Det var i denne villaen i Pakistan Osama bin Laden bodde de siste seks årene av sitt liv.
Foto: AAMIR QURESHI / AfpObservatørene tror at når euforien om noen dager er gått over, vil økende bensinpriser, høy arbeidsløshet, huslån som forfaller og andre økonomiske problemer igjen komme i forgrunnen og dominere framover mot valget neste år.
Det som likevel trolig vil stå fast, er at Obama ikke lenger kan beskyldes for å være svak på det sikkerhetspolitiske området etter å ha gitt ordre om en dristig militæroperasjon for å ta hjernen bak 11. september-angrepene.
Umiddelbart etter at Obama i en dramatisk TV-tale sent søndag kveld fortalte amerikanerne at bin Laden var drept, samlet tusener av jublende mennesker seg utenfor Det hvite hus og på Ground Zero i New York, der de ropte Obamas gamle slagord «Yes, we can».
Fire av ti mer fornøyd
I en meningsmåling publisert tirsdag sier fire av ti amerikanerne at de er mer fornøyd med jobben Barack Obama gjør som president etter at Osama bin Laden ble drept av amerikanske soldater i Pakistan.
Mens 39 prosent sier at de er mer fornøyd med Obamas innsats som president etter bin Ladens død, sier 42 prosent av de har fått et mer positivt syn på måten han håndterer krigen mot terrorisme.
Meningsmålingen er nettbasert og laget av Reuters/Ipsos. Den ble offentliggjort tirsdag, dagen etter at det ble kjent at bin Laden var drept i en amerikansk militæroperasjon.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
32 prosent av de spurte sier at de mener det først og fremst er Obamas fortjeneste at operasjonen mot bin Laden ble gjennomført, mens 13 prosent mener at det først og fremst er ekspresident George W. Bush som fortjener æren.
Hver tredje amerikaner sier også at de er blitt mer positive til at mistenkte terrorister holdes fanget på Guantanamo-basen uten lov og dom etter at bin Laden ble drept.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
LES OGSÅ: