Saka sendte Arsenal tidlig i føringen, og feiret med å imitere dart-kasting. En feiring Tottenham-supportere kjenner godt igjen.
– Du ser klart hvem av dem som har spilt dart, for det er en fryktelig dårlig etterligning av Saka. Hvis du ser teknisk sett på hvordan man kaster dart så er den der egentlig litt krise. Men det er morsomt, det skal være litt sånt i derbyoppgjørene, sier Steffen Iversen i Viaplay-studio.
ERTING: Sakas kopi feiringen var i hvert fall ikke avskrekkende for Maddison som endte med to målgivende.
Foto: TONY OBRIEN / Reuters– Jeg vil anta at det er en hyggelig «banter»-greie mellom to engelske landslagskolleger, sier Viaplay-ekspert Pål André Helland.
De to spiller sammen på det engelske landslaget.
– Forferdelig
Dart-feiringen er nemlig Maddison kjent for, og etter den andre scoringen feiret Saka nok en gang med å kaste dartpil.
Men det spørs om ikke det bare var fyr på Spurs-bålet. For da slo Tottenham tilbake lynraskt. Maddison serverte Heung-min Son for andre gang og sørget for balanse.
Etter kampen fikk Maddison spørsmål om hva han synes om kameratens kopi av hans egen feiring. Da måtte han le.
– Utførelsen var forferdelig, smilte Maddison til SkySports' reporter.
SÅNN SKAL DET GJØRES: Maddison viser signaturfeiringen i en tidligere kamp.
Foto: JOHN SIBLEY / ReutersSelvmål og monsterredning
Etter flere store sjanser tidlig i førsteomgang, var det Arsenal som først gikk opp i ledelsen i førsteomgang.
Martin Ødegaard sendte ballen ut til Bukayo Saka som dro seg innover og dundret til fra utsiden av feltet. Cristian Romero løftet kneet, men i stedet for å klarere sendte han ballen i eget mål.
SELVMÅL: En skuffet Romero (t.h.) ser at han har sendt ballen i eget mål.
Foto: MATTHEW CHILDS / ReutersGabriel Jesus var nære å doble ledelsen for Arsenal like etter, men så smalt det plutselig på andre siden av banen.
Arsenal slapp først med skrekken. David Raya måtte frem med en monsterredning da Johnson sendte ballen ned mot venstre hjørne, men Raya klarte akkurat å dytte den utenfor. Men få minutter senere satt den forbi spanjolen likevel.
På første stolpe fikk Heung-min Son ballen fra James Maddison og sendte den inn ved stolperota og til 1–1.
Svarte umiddelbart
Andreomgangen ble ikke mindre avslappende. Først ble Arsenal tildelt straffe, etter at VAR tok en titt på en handssituasjon inne i Tottenham-feltet. Nok en gang var det Romero som var synderen.
Saka var nok en gang sikker og satte straffen midt i mål.
Men før Arsenal-supporterne rekker å sette seg, er kampen utlignet igjen. Jorginho mistet ballen på midtbanen, Maddison satte fart og spilte igjennom til Son. Alene med keeper kunne han sette sitt andre for dagen for Tottenham.
Balltapet til Jorginho fikk mye oppmerksomhet etter kamp, men han fikk støtte av Arsenal-trener Mikel Arteta.
– Jeg elsker ham. Feil er en del av fotballen. Vi er alle med ham, sa Arteta på pressekonferansen etter kampen.