Demonstranter viste tirsdag sin misnøye mot panelet som FN har oppnevnt for å granske brudd på menneskerettighetene i krigen mellom regjeringshæren og Tamiltigrene i 2009.
– Vi nekter å dra. Vi kommer til å sitte her og protestere helt til generalsekretæren trekker panelet tilbake, sa Sri Lankas boligminister Wimal Weerawansa, som ledet demonstrasjonen utenfor FN-bygningen i Colombo.
LES OGSÅ:
De omkring 1.500 demonstrantene brente en dukke formet som Ban Ki-moon, og bar bannere som beskyldte generalsekretæren for å være en marionett for USA.
Ban Ki-moon oppnevnte i juni panelet som skal granske brudd på menneskerettighetene i den blodige sluttfasen av borgerkrigen i landet.
LES OGSÅ:
Nektet FN-samarbeid
Granskingen blir av mange betraktet som en forløper til en etterforskning av mulige krigsforbrytelser under nedkjempingen av Tamiltigrene i fjor.
Ifølge FN ble minst 7.000 etniske tamiler drept i løpet av de fire første månedene av 2009.
Sri Lanka har nektet å samarbeide med FN om granskingen og har blant annet avvist tre av granskernes visumsøknader.
LES OGSÅ:
FN oppnevnte panelet etter at president Mahinda Rajapakse gjentatte ganger har avslått det internasjonale samfunnets oppfordringer om å etterforske beskyldningene om krigsforbrytelser.