Hopp til innhold

VM-stjerne vraket Manchester United for å bli i Norge

LYON/OSLO (NRK): VMs assistdronning Sherida Spitse takket nei til Manchester United for å bli værende i Vålerenga. Familien kommer først for den nederlandske midtbanestjernen.

Women's World Cup - Semi Final - Netherlands v Sweden

KUNNE JUBLE: Sherida Spitse (til høyre) bidro til at Nederland skal spille sin første VM-finale etter seieren mot Sverige onsdag.

Foto: Bernadett Szabo / Reuters

– Før jeg skulle til VM, bestemte jeg meg. Da hadde jeg en mulighet til å gå til Manchester United, men jeg følte meg ikke hundre prosent sikker, for jeg har også en familie å tenke på, sier nederlandske Sherida Spitse til NRK.

Hun er kaptein for Vålerenga, og bor i Oslo med sin sønn på to år og konen Jolien van der Tuin. Hun venter nå sitt andre barn med sin nederlandske kone.

– Det viktigste for oss er at vi er lykkelige. Da får du se en god Sherida Spitse på banen, og det er for øyeblikket i Vålerenga, forteller den kommende VM-finalisten til NRK.

Toppserien 2019, fotball kvinner, Vålerenga - LSK kvinner (1-2)

FORNØYD KAPTEIN: Sherida Spitse bor til daglig i Oslo med familien sin og trives svært godt i Norge.

Foto: Ryan Kelly / NTB scanpix

Den 29-år gamle midtbanekunstneren har flest målgivende i VM med sine fire for Nederland. Hun var også tatt ut på UEFAs drømmelag da Nederland ble europamestere i 2017.

– Hvis jeg skulle til Manchester United måtte jeg for det meste vært alene. Og når jeg er alene, så er jeg ikke lykkelig, påpeker Spitse.

– Vi får se etter VM

Spitse skrev i mai under en ny kontrakt med Vålerenga som binder henne til klubben til 2021, men hun vil allikevel ikke helt avfeie muligheten for et klubbskifte.

– Jeg er i Vålerenga, så får vi se etter VM er ferdig. Jeg vet ikke ennå, men akkurat nå er jeg i Vålerenga, sier Spitse til NRK.

På spørsmål om hun har fått andre tilbud etter de fremragende prestasjonene i mesterskapet, svarer hun:

– Nei, ingenting. For jeg er opptatt med VM. Hva som kommer etterpå, vet man aldri. Men sånn er det i fotball. Hva andre klubber vil, vet ikke jeg.

– Interessant for flere klubber

Vålerenga ligger for øyeblikket på en femteplass i Toppserien. Vålerenga-trener Monica Knudsen forteller at klubben har jobbet hardt for å gi Spitse en ny kontrakt.

– Hun er interessant for flere klubber, så vi var veldig glade for at hun signerte for oss før VM, sier Knudsen til NRK.

Fotball: Toppserien VIF-LSK (0-5)

VELDIG GLAD: Vålerenga-trener Monica Knudsen er veldig fornøyd med å ha sikret seg VM-stjernen til 2021.

Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Treneren påpeker at Manchester United er en relativt ny storsatsing som fortsatt trenger litt tid. Hun tror at det kan ha hatt innvirkning på VIF-kapteinens valg.

– Om hun skal gå til en klubb i Europa, så må det kanskje være noen som konkurrerer helt på øverste nivå. Også har det selvfølgelig mye å gjøre med hennes familiesituasjon, som hun prioriterer høyt, forteller Knudsen.

Nederland har hatt et strålende mesterskap og skal på søndag spille sin første VM-finale noensinne. Der venter regjerende verdensmestere USA.

  • VM-finalen mellom USA og Nederland kan du se på NRK 1 søndag klokken 17.00.

Siste nytt

  • Kasper Hjulmand fortsetter som dansk landslagstrener til 2026

    Kasper Hjulmand (51) har forlenget kontrakten som trener for det danske herrelandslaget i fotball til 2026, opplyser det danske forbundet.

    Kasper Hjulmand overtok som sjef for de danske fotballherrene etter Åge Hareide sommeren 2020.

    Året etter ledet han Danmark til semifinalen i EM, der de tapte 1-2 for England etter ekstraomganger.

    I VM i Qatar i 2022 endte Danmark sist i sin gruppe i puljespillet og måtte reise tidlig hjem. (NTB)

    Kasper Hjulmand
    Foto: LISELOTTE SABROE / AFP
  • Finne i landslagstroppen

    Ståle Solbakken har tatt ut følgende tropp til de viktige EM-kvalifiseringskampene mot Skottland og Kypros:

    Keepere: Mathias Dyngeland, Ørjan Nyland og Egil Selvik.

    Forsvarere: Birger Meling, Stian Gregersen, Kristoffer Ajer, Andreas Hanche-Olsen, Marcus Holmgren Pedersen, Julian Ryerson, Stefan Strandberg, Brice Wembangomo, Leo Skiri Østigård.

    Midtbane: Fredrik Aursnes, Patrick Berg, Sander Berge, Mats Møller Dæhli, Mohamed Elyounoussi, Ola Solbakken, Kristian Thorstvedt, Kristoffer Velde, Hugo Vetlesen og Martin Ødegaard.

    Angrep: Erling Braut Haaland, Bård Finne, Jørgen Strand Larsen og Alexander Sørloth.

    Ståle Solbakken
    Foto: NTB
  • Tottenham bekrefter: Postecoglou ny trener

    Tottenham bekrefter tirsdag formiddag at de har ansatt Ange Postecoglou som klubbens nye trener.

    Han forlater Celtic, der han denne sesongen gjorde rent bord og vant tre titler. Han har skrevet under på en fireårskontrakt med Tottenham.

    Postecoglou blir tidenes første australske trener i Premier League.

    Han skal forsøke å gjenreise et Tottenham-lag som har hatt en svak 2022/23-sesong. De endte på 8. plass i ligaen og sparket to trenere: Først Antonio Conte, deretter hans assistent Cristian Stellini, som skulle lede laget ut sesongen.

    Postecoglou tar fatt på Tottenham-jobben 1. juli.

    Scottish Cup Final - Celtic v Inverness Caledonian Thistle
    Foto: LEE SMITH / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste