– Brannvesenet og sivilforsvaret vil i dag dynke brannterrenget i Austerdalen i Kvinesdal med vann for å forhindre at krattbrannen som herjet mandag kveld skal blusse opp igjen.
Det sier innsatsleder i brannvesenet Endre Børufsen. Han regner med at de kommer til å holde på til det blir mørkt.
Brannvesenet fikk kontroll på brannen i går kveld.
Brannmannskap fra tre forskjellige stasjoner har bidratt i jobben med å slukke krattbrannen i Austerdalen i Kvinesdal i Agder. Det tok rundt fem timer.
– Vi er ganske sikre på at den vil blusse opp igjen når sola kommer, sa Børufsen i går kveld.
Brannhelikopter ble tilkalt
Krattbrannen i Kvinesdal startet rundt klokken 17 mandag. Da brannmannskap kom til stedet brant det godt.
Da de ikke klarte å få kontroll, ble brannhelikopter rekvirert.
Det var på plass rundt klokken 20.
Ifølge Børufsen har den tradisjonelle slukkemåten med å bruke såkalte skogbrannsmekkere ikke god nok effekt nå som det er så tørt. Han sier det trengs vann.
Brannhelikopteret som ble tilkalt, var på plass i Kvinesdal rundt klokken 20 mandag kveld.
Foto: Mathias Hamre / NRKUforsiktig omgang med fyrstikker
Ifølge politiets innsatsleder på stedet, Trine Dragland, skyldes brannen trolig uforsiktig omgang med fyrstikker.
– Vi har snakket med noen mindreårige om dette, sier hun.
Politiet vil opprette sak.
Uforsiktig omgang med fyrstikker er trolig brannårsaken.
Foto: Mathias Hamre / NRKAdvarte i dag
Det har lenge vært tørt over store deler av landet, og mandag la brannvesenet i Agder ut nok en advarsel på Twitter:
«Om du ønsker å brenne bare litt, så gjør gjerne IKKE det!!! Det er veldig tørt og før det kommer betydelig med nedbør er det ikke å anbefale. På forhånd takk!!»
Tross denne har det vært flere branner i Agder i løpet av de siste par døgn.
I tillegg til brannen i Kvinesdal, har det vært en brann i terrenget både i Lyngdal og i Grimstad.
Da brannvesenet kom til brannen i Lyngdal, var brannfronten på cirka 100 meter.
I Grimstad brant det på en kolle med et nytt tomteområde.
Begge disse ble slått ned ganske raskt.
Røyken fra krattbrannen kunne ses et godt stykke unna.
Foto: Mathias Hamre / NRK