Hopp til innhold

Breen debuterer i Touren: – Mulig å vinne en etappe

Vegard Breen er klar for sitt aller første Tour de France. – Det blir både hardt, gøy og fælt, tror han.

Vegard Breen

TOUR DE FRANCE: Vegard Breen er bekreftet klar for det berømte sykkelrittet.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

– Det var godt å få den endelige beskjeden, sier Breen, som sykler for det franske nivå to-laget Fortuneo Vital Concept.

Sondre Holst Enger

KLAR: Sondre Holst Enger.

Foto: Grøtt, Vegard Wivestad / NTB scanpix

Breen er dermed den fjerde nordmannen som skal sykle sommerens Tour de France. I dag kom nemlig nyheten om at også Sondre Holst Enger skal sykle etapperittet.

Fra før er Alexander Kristoff og Edvald Boasson Hagen klar.

Ifølge VG må vi tilbake til 1991 for å finne så mange nordmenn i Tour de France.

Breens lag er kvalifisert til Tour de France ved hjelp av et såkalt «wild card», og 26-åringen får sin debut i sykkelrittet i sommer.

– Jeg tror det blir noe av det råeste jeg har vært med på. Det blir både hardt, gøy og fælt, tenker jeg, sier nordmannen.

– Jeg vet ikke helt hva jeg skal forvente eller hva jeg får.

– Muligheten er der

Breen røper imidlertid at han har personlige ambisjoner om en etappeseier i sin Tour de France-debut.

Kristoff

KLAR: Alexander Kristoff.

Foto: DOUG PENSINGER / Afp

– Jeg ser for meg at det er mulig å vinne en etappe fra brudd, men oddsen er nok ikke i min favør. Men muligheten er der, og det er nok, konkluderer rytteren, som aller først skal delta i NM i Bodø denne uken.

– Ja, tempo på torsdag og fellesstart på søndag, sier han.

–En brå vending

Breen har funnet seg godt til rette på det franske laget. Han trives godt.

Det er imidlertid ikke lenge siden at tilværelsen var langt mer usikker. Foran årets sesong var han plutselig uten kontrakt etter to år på det belgiske laget Lotto-Soudal.

– Det var en brå vending. I starten av november hadde jeg ikke lag og i slutten av november ble jeg spurt om jeg kunne tenke meg å sykle Tour de France. Etter det har jeg jobbet hardt for å bli klar, forteller han.

– Midt i blinken

Edvald Boasson Hagen

KLAR: Edvald Boasson Hagen.

Foto: KENZO TRIBOUILLARD / Afp

Vegard Breen får en variert rolle på Fortuneo Vital Concept under Tour de France.

– Hvis han argentineren (Eduardo Sepúlveda) er i slag og kjører for sammendraget, skal jeg nok bistå der en del dager. Jeg skal sikkert være med spurteren vår også på de rene spurtdagene, sier han.

– Ellers er målsettingen til laget å vise seg frem og komme i brudd. Det er midt i blinken for meg. Det kan fort bli litt av alt.

Tour de France starter i Saint-Mont Michel, lørdag 2. juli.

Les også: – Jeg skylder Thor Hushovd en øl

Siste nytt

  • Styrer mot sin beste sesong nokosinne: Vann 3–1 mot Molde

    Sandefjord vann 3–1 mot Molde, søndag.

    Edvard Sundbø Pettersen sette inn det fyrste målet for bortelaget alt etter seks minutt spelt.

    Etter 26 minutt utlikna Jalal Abdullai for Molde, men rett før pausen skåra Sandefjord att. I det 48. minutt skåra Vestfold-laget sitt tredje mål.

    Sandefjord ligg no på 5. plass i Eliteserien, og styrer difor mot sin beste sesong nokosinne.

    I 2009 hamna laget på ein 8. plass i serien.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Frederik Ringnes / NTB
  • Brann én seier unna seriegull i Toppserien – slo tabelljumbo Kolbotn 5–1

    Brann-spillerne gjorde jobben og vant 5–1 borte mot Kolbotn i Toppserien søndag. Snart kan de trolig slippe gulljubelen løs.

    Nora Lie Eghdami og Signe Gaupset scoret hvert sitt mål før hvilen i kampen mot Toppseriens bunnlag.

    Like etter pause reduserte Camilla Linberg, men Amalie Eikeland og Brenna Lovera (to scoringer) sørget til slutt for en komfortabel trepoenger.

    Seieren gjør at det stadig er sju poeng ned til Vålerenga på 2.-plassen. Med seier over Rosenborg neste runde blir det umulig for Oslo-klubben å ta igjen forspranget. (NTB)

    en gruppe fotballspillere som omfavner
    Foto: Thomas Fure / NTB
  • Viking slo tilbake i snødrevet – tilbake på tabelltopp

    Etter Bodø/Glimt-seier i Sarpsborg, var Viking på desperat poengjakt i Tromsø for å henge med i gullkampen i Eliteserien.

    Snødrevet over Romssa Arena gjorde det ikke enklere, selv om det ikke gikk utover spilleforholdene i stor grad.

    Drøye timen var spilt da Sondre Bjørshol hadde sneket seg opp fra sin høyreback og stupheadet inn 2-1 for siddisene.

    – De har snudd det! Dette her vil være en stor seier for Viking, hvis dette holder inn, kommenterte Endre Olav Osnes for TV 2.

    Det var nemlig hjemmelaget som hadde tatt ledelsen, da Jens Hjertø-Dahl kriget inn 1-0 etter et hjørnespark.

    Ledelsen holdt ikke lenge. Fra ledermålet og fram til dommer Espen Eksås blåste straffespark i den andre enden, tok det kun 1 minutt og 9 sekunder.

    Tromsø-stopper Tobias Guddal var for tøff da han gikk i rygg på Peter Christiansen i eget felt:

    – Jeg blir for heit i hodet og skal løse det bedre neste gang, sa Guddal om forseelsen til TV 2.

    Dansken trillet ballen rolig inn Jakob Hauggards venstre hjørnet.

    I andre omgang presset Tromsø på for å gå opp til 2-2, men det var Viking som sto bak kampens siste mål. Nok en gang fra straffemerket.

    Denne gangen via Nick D'Agostino som klasket ballen inn via tverrliggeren.

    Rogalendingene er med 3-1-seier tilbake på tabelltoppen, poenget foran Glimt – med fem fulle serierunder igjen å spille. Kjetil Knutsens menn har én kamp til gode.

    Sondre Bjørshol Viking
    Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal