Hopp til innhold

Bendtner gir seg selv feire-nekt etter VM-bragden

Nicklas Bendtner kom inn for Danmark og scoret på straffe da VM-billetten ble sikret. Nå skal han rett til Trondheim for å motta gullmedaljer med Rosenborg.

SOCCER-WORLDCUP-IRL-DNK/

FESTKVELD: Nicklas Bendtner fikk æren av å fastsette sluttresultatet til 5–1 over Irland.

Foto: CLODAGH KILCOYNE / Reuters

Laster innhold, vennligst vent..

– Det blir ingen feiring på meg. Jeg skal huske hvor gøy dette var, og de andre får feire, men jeg skal fly hjem i morgen tidlig. Det blir jo en fest å fly hjem med de andre også, sier Nicklas Bendtner i et intervju vist på MAX.

For søndag spiller Rosenborg sin siste hjemmekamp, mot Viking. De skal få gullmedaljene på Lerkendal. RBK-spissen er for øyeblikket toppscorer i eliteserien og tidligere tirsdag ble det kjent at han kjemper for å bli årets spiller.

Fikk straffen av Eriksen

29-åringen kom inn for Danmark i det 84. minutt da stillingen allerede var 4–1 over Irland. Fem minutter senere fikk gjestene straffe. De er det kampens store spiller, Christian Eriksen, som pleier å ta.

Men Tottenham-profilen ga Bendtner æren av å fastsette sluttresultatet i Dublin.

– Alle spillerne ga alt. Ingen skulle få ta fra oss dette. Vi kjemper hardt, sier Bendtner, som forteller at han ikke var i tvil hvor han skulle sette straffesparket.

Hardt, høyt og til høyre for keeper. Rett i nettet.

Likevel er det – naturlig nok – en annen spiller han trekker frem etter at VM-billetten er sikret. Spilleren han selv, ifølge DR, takket etter å ha fått ta straffesparket.

– Christian (Eriksen) gjør en enorm prestasjon, og spiller sin beste landskamp etter min mening, sier Bendtner.

FBL-WC-2018-QUALIFIER-IRL-DEN

FEIRING: Nicklas Bendtner, Nicolai Jørgensen og Åge Hareide jubler etter at VM-plassen er sikret.

Foto: PAUL FAITH / AFP

– Vanskelig å beskrive

Da kampen var over var det elleville jubelscener på gresset i den irske hovedstaden. De danske spillerne kastet seg over hverandre, før de kastet trener Åge Hareide i været.

Nordmannen var mest opptatt av å hylle laginnsatsen.

– Det er vanskelig å beskrive denne reisen. Man må nesten være der selv, for man er i en boble. Vi har ikke tapt siden 2016, og dette er en fantastisk gjeng å jobbe med. Det mentale er det mest imponerende. De er både sterke og rolige, skryter Hareide til MAX etter kampen.

Siste nytt

  • Nicolai Budkov Kjær ute av Stockholm Open

    Nicolai Budkov Kjær (19) viste gode takter selv om det ble umiddelbar exit mot tennisprofilen Marin Cilic i Stockholm Open.

    Bygdøy-mannen tapte 1.-rundeoppgjøret med settsifrene 5-7, 3-6. På veien hadde han mye godt backhandspill, men greide ikke å stoppe rutinerte Cilic.

    Nylig vant unggutten sin fjerde tittel på challenger-nivå, nivået under ATP. Han er for tiden oppe på 136.-plass på verdensrankingen.

    – Han har spilt kjempegodt i det siste. Han er på vei mot topp 100, sa tennisekspert og -kommentator Christer Francke til NTB tidligere i måneden.

    Cilic møter Casper Ruud i neste runde av den svenske hardcourtturneringen. 37 år gamle Cilic vant US Open i 2014 og har 21 titler på ATP-touren.

    (NTB)

    Nicolai Budkov Kjær
    Foto: Lise Åserud / NTB
  • Brasil-kollaps i Tokyo

    Carlo Ancelotti har kun vunnet tre av sine seks første kamper som Brasils landslagssjef. Tirsdag ble det 2-3-tap for Japan.

    Det skjedde etter en mektig snuoperasjon av vertene, som lå under 0-2 til pause. Seieren var Japans første over Brasil på 14 forsøk.

    Paulo Henrique ga brasilianerne ledelsen med et kraftfullt skudd etter 26 minutter, mens Arsenal-profilen Gabriel Martinelli doblet den kort tid etter.

    Etter hvilen reduserte Takumi Minamino tidlig, og lagene var like langt da Keito Nakamura fikset 2-2 etter en drøy time. Ayase Ueda scoret vinnermålet på et kontant hodestøt.

    Ancelotti tok over som Brasil-trener i sommer. Italieneren åpnet med 0-0 mot Ecuador og tapte senere mot Bolivia. Hans tre første seirer kom mot Paraguay, Chile og Sør-Korea.

    – Vi må lære av feilene vi gjorde i 2. omgang. Det største problemet var at vi ikke hadde en god reaksjon på den første feilen, sa Ancelotti etter smellen i Tokyo.

    (NTB)

    Matheus Cunha
    Foto: AFP
  • Brann-spiller får debuten – disse starter for Norge mot New Zealand

    Flere av Norges største profiler har dratt hjem grunnet et hektisk kampprogram.

    Det gjør at Ståle Solbakken gjør sju endringer fra helgens kamp mot Israel.

    Blant spillerne i kampelleveren mot New Zealand er Brann-spiller Eivind Helland, som nå får sin debut for det norske A-landslaget.

    Slik starter Norge:

    Ørjan Håskjold Nyland – Marcus Holmgren Pedersen, Andreas Hanche-Olsen, Eivind Helland, David Møller Wolfe – Oscar Bobb, Patrick Berg, Thelo Aasgaard – Aron Dønnum, Jørgen Strand Larsen, Andreas Schjelderup

    I både Martin Ødegaards og Erling Braut Haalands fravær, er det Patrick Berg som bærer kapteinsbindet.

    Slik starter New Zealand:

    Alex Paulsen - Tim Payne, Finn Surman, Michael Boxall, Francis de Vries – Ryan Thomas, Marko Stamenic – Matthew Garbett, Sarpreet Singh, Ben Old – Chris Wood

    Oppgjøret på Ullevaal starter klokken 18.00. Du kan høre kampen i NRK Radio.

    En gruppe menn i sportsuniformer på en bane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal