Hopp til innhold

Tapte, men gir ikke opp

Egil Olli og resten av samene i Arbeiderpartiet tapte kampen på landsmøtet. De får ikke fast plass i Aps sentralstyre.

Olli og samene tapte på landsmøtet
Foto: Eilif Aslaksen / NRK

 - Jeg er ikke glad for dette. Vi representerer en hel befolkningsgruppe i Norge, og kan ikke sammenlignes med andre utvalg og deler i Arbeiderpartiet. Derfor burde vi fått fast plass i sentralstyret, sier Egil Olli - Aps gruppeleder i Sametinget.

GULDAL: - Heittot go eat beassan stivrrii

 

- Skuffet

Leder i Aps samepolitisk råd, Karin Karlsen er også skuffet etter landsmøtets vedtak.

 

Karin Karlsen er skuffet.
Foto: Eilif Aslaksen / NRK

- Vi hadde håpet å få større innflytelse og medvirkning i partiet.

Sentralstyret er Aps høyeste organ mellom landsmøtene, og det er sakene avgjøres. Partiets samepolitisk råd ønsket at rådets leder fikk fast plass i sentralstyret.

- Vi fikk heller ikke endret vedtektene slik at våre representanter får fulle rettigheter i kommunepartiene, sier Karlsen til Sámi Radio.

- Godt nok i dag

Partisekretær Martin Kolberg mener dagens ordning hvor samepolitisk råd kan møte i sentralstyret når det behandles saker som berører samene.

- Vi har et veldig godt samepolitisk arbeid. Av prinsipielle grunner kan samene ikke få fast plass. Denne saken dreier seg om Aps organisasjon, sier Kolberg.

HØR: Partisekretær Kolberg begrunner vedtaket

 

Nei til fast sentralstyreplass
Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Lederen i samepolitisk råd har i dag rett til å fremme saker for sentralstyret. Da har lederen tale- og forslagsrett under behandlingen av saken. Dette mener landsmøtet er bra nok.

Jobber videre

Karin Karlsen i Aps samepolitisk råd sier de vil jobbe videre med kravet om fast sentralstyreplass.

- Vi har ikke gitt opp. Ting tar tid og vi må lobbe mer. På landsmøtet om to år kommer vi igjen til å fremme saken.

Egil Olli mener det er på tide å tilpasse vedtektene i partiet til dagens forhold.

- Skal vi få en reell mulighet til å jobbe med alle type saker, må vi være representert i sentralstyret.

 

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring