Hopp til innhold

– Grønland må ta opp overgrepene

Både i Australia og Canada har det offentlige forsøkt å få til en forsoning etter overgrep mot urfolksbarn, men Danmark har ennå ikke gjort noe slikt.

Barn

Illustrasjonsbilde.

Foto: Scanpix

Mens urfolk i for eksempel Canada og Australia har fått offisielle unnskyldninger for tvangsflyttinger, barnehjemsanbringelser og bortadopsjoner, har de grønlandske forsøksbarna fra det danske eksperimentet i 1951 ikke et fnugg av forklaring.

Antropolog og historiker Maria Rytter oppfordrer Grønland til selv at ta opp saken.

LES OGSÅ: – I tausheten lever overgrepet videre


– Vil hjelpe ofrene

– Vi beklager, sier antropolog og historiker Maria Rytter, som er museumsinspektør på Dansk Forsorgsmuseum.

– Setningen er nok mer symbolsk enn utbedrende, men en offisiell unnskyldning for statlige overgrep hjelper ikke desto mindre ofrene, påpeker Rytter ovenfor Kalaallit Nunaata Radioa .

Hun har studert og undervist i den australske forsoningsprosessen etter år med hvites overgrep på den urfolk. Her ble tusener av barn av aboriginerbefolkningen opp gjennom det 20. århundre tvangsflyttet til barnehjem eller til hvite australske familier, og historien har dermed mange fellestrekk med eksperimentet i Grønland i 1951.

– Hele denne historien, hvor man sender barna avsted og lar dem vokse opp i en helt annen kultur, svarer jo til det man gjorde i Australia, sier Maria Rytter.

En av forskjellene er dog at aboriginerne i Australia 13. februar 2008 fikk en offisiell unnskyldning av statsminister Kevin Rudd. Også i Canada fikk urfolk sommeren 2008 en offisiell unnskyldning av statsminister Stephen Harper for lignende overgrep på bern.

– Og slike unnskyldninger virker forsonende, forklarer Maria Rytter.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring