Hopp til innhold

Strøm sikret andreplass med kjempehopp – tre poeng unna tredjeplassen i verdenscupen

Anna Odine Strøm slo til med kveldens lengste hopp på 123.5 meter og endte på andreplass bak japanske Yuki Ito som vant sesongens siste verdenscuprenn.

Strøm lå på femteplass etter første omgang, og sa til Viaplay før konkurransen at hun hadde gitt opp håpet om å ta pallplassen i verdenscupen totalt foran venninnen Ema Klinec.

– Det har vært en morsom «fight», sa Strøm til Viaplay tidligere fredag.

Hun endte tre poeng bak Klinec i kampen om tredjeplassen i verdenscupen sammenlagt. Eva Pinkelnig vant sammenlagt, foran Katharina Althaus

Det kunne fort blitt to norske kvinner på pallen i Lahti, men treneren Christian Meyer valgte å gå ned på farten før Eirin Maria Kvandal skulle sette utfor.

Kvandal var nest best i første omgang og hoppet langt i finaleomgangen, men hun fikk ikke med seg noen plusspoeng og havnet bak pallen på en femteplass.

Like bak sikret Maren Lundby sjetteplassen foran Silje Opseth på syvendeplass.

Thea Minyan Bjørseth ble nummer ni.

Med andre ord var alle de fem norske hopperne blant topp ni. En imponerende norsk laginnsats i sesongens siste verdenscuprenn.

Anna Odine Strøm
Foto: Geir Olsen / NTB

Siste nytt

  • Europa vant Ryder Cup etter nervepirrende avslutning - Hovland historisk

    Europa hadde en ledelse på fem poeng før avslutningsdagen i Ryder Cup. Der trengte de fire av de tolv tilgjengelige poengene og Europa sendte ut sine største stjerner fra start.

    Viktor Hovland var blant dem som sikret tidlige poeng for Europa, som tidlig gikk fra å lede 10,5-5,5 før dagen til 14-8.

    Da trengte de bare et halvt poeng til for å ta seieren, men etter hvert var det amerikanerne som begynte å innkassere poengene.

    Matt Fitzpatrick hadde muligheten på stillingen 14-8, men bommet med sin birdieputt på hull 18. Istedenfor var det i den neste siste kampen at seieren til slutt ble sikret, da Tommy Fleetwood sikret seg en ledelse på to hull med to hull igjen å spille - slik at han dermed var sikret det nødvendige halve poenget for Europa.

    Etter at de avsluttende vippekampene i stor grad gikk i Europas favør ble det til slutt en komfortabel seier, 16,5-11,5.

    For Viktor Hovland ble det en meget god Ryder Cup, hvor noterte seg for 3,5 av 5 poeng i de fem kampene han spilte.

    Hovland ble i 2021 den første nordmannen som spilte i Ryder Cup og han er følgelig med årets seier den første nordmannen som vinner Ryder Cup. Suzann Pettersen har flere ganger vært på vinnerlaget til Europa i Solheim Cup, den kvinnelige ekvialenten til Ryder Cup.

    Viktor Hovland
    Foto: ALBERTO PIZZOLI / AFP
  • Kristoff avsluttet Cro Race med annenplass

    Alexander Kristoff ble bare slått av Campbell Stewart på den siste etappen av sykkelrittet Cro Race søndag. Nordmannen ble nummer to sammenlagt.

    I sammendraget var det Orluis Aular fra Venezuela som tok seieren med tre sekunder ned til Uno-X-rytter Kristoff. Nordmannen tok ingen seirer i årets ritt i Kroatia, men endte fire ganger på pallen over seks etapper.

    Søndag var det Stewart fra New Zealand som var raskere enn Kristoff på de siste meterne, og dermed ble det annenplass. Kristoff tok to annenplasser og to tredjeplasser i Kroatia-rittet.

    Den siste etappen ble avsluttet i Zagreb.

    (NTB)

    Kristoff
    Foto: NTB
  • Hovland med ny Ryder Cup-seier

    Viktor Hovland var overlegen i duell mot Collin Morikawa i singlekampen i Ryder Cup søndag. Europa-laget er i ferd med å sette inn nådestøtet på finaledagen.

    Hovland sikret Europas første poeng for dagen da han slo Morikawa fire hull opp med tre å gå. Dermed kunne ikke amerikaneren hente nordmannen igjen.

    Hovland og co. leder i øyeblikket 11,5-5,5, og Europa-laget trenger 14,5 poeng totalt for å hente hjem seieren i den prestisjetunge turneringen.

    The 2023 Ryder Cup
    Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Hovland med hole-in-one - bilder med tillatelse fra Viaplay 01:16
Neste