Nok en gang er den politiske situasjonen i Bergen preget av krise og uro.
Fredag kveld ble det klart:
For andre gang på under et år går Valhammer-byrådet av.
Bakgrunnen for avgangen er de alvorlige barnevernssakene i kommunen, som gjorde at et flertall i opposisjonen ville felle byrådet.
Blant dem er saken der en gutt (7) ble funnet med store skader, fastbundet i en seng hjemme i Bergen i august. Faren er nå siktet for grov mishandling.
Statsforvalteren i Vestland la frem en tilsynsrapport mot barnevernet. Der kom det frem at faren selv bad barnevernet om hjelp i saken, rundt en måned før gutten ble funnet skadd.
I tillegg hadde to søsken falt gjennom det offentlige systemet. De hadde ikke gått på skole og aldri vært hos tannlegen. Tidligere i år ble en av dem, en 17 år gammel gutt, lagt inn på sykehus som følge av underernæring.
– De skulle blitt sett før, de skulle blitt fanget opp før, og noen skulle hjulpet dem lenge før. Disse sakene er så grove og alvorlige og grusomme at noen må stå til ansvar, sier Roger Valhammer.
Allerede hadde etatsdirektøren i kommunen gått. SV mente at sosialbyråden burde trekke seg. Men nå valgte Valhammer å ta konsekvensen selv.
– Det er jeg som har og som har hatt ansvaret for det som skjer i Bergen på min vakt. Så la det være klar – jeg både har og tar ansvaret for det som har skjedd.
Det er slutt for byrådet til Roger Valhammer (Ap).
Foto: Jon Bolstad / NRKKaotisk situasjon i politikken
Situasjonen i det politiske Bergen er uoversiktlig. Byen styres etter parlamentarisme, som betyr at bystyret velger et byråd – en slags regjering for byen.
Byrådet har vært styrt av Arbeiderpartiet, Miljøpartiet De Grønne og Venstre.
Valhammer-byrådet har vært et mindretallsbyråd som har hatt et syltynt parlamentarisk grunnlag. Uten flertall må de ha støtte fra andre partier for å få gjennom politikken sin.
Derfor kunne de nå bli felt av opposisjonen, siden opposisjonen har flere representanter i bystyret enn byrådet selv.
Torsdag kveld ble det klart at Høyre, Rødt, Senterpartiet, KrF og Frp fremmer mistillitsforslag mot byrådet.
Totalt er det 37 stemmer for å kaste Valhammer-byrådet. Det er tre stemmer mer enn hva som kreves for å få flertall i bystyret.
BARNEVERNSBYRÅD: Ap-byrådet har hatt fem byråder med ansvar for barnevernet. Byråd for kultur, sosial og inkludering Katrine Nødtvedt (MDG) har vært ansvarlig for barnevernet i byen siden august.
Foto: NRKHva skjer videre?
Valhammer sitt byråd vil fortsette som et forretningsministerium fram til et nytt byråd er på plass. Det betyr at de ikke kan gjøre store endringer i politikken, men bare styre den daglige driften av kommunen.
Hvem som tar over, er derimot ikke kjent.
Høyresiden i byen står også svakt i bystyret, og kan få det vanskelig hvis de skal danne byråd.
Et sentralt spørsmål har derfor vært: Hva er veien videre dersom Valhammer trekker seg? Kan han gå på igjen selv, slik han gjorde sist gang han måtte gå av?
På pressekonferansen gjorde Valhammer det klart at dette siste alternativet ikke er et tema:
– Min konklusjon er at det blir feil for meg. Jeg kjenner på alvoret i saken og ønsker å ta det politiske ansvaret. Jeg ønsker derfor ikke å gå på igjen, sier Valhammer.
Det er derimot ikke sagt at det nå blir et Høyre-byråd i Bergen. Arbeiderpartiet kan bli spurt om å danne nytt byråd, men da med en annen leder enn Valhammer.
– Det er opp til ordfører å sondere om det grunnlag for et nytt Ap-byråd eller om det er Høyre som må gå på, sier Valhammer.
Han vil heller ikke stille til gjenvalg i 2023.
Høyre usikker på parlamentarisk grunnlag
Høyres gruppeleder i bystyret, Charlotte Spurkeland, sier at det er riktig at Valhammer går av nå, og at det er viktig at det politiske ansvaret plasseres.
Men veien videre er derimot usikker.
– Høyre er klar til å ta over styringen i Bergen hvis ordføreren peker på oss. Sonderingen vil vise hva det er parlamentartisk grunnlag for, sier hun.
– Jeg regner med at ordføreren tar kontakt allerede på mandag. Det viktiste for oss framover vil være å følge opp barnevernet tett.
Venstre venter på Ap-avklaring
Hvem Høyre eventuelt skulle ha fått med seg er også i det blå. Et alternativ kunne ha vært å styre alene, et annet å få med Venstre og KrF.
Men Venstre er fortsatt positiv til å styre sammen med Ap, som de har gjort siden 2015.
– Nå når vi fikk vite at Ap skal ha en prosess om å utnevne en annen byrådslederkandidat, vil vårt utgangspunkt være å søke løsninger der først, sier Venstres gruppeleder Erlend Horn til NRK.
«Nyvalgt» byrådslederkandidat kan ta over
Professor ved Universitetet i Bergen Yngve Flo er veldig spent på hvem som tar over styringen i byen.
– Det passer egentlig ikke godt for Høyre, men det er kanskje ingen vei utenom.
– Hvem sitter klare til å ta over?
– Det korte svaret er vel ingen, men noen må ta over.
Valgforsker og professor ved Universitetet i Bergen Yngve Flo, sier han ikke blir overrasket dersom Valhammer går av som byrådsleder.
Foto: Adrian Nyhammer Olsen / NRKFlo forklarer at det mest nærliggende er at Bergen får det første ettpartibyrådet i bergensk historie, etter at byen gikk over til parlamentarisme.
– Jeg tipper hvert fall det.
Etter måneder med bråk, interne stridigheter og en overraskende snuoperasjon, gikk toppvervet i Bergen Høyre til Christine Meyer i juni.
Nå kan det bli hun som styrer Norges nest største by – om hun vil eller ei.
– Jeg tror muligens at hun er i en tvangssituasjon nå. At det ikke er så mye snakk om hva hun vil eller ikke vil. Hvis de andre peker på Høyre, må en gjøre det beste ut av det, sier Flo.
Christine Meyer vant kampen, og ble Bergen Høyres byrådslederkandidat i juni i år.
Foto: Renate Molvik / NRKFlo trekker likevel frem flere ting som kan være problematisk dersom Høyre må ta over:
- Byrådslederkandidaten deres Christine Meyer ble valgt inn for under fire måneder siden.
- Meyer sitter ikke i bystyret. Noen kan mene at det er problematisk at hun ikke er folkevalgt.
- Situasjonen innad i partiet kan fremdeles vært litt spent etter valget av ny byrådslederkandidat.
- Saken om bybanetraseen til Åsane kan innhente partiet, og synliggjøre den indre splittelsen.