Verdensmester Carlsen ville nødig kritisere de norske arrangørene etter han misforstod reglene og tapte på tid tirsdag kveld.
Onsdag hadde han rukket å reflektere mer over hvem som hadde ansvaret, og var betydelig klarere i sin kritikk.
– Det er min skyld, men jeg synes det er andre enn meg som ikke gjør jobben sin. Det er ikke holdbart at de ikke informerer om en helt ny tidskontroll. Man skal presisere sånt flere ganger, for spillerne er vanedyr. Når det er helt nye regler, holder det ikke at det står på noen papirer, sier Carlsen til NRK etter tap mot Fabiano Caruana.
Får kritikk
Flere har uttalt at tabben ene og alene var nordmannens skyld. Én sjakkekspert går så langt som å si til VG at en av årsakene var Carlsens arroganse.
Det blir feil, mener sjakkjournalist Peter Doggers i Chess.com.
– Det er veldig, veldig forståelig at Magnus ikke fikk med seg reglene, sier han til NRK.
Flere spillere var like forvirret som Carlsen
Det store spørsmålet er om arrangøren ga spillerne god nok beskjed. Kritikerne mener det var Carlsen som ikke fulgte med i timen.
Men nordmannen var ikke den eneste som misforstod. NRK vet nemlig at minst halvparten av stormesterne var usikre på reglene.
Både Veselin Topalov og Hikaru Nakamura spurte dommeren kun minutter før start.
Magnus Carlsen søkte støtte i manager Espen Agdestein og pappa Henrik Carlsen etter tabben tirsdag.
Foto: Mads Nyborg Støstad / NRKNRK vet dessuten at flere spilte hele partiet uten å kunne reglene, og dermed risikerte å gjøre samme tabbe.
– Jeg har hørt det i etterkant. Det har skapt mye oppstyr, sier Jøran Aulin-Jansson i arrangementskomitéen.
– Jeg kunne nok vært flinkere til å påpeke dette. Jeg tok det dessverre som en selvfølge at spillerne sjekket dette.
Vil unngå å kritisere
Spillerne fikk beskjed om de uvanlige reglene to ganger: Først i kontrakten de signerte før turneringen, så da regelverket ble lest opp rett før partiet. Da var ikke Carlsen til stede, fordi han kom for sent til spillelokalet.
24-åringen mener at arrangøren kunne informert ham likevel.
– Hvis de har informert om det én gang, på et tidspunkt de visste at jeg ikke var der, er det vanskelig å bruke det som argument.
Reglene har ligget ute på hjemmesiden til Grand Chess Tour, men ikke hos Norway Chess. Det ble heller ikke arrangert noe informasjonsmøte.
– Spillermøter er kjedelige, men nå ser vi hvorfor de er viktige, sier stormester Levon Aronian til Chess.com.
Uvanlige regler
Sjakkjournalist Doggers sier reglene er såpass spesielle at arrangøren burde gitt tydelig beskjed.
– Reglene har såvidt jeg vet aldri blitt brukt på toppnivå. Og Norway Chess hadde helt standard regler i både 2013 og 2014. Det var ikke lett for spillerne å gjette at det skulle være noe så uvanlig i år, sier Doggers.
Magnus Carlsen spilte mot Fabiano Caruana onsdag, og det ble tap. Han var usikker på om problemene dagen før påvirket ham.
Foto: Mads Nyborg Støstad / NRK