Karpe Diem nominert til fire Spellemann-priser

I slutten av måneden skal 26 Spellemann-priser deles ut. Se alle nominasjonene her.

Karpe Diem, Kongsberg Jazzfestival 2016

MEST NOMINERT: Karpe Diem kan stikke hjem med hele fire priser under årets Spellemann-utdeling.

Foto: Anders Nielsen / NRK

For 44. gang skal Spellemannprisen deles ut den 28. januar. Den ble første gang delt ut i 1973 for plateåret 1972.

Totalt 26 priser skal deles ut, inkludert «Årets Spellemann» og hedersprisen der juryen selv velger vinnerne. For første gang deles utdelingen opp i to, og skal foregå på både Sentralen og Sentrum Scene i Oslo.

I fjor ble det innført en rekke nye endringer, deriblant at kategorien «Årets album» ble innført og at «Årets produsent» ble en fast pris.

Astrid S gir sin umiddelbare reaksjon på dagens spellemannnominasjon.

Karpe Diem med flest nominasjoner

Karpe Diem er nominert flest ganger med navnet sitt innenfor fire kategorier, mens Jenny Hval, Aurora, Cezinando og Highasakite er nominert i tre kategorier.

Førstnevnte har skapt debatt med sitt «Heisann Montebello»-prosjekt siden prosjektets begynnelse i 2015.

Samtidig er Aurora og Jenny Hval blant de som har vokst seg større i utlandet det siste året.

Hval har havnet høyt oppe på flere internasjonale musikksiders kåringer over årets beste album i 2016 med plata «Blood Bitch».

Så gøy at andre også liker dem, sier Magdi i Karpe Diem.

Kan bli tidenes yngste vinner

Blant nominasjonene til Årets produsent ligger blant annet Cashmere Cat, som det siste året har jobbet med internasjonale superstjerner som Kanye West, The Weeknd og Selena Gomez.

På lista for Årets nykommere, i tillegg til sentrale popnavn det siste året som Astrid S, Dagny og Matoma, er den 13 år gamle sopranen Aksel Rykkvin som kan bli tidenes yngste vinner.

Aksel Rykkvin

TIDENES YNGSTE VINNER? Det kan 13 år gamle Aksel Rykkvin bli 28. januar.

Foto: Kaupo Kikkas

I fjor ble Marcus & Martinus nominert til prisen, og kunne da bli tidenes yngste vinnere av en Spellemann. De er også nominert i år for deres samarbeid med Madcon om låten «Girls».

Fjorårets vinner av «Årets Spellemann», Kygo, er også i år nominert som «Årets popsolist» og for «Årets låt». I fjor ble det rettet mye kritikk mot at han vant den gjeveste prisen i stedet for Susanne Sundfør.

Her er alle de nominerte:

I sjangerkategoriene:

Barnemusikk:

  • Gråtass (Sangene fra filmene) – «Gråtass»
  • Løkki – «Løkki»
  • Superbarna – «Hipp Hurra»

Blues:

  • Billy T Band – «Reckoning»
  • MK's Marvellous Medicine – «MK's Marvellous Medicine»
  • Pristine – «Reboot»

Country:

  • Claudia Scott – «Let The Ribbons Fly»
  • Darling West – «Vinyl and a Heartache»
  • Paal Flaata – «Come Tomorrow - Songs of Townes Van Zandt»
  • Signe Marie Rustad – «Hearing Colours Seeing Noises»

Danseband:

  • Ausekarane – «Ein Hau Med Hits»
  • Picazzo – «Blindvei»
  • Torgeir & Kjendisene – «En Runde Til»

Elektronika:

  • Biosphere – «Departed Glories»
  • Nils Bech – «Echo»
  • Telephones – «Vibe Tellemetry»
  • Tortusa – «I Know This Place - The Eivind Aarset Collages»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk:

  • Anders Røine – «Kristine Valdresdatter»
  • Eli Storbekken & Sigurd Hole – «Fabel»
  • Gjermund Larsen Trio – «Salmeklang»
  • Lars Ingvar Meyer Fjeld – «Hardingfele»

Indie:

  • Frøkedal – «Hold On Dreamer»
  • Hilma Nikolaisen – «Puzzler»
  • Jenny Hval – «Blood Bitch»
  • The Switch – «The Switch Album»
  • Vilde Tuv – «D' Meg»

Jazz:

  • Come Shine og Kringkastingsorkesteret – «Norwegian Caravan»
  • Eyolf Dale – «Wolf Valley»
  • Mats Eilertsen – «Rubicon»
  • Moskus – «Ulv Ulv»
  • Nils Petter Molvær – «Buoyancy»

Klassisk:

  • Christian Ihle Hadeland – «The Lark»
  • Fragaria Vesca – «David Monrad Johansen: Chamber Music»
  • Ingfrid Breie Nyhus, Åshild Breie Nyhus – «Halvorsen - Kvandal - Nyhus»
  • Trondheimssolistene – «Reflections»
  • Vilde Frang – «Britten & Korngold: Violin Concertos»

Metal:

  • Abbath – «Abbath»
  • Nag – «Nag»
  • Okkultokrati – «Raspberry Dawn»
  • Sarke – «Bogefod»

Popgruppe:

  • Highasakite – «Camp Echo»
  • Lemaitre – «Lemaitre 2016»
  • No. 4 – «Henda I Været»

Popsolist:

  • Aurora – «All My Demons Greeting Me As A Friend»
  • Bendik – «Fortid»
  • Gundelach – «Gundelach»
  • Hanne Kolstø – «Fest Blikket»
  • Kygo – «Cloud Nine»

Rock:

  • Death By Unga Bunga – «Pineapple Pizza»
  • Hjerteslag – «Vannmann86»
  • Kvelertak – «Nattesferd»
  • Tusmørke – «Ført Bak Lyset»
  • Årabrot – «The Gospel»

Samtid:

  • Ensemble Neon – «Neon»
  • Henrik Hellstenius – «Ophelias: Death by Water Singing»
  • Maja S. K. Ratkje, The 24, RNCM Chamber Choir, Stian Westerhus, Hild Sofie Tafjord, Phil Julian, Mark Durgan, Antoine Chessex, Lasse Marhaug, Nils Henrik Asheim – «Crepuscular Hour»
  • Trondheim Voices, Jon Balke og Batagraf – «On Anodyne»

Urban:

  • Cezinando – «Barn av Europa»
  • Karpe Diem – «Heisann Montebello»
  • Lido – «Everything»

Viser:

  • Frida Ånnevik – «Her Bor»
  • Hekla Stålstrenga – «Ventetid»
  • Marte Wulff – «Marte Wulff»
  • Moddi – «Unsongs»
  • Stein Torleif Bjella – «Gode Liv»

Åpen Klasse:

  • Erlend Apneseth Trio – «Det Andre Rommet»
  • Stian Westerhus – «Amputation»
  • Susanna – «Triangle»
  • Trygve Seim – «Rumi Songs»

I de sjangeruavhengige kategoriene:

TONOs Komponistpris:

  • Gjermund Larsen Trio – «Salmeklang»
  • Maja S. K Ratkje M. fl – «Crepuscular Hour»
  • Marianne B. Lie & Trondheim Sinfonietta – «Khipukamayuq»
  • No. 4 – «Henda I Været»
  • Oslo Sinfonetta – «The Hermaphrodite»

Årets tekstforfatter:

  • Cezinando – «Barn av Europa»
  • Jenny Hval – «Blood Bitch»
  • Kaja Gunnufsen – «Ikke Tenk På Det»
  • Karpe Diem – «Heisann Montebello»
  • Stein Torleif Bjella – «Gode Liv»

Årets Nykommer og Gramostipend:

  • Aksel Rykkvin
  • Astrid S
  • Cezinando
  • Dagny
  • Matoma
  • Ondt Blod

Årets Album:

  • Aurora – «All My Demons Greeting Me As A Friend»
  • Jenny Hval – «Blood Bitch»
  • Karpe Diem – «Heisann Montebello»
  • Stein Torleif Bjella – «Gode Liv»
  • Årabrot – «The Gospel»

Årets Musikkvideo:

  • Aurora, regissører Arni & Kinski – «I Went Too Far»
  • Highasakite, regissører Øystein Moe, Alexander Somma, Line Klungseth Johansen – «Golden Ticket»
  • Jaga Jazzist, regissører Christian Mona & Leif Henning Broch Johnsen – «Prungen»
  • Karpe Diem, regissør Thea Hvistendahl – «Den Islamske Elefanten»
  • Klovner i Kamp, regissør Marie Kristiansen – «Min Aller Beste Venn»

Årets Produsent:

  • Bård Ingebrigtsen
  • Cashmere Cat
  • Jesper Borgen
  • Joakim Haukaas/Kid Joki
  • Morten Lindberg

Årets Låt:

  • Alan Walker – «Faded»
  • Astrid S – «Hurts So Good»
  • Dagny – «Backbeat»
  • Freddy Kalas – «Jovial»
  • Julie Bergan – «Arigato»
  • Kristian Kristensen – «Kan Du Lære Mæ?»
  • Kygo feat. Maty Noyes – «Stay»
  • Marcus & Martinus feat. Madcon – «Girls»
  • Matoma & Becky Hill – «False Alarm»
  • Sonny Alven feat. Emmi – «Our Youth»

Saken oppdateres.