med fjell- og terrengløp. Arrangøren opererer med en lengde på den korte løypa på 40 kilometer.

    Angermund klokket inn på 4 timer og 19 minutter i Innsbruck-Stubai, og han slo annenmann Thomas Roach fra Storbritannia med 2.18 minutter.

    For å klare det måtte nordmannen grave dypt.

    – Jeg var meget langt nede i kjelleren i dag. Jeg følte meg dårlig på start. Jeg var svimmel og følte at jeg skulle gå i bakken. Heldigvis bedret det seg etter hvert og jeg fikk en luke halvveis. Jeg måtte gi alt for å holde de andre bak meg, forteller han.

    Italieneren Luca Del Pero tok bronsen med 3.04 minutter opp til vinneren fra Norge. (NRK/NTB)

    Stian Hovind Angermund
    Foto: Norsk Friidrett
  • Granerud dropper sommer-EM

    Verdenscupvinner Halvor Egner Granerud er ikke med i den norske hopptroppen til European Games i Krakow, som arrangeres i perioden 27. juni til 1. juli. Årsaken er fallet på trening i Lysgårdsbakken tirsdag.

    – Han er forslått og får ikke trent som normalt, og derfor har han selv valgt å ikke delta, sier sportssjef Clas Brede Bråthen til NRK.

    Norge stiller med åtte utøvere.

    Kvinner: Anna Odine Strøm, Thea Minyan Bjørseth, Eirin Kvandal og Kjersti Græsli.

    Menn: Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Marius Lindvik og Bendik Jakobsen Heggli.

    Det skal gjennomføres totalt fem hoppkonkurranser i anleggene i Zakopane.

    Halvor Granerud
    Foto: Frode Søreide / NRK

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste