Med kveldens to ferske mål er Haaland oppe i 32 mål denne Premier League-sesongen – med åtte kamper igjen. Siden ligaen gikk over til 20 lag er det kun Mohamed Salah som har scoret like mange i samme sesong.
– Han scorer ett mål i Premier League hvert 71. minutt. Det er totalt absurd galskap, sa Viaplays ekspert Lars Tjernås i pausen.
Men flere rekorder blir det i hvert fall ikke akkurat denne kvelden.
For da andre omgang skulle sette i gang var ikke Haaland å se på banen. Pep Guardiola valgte nemlig å bytte ut nordmannen i pausen.
– Jeg er sikker på at de begynner å gå tom for matchballer, så Pep tok han av, sa Leicester-trener Dean Smith humoristisk til Viaplay etter kampen.
FAGRE HÅRLOKKER: Haaland lot håret flagre også under dagens kamp.
1-0: Haaland var iskald fra straffemerket.
NUMMER ÉN: Det feiret han på denne måten.
TANGERING: Her scorer Haaland 3-0 og tangerer med det Mohammed Salahs målrekord i Premier League med antall ligascoringer i én og samme sesong.
PUBLIKUMSFRIERI: Tangeringen ble feiret foran elleville fans på Etihad Stadium.
Snuser på flere rekorder
Scoringsrekorden er ikke den eneste rekorden Haaland er i nærheten av å slå – og enda er det åtte kamper igjen av sesongen. Jærbuen er nemlig ett hat trick unna å tangere rekorden til Alan Shearer.
MANNEN Å SLÅ: Alan Shearer innehar flere rekorder, blant annet er han mestscorende i PL-historien og har flest hat trick på samme sesong.
Foto: ODD ANDERSEN / AFPPremier Leagues mestscorende igjennom tidene klarte nemlig fem hat trick i 1995/95-sesongen. Haaland står per nå med fire.
Og selv om Salahs rekord ble tangert, finnes det også enda en scoringsrekord å slå.
Rekorden fra tiden da ligaen hadde 22 lag lyder på 34 mål og innehas av Andy Cole og Alan Shearer. Den gang var det 42 kamper per sesong, mens det i det nåværende formatet er 38.
Dødelig duo
City kom kjapt opp i føringen mot Leicester. Etter fem minutter og mange dueller inne i boks, fikk Rodri stusset ballen til John Stones som klinket ballen inn i hjørnet.
Etter drøye ti minutter spilt måtte VAR på jobb. Ballen traff hånda til Leicesters Wilfred Ndidi, og etter en titt på skjermen pekte dommeren på straffemerket. Da måtte også Erling Braut Haaland på jobb – og sendte straffen lavt til venstre og forbi keeper til 2–0.
STRAFFESCORING: Haaland dunket inn sitt første og Citys andre mål på straffe.
Foto: LEE SMITH / ReutersHaaland fortsatte så rekordjakten noen minutter senere. Som så mange ganger før var det Kevin De Bruyne som fant nordmannen i bakrom, og da var det bare for Haaland og sende inn kveldens tredje.
– En av de absolutt heteste duoene i hele verden, utbrøt Viaplay-kommentator Kasper Wikestad.
22-åringen gjorde ikke ting lett for danske Daniel Iversen i Leicester-buret.
– Hva skal man si om den fyren? Det er vilt, sier han til Viaplay.
Andreomgangen ble uten Haaland, men med scoring til Leicester. Med et kvarter igjen av kampen satte den tidligere City-spilleren Kelechi Iheanacho inn en redusering på hjørnespark og tente et ørlite håp for gjestene.
De fortsatte å jage og hadde to gigantsjanser de siste minuttene av kampen, men Leicester bommet og City kunne puste lettet ut på tampen.
– Slutten var ukomfortabel. Det er noe som kan skje når man gjør så mange bytter, og vi burde egentlig unngå det. Jeg byttet for å hvile spillere, men vi mistet delvis kontrollen, selv om det var en fortjent seier, sa manager Pep Guardiola til BBC.