– Det er som en enorm kjærlighetssorg, sier Stig-André Berge med Nicklas (3) på armen etter å ha vinket farvel til publikum.
Han slet med å holde tårene tilbake etter å ha tapt åttedelsfinalen mot ukrainske Lenur Temirov. Berges eneste håp om en ny sjanse var at Temirov tok seg til finalen.
Det endte med tap i kvartfinalen.
– Dessverre så ble det sånn. Det er mye jeg skulle ønske at jeg kunne gjort annerledes, men dessverre så ble det sånn. Jeg hadde ikke noe mer å gi, sier Berge til NRK etter ukrainerens kamp.
DA VAR DET OVER: Stig-André Berge ba ukraineren komme seg til finalen, slik at han kunne kjempe om bronsen. Uheldigvis for nordmannen fikk han ingen ny sjanse.
Foto: Javad Parsa / NTBDen norske veteranen sank ned på knærne etter 1–3-tapet i åttedelsfinalen. Han pekte mot flagget på brystet og takket publikum for støtten. Det runget med «Stig-André»-rop fra Jordal-publikummet.
– Selvfølgelig, når du har så mange mennesker i ryggen her i salen kunne man ønske at det hadde vart litt lenger.
– Du har hele Bryte-Norge på tribunen og ekstremt mange som har stilt opp for deg. Trenertea, forbund, familie og alt. Det er selvfølgelig vanskelig.
Kona: – Brutalt
– Det gikk ikke veien denne gangen. Det er hardt og brutalt. Nå er det over. Det er utrolig trist, sa Rosell Utne Berge til NRK.
Hun har reist verden rundt for å støtte ektemannen gjennom hans suksessrike karriere – med bronsemedaljen i Rio-OL i 2016 som høydepunkt. Til sammen er det blitt fem internasjonale medaljer – OL-bronse, VM-bronse og tre EM-sølv.
Hun hadde følge av sønnen Nicklas og Berges nærmeste støttespillere da hun fulgte ham i karrierens siste kamp.
– Det er synd at det er siste gang jeg skal heie på ham, sa hun med tårer i øynene.
STØTTESPILLER: Rosell Utne Berge og Stig-André Berge etter at OL-bronsen ble sikret i Rio de Janeiro for fem år siden.
Foto: Vidar Ruud / NTBFikk to VM-kamper
Stig-André Berge viste styrke da han snudde fra 0–3 til 3–3 i VMs første kamp mot armenske Hrachya Poghosyan. Mot ukraineren Lenur Temirov (31) måtte Norges bryteveteran gi tapt 1–3 i åttedelsfinalen.
– Stig er en legende, internasjonalt også. Alle respekterer Stig, Han har gjort gode resultater over en lang periode og slått de beste bryterne i verden. Alle syns han er en fin fyr. Han står høyt i den internasjonale bryteverden, sier landslagskompis Per Anders Kure i NRK-studio.