Da TV-sendingen var over 23. oktober var det kommet inn 219.8 millioner kroner. Men i tiden etter aksjonendagen fortsatte næringslivet, menigheter, privatpersoner og skoler å samle inn penger. Nå er opptellingen etter TV- aksjonen gjennomført.
– Alle bidrag kommer til å utgjøre en forskjell og vi skal sørge for at hjelpen kommer helt frem, sier Sven Mollekleiv, president i Røde Kors.
- LES OGSÅ: Større giverglede enn i fjor
President i Røde Kors, Sven Mollekleiv, gleder seg til å komme i gang med arbeidet.
Foto: Aas, Erlend / SCANPIXDe innsamlede midlene går til Røde Kors sitt arbeid i ni land: Syria, Libanon, Sør Sudan, Afghanistan, Myanmar, Somalia, El Salvador, Guatemala og Honduras.
Beløpet endte på 230 609 900 kr.
– Nå gleder vi oss til å komme i gang på nyåret med å gi livsviktig hjelp til to millioner mennesker, sier Mollekleiv.
En del av pengene skal også brukes til å hjelpe flyktninger som har kommet til Norge. Alle innsamlede midler skal brukes opp innen fem år, noe som gjør det mulig å utføre hjelpen med kvalitet og langsiktighet.
UNICEF-komiteen får TV-aksjonen 2017
Ett av fem barn og unge i verden ikke går på skole i dag og svært mange av disse barna bor i konfliktområder. Det håper UNICEF å bidra til å motvirke.
Foto: UNICEF/2016/Syria/Idlib/Omar AlwanNeste års TV-aksjon går til UNICEF og aksjonen vil hete «Læring i krig». Formålet er å gi flest mulig barn i krigs- og katastrofeområder en bedre framtid gjennom utdanning. UNICEF-komiteen ønsker å bruke midlene fra TV-aksjonen i landene Syria, Sør-Sudan, Mali, Pakistan og Columbia.
- LES MER: Om neste års aksjon
Nytt fra neste år er at NRK har besluttet å betale alle utgiftene knyttet til sendingene om TV-aksjonen.