Utsatte Hidra-avgjørelsen
VIDEO: Fylkesutvalget utsatte tirsdag beslutningen om å si ja eller nei til tunnel mellom øya Hidra og fastlandet i Flekkefjord.
Planene om å bygge en undersjøisk tunnel til Hidra i Flekkefjord blir midlertidig utsatt. Tunnelprosjektet har blitt mye dyrere enn først antatt.
Publisert 08.05.2012 12:29. Oppdatert 08.05.2012 18:01.
- Skriv ut
I formiddag skulle fylkesutvalget i Vest-Agder si nei eller ja til tunnelplanene. Det ble en maratondebatt som resulterte i at saken blir utsatt til 5. juni.
Høyre mente det var på tide å ta en avgjørelse. Partiet signaliserte at det mener det ikke er penger til tunnelen, som nå har passert 500 millioner kroner.
– Mye for mye
Prisen er vesentlig høyere enn først antatt, og det ser nå mørkt ut når det gjelder planene om tunnel til Hidra i Flekkefjord. Det mener fylkesvaraordfører Thore Westermoen (KrF).
– Sånn som det ser ut i øyeblikket så må vi opp i 500 millioner for å lage denne tunnelen og det er nok mye for mye i forhold til det flertallet i fylkestinget kan gå for. Det er et flott prosjekt og vi skulle gjerne bygd tunnelen, men sånn som anbudet er sendt ut og tilbudet er kommet inn - så ser det veldig mørkt ut, sier Westermoen.

Det er fortsatt usikkert om ferja blir eneste forbindelse til Hidra. Prislappen på tunnel skaper hodebry for politikerne.
Foto: Anne Berit Larsen/NRKPenger fra ferja

Kjell Larsen har håp om at millionene som mangler kan skaffes til veie.
Foto: Svein Sundsdal/NRKKjell Larsen i Hidra Landfast er glad for at saken er utsatt en måned.
– Det ble en utsettelse og det er vel det beste vi kunne håpe på. Jeg tror at jeg må si at vi så langt er godt fornøyd, sier Larsen.
Men tunnelforkjemperne får en utfordring. Politikerne vil ikke betale en halv milliard. Cirka 80 millioner kroner må komme på bordet for at forbindelsen til fastlandet skal bli en realitet. Larsen ser per i dag ikke det som en umulig oppgave.
– Det er en utfordring, men det ligger noe i ferjedriften som ikke er kommet fram ennå, sier han.
Enstemmig ja sist
Alle politikerne i fylkestinget sa i februar JA til tunnelen. De gikk da inn for å vedta utbygging av tunnel til Hidra med en kostnadsramme på 423 millioner kroner, som var 60 millioner kroner mer enn første anslaget.
Kostnadssprekken skyldes dårlig fjellgrunn i Hidrasundet. Dermed må tunnelen legges noen meter dypere og det koster mer.
Flere av fylkespolitikerne mente den gang at den økonomiske smertegrensen var nådd.
Passerte smertegrensa
I forrige måned fikk Statens vegvesen anbudene på tunnelen som skal gi beboere på øya Hidra i Flekkefjord veiforbindelse til fastlandet. Prisen ble i overkant av hva vegvesenet antok på forhånd.
Anbudene spente fra 390 til 410 millioner kroner, men i tillegg kom kostnader til bomstasjon og overvåking. Den øvre ramme på 423 millioner kroner for hele tunnelprosjektet inkludert bygging og infrastruktur rundt tunnelen. Ingen av de tre anbudene hadde en total prislapp på under 423 millioner.
Tunnelen skal etter planen være ferdig i september 2013 med byggestart i høst.

Slik blir den planlagte Hidratunnelen – hvis politikerne sier ja neste måned.
Foto: MulticonsultLes
Vest-Agder: Flekkefjord
- Diskusjon om ny bybro i Flekkefjord
- Vil ha sikrere skolevei
- Trailer sperrar E39
- Ber narkomiljøet varsle om barn
- Syk Hagen trakk seg fra kamp
- Har klart å kutte 17 millioner
- Vil ta opp arven etter OL-kongen
- Fleire klager på fyrverkeri
- Innbruddsforsøk i gullsmed
- Vurderer flere år med bompenger
- Bru dyrere enn tunell til Hidra
Siste: Sørlandet
- Brann på Sletteheia
- Vil ha svar fra kommunen
- Skal ro fra Kristiansand til Island
- – 17. mai er bedre enn sydentur
- Se bilder fra 17. mai-feiringen
- 17.mai-feiring på Sørlandet
- 17. mai-feiringen i gang
- 22-åring pågrepet for knivran
- Fortviler over tyveri av veiskilt
- Folkeavstemning om Løddesøl
- Bekymret over høye diabetestall
- Julius-sangen er 30 år
- Vil vurdere barnespinning
- Vurderer å kutte støtten til Kilden
- Bil kjørte inn i et tannlegekontor
- - Vi er redd for liv og helse
- - Håper på en permanent løsning
- Kanadisk stjerne til Palmesus
- Folkemøte i Arendal
- – Vi har knyttede never nå


















