Hopp til innhold

Usbekistan

  • Usbekistans statsminister i Afghanistan

    Usbekistans statsminister Abdulla Aripov er no i Afghanistan på besøk til Taliban-styret. Med det er han den mest høgtståande utanlandske tenestemannen som har besøkt landet sidan Taliban tok makta for tre år sidan.

    Aripov skal diskutera styrking av handel og næringsliv saman med Taliban-leiinga. Den siste tida har forholdet mellom dei to nabolanda, som deler ei 144 kilometer lang grense, blitt betre.

    (NTB)

    Usbekistans statsminister Abdulla Aripov
    Foto: GREG BAKER / AFP
  • Flere skadd etter kraftig eksplosjon ved flyplass i Usbekistan

    Det har torsdag morgen vært en kraftig eksplosjon og en påfølgende brann ved en flyplass i Usbekistans hovedstad Tasjkent, ifølge usbekiske medier.

    Nyhetsnettstedet Daryo skriver at det har kommet meldinger om at et tollager ved flyplassen har eksplodert. Vitner intervjuet av nettstedet Nova24, sier det samme. I sosiale medier sirkulerer videoer av flammer og røyk.

    Det usbekiske helsedepartementet opplyser at det er meldt om en brann i lagerbygningen, og at et ikke oppgitt antall mennesker er tatt til sykehus. (NTB)

  • Meldinger om kraftig eksplosjon ved flyplass i Usbekistan

    Det har torsdag morgen vært en kraftig eksplosjon ved en flyplass i Usbekistans hovedstad Tasjkent, opplyser usbekiske medier.

    Nyhetsnettstedet Daryo skriver at det har kommet meldinger om at et tollager ved flyplassen har eksplodert. (NTB)

  • Usbekistans president gjenvalgt for sju nye år

    Usbekistans president Sjavkat Mirzijojev er gjenvalgt for sju nye år etter å ha fått 87 prosent av stemmene, ifølge valgkommisjonen i landet.

    Valgkommisjonen i det sentralasiatiske landet viste mandag morgen til foreløpige resultater fra søndagens presidentvalg.

    Uten opposisjon av betydning var det ventet at Mirzijojev ville sikre seieren. Usbekistan har et strengt autoritært regime, og alle registrerte partier er lojale til Mirzijojev.

    Valget ble holdt tidligere enn normalt for å forlenge Mirzijojevs styre i ytterligere sju år etter at han endret grunnloven for å fjerne bestemmelser som ville hindret ham i å fortsette etter 2026.

    Mirzijojev har i dag fått gratulasjoner fra Russlands president Vladimir Putin og Kinas leder Xi Jinping.

    (NTB/NRK)

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no