Hopp til innhold

Sandviken-stjerne utelatt tross supersesong – det forstår ekspert lite av

Marit Bratberg Lund (24) står med syv mål og 13 assist som venstreback for Sandviken, men hun får ikke bli med i landslagstroppen. Det stusser NRKs fotballekspert Carl Erik Torp over.

Marit Bratberg Lund

UTELATT: Marit Bratberg Lund blir ikke å se i landslagstroppen denne gangen heller.

Foto: Fredrik Hagen / NTB

– Nok en gang blir hun utelatt. Jeg var mer overrasket sist, men det virker som det ikke er en spiller som Martin Sjögren ønsker å teste ut, heller. Hun har vært vanvittig bra for Sandviken i Toppserien, sier Torp.

Søndag sikret Sandviken seriegullet, og Marit Bratberg Lund leverte hele fem målgivende mot Klepp, som tapte 0-8.

Den sterke sesongen hennes, der hun til slutt endte på syv mål og 13 målgivende, holdt ikke til å bli tatt ut på Martin Sjögrens landslag. Landslagssjefen har gjort som Sandviken, nemlig å spille med fem forsvarsspillere.

Men forrige samling var det Guro Reiten som tok venstre vingback, og neste gang kan det bli Julie Blakstad. Likevel hadde Lund håpet at det var plass til henne i troppen.

– Jeg hadde håpet å få sjansen, men jeg fikk ikke det nå. Jeg må bare prøve å gjøre så godt jeg kan og så får vi håpe det kommer etter hvert, sier Lund til NRK.

Carl-Erik Torp

REAGERER: Carl Erik Torp stusser over Martin Sjögrens valg.

Foto: Julia Marie Naglestad

Treneren mener hun er god nok

Hva som er grunnen til at hun ikke er med, vet hun ikke.

– Det er deres mening og så får jeg bare akseptere det og jobbe videre, sier hun.

Hun forteller at en landslagsplass henger høyt. Det har vært en drøm for henne i lang tid.

– Jeg må fortsette å prestere. Det er hard konkurranse, sier Lund.

Alexander Straus, treneren bak Sandvikens seriegull, respekterer valget. Men han skulle gjerne sett profilen inne i troppen som møter Albania og Armenia.

– Jeg synes Marit er veldig god, og når jeg tar ut Sandviken-laget, så har hun stort sett spilt i hele år. Det er Martin Sjögren sitt privilegium å ta ut landslaget og det har jeg respekt for. Han har sikkert sine tanker, sin kampplan, og det er sikkert spillere og gode argumenter for at Marit ikke er med der.

Sandviken Toppfotball - Klepp i Toppserien (8-0)

SUKSESSTRENER: Alexander Straus og Sandviken to seriegull søndag. De belønnes med at fire spillere er med i landslagstroppen.

Foto: Marit Hommedal / NTB

– Er hun god nok for landslaget?

– Ja, svarer Straus kontant.

Ellers er det flere spillere fra Sandviken som er tatt ut. Tuva Hansen, Guro Bergsvand, Lisa Naalsund og Vilde Hasund er alle tatt ut.

– Det er veldig gøy at vi har med så mange spillere, det synes jeg er veldig fortjent. All ære til dem for det, sier Lund.

– Bør være med

Torp mener likevel at det skulle vært én Sandviken-spiller til i stallen.

Selv om tempoet i internasjonal fotball er høyere, mener Torp at hun hadde passet godt inn på venstre vingback på det norske landslaget.

– Jeg mener Bratberg Lund bør være med i den norske landslagstroppen fordi hun har levert så enormt bra for Sandviken i år. Hun er en av grunnene til at de har vært så solide og tok det seriegullet, sier Torp.

Norge ligger godt an til å ta seg til VM i Australia i 2023. De leder gruppen, og har to poeng ned til Polen på andreplass.

De møter Albania i Tirana 25. november og Armenia i Jerevan 30. november.

Siste nytt

  • Håndballstjernen Silje Solberg-Østhassel har blitt tobarnsmor

    Håndballprofilen Silje Solberg-Østhassel har blitt mamma for andre gang.

    Det bekrefter hun på Instagram.

    – Vårt lille mirakel, heter det i meldingen.

    Keeperstjernen er gift med Lars Østhassel. Barnet som nå har kommet i verden skal hete Tuva.

    Solberg-Østhassel har vært med å ta fem EM-gull, to VM-gull og ett OL-gull med Norge.

    Målvakten har per nå ingen klubb. Hun var en del av Vipers-laget, da kristiansandsklubben gikk konkurs.

    (NTB)

    Silje Solberg smiler foran en folkemengde
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Svenske stjerner kritiske til Tour de Ski-format: – Ikke rettferdig

    Det er flere endringer i verdenscupen i langrenn denne sesongen. Et helt nytt format i Tour de Ski får svenskene til å rynke på nesa.

    – Det høres veldig rart ut. Det høres ikke rettferdig ut, sier Oskar Svensson om en av nyhetene.

    I stedet for et vanlig løp kommer den tredje etappen av vinterens Tour de Ski til å bli en slags delt fellesstart. For både kvinner og menn skal etappen bestå av fire heat med 20-25 løpere som kjemper i en fellesstart over fem kilometer. Den raskeste tiden sett over alle heat vinner.

    At ikke engang FIS vet nøyaktig hvordan det skal bli, er en av grunnene til at de svenske landslagsløperne føler seg forvirret.

    – Rart

    – Man skal ikke kritisere noe før man har sett det, men …, sier Svensson.

    – Dette femkilometerkonseptet høres veldig rart ut. Det høres jo ikke rettferdig ut. Det er sikkert kjempespennende å se på, for det kan gå alle veier, om de beste går i et langsomt heat eller omvendt. Men det blir mer flaks enn prestasjon. Så det tror jeg er en dårlig idé, sier han.

    Ebba Andersson sier diplomatisk at hun er «veldig nysgjerrig» på opplegget.

    – Det føles som at de prøver å finne opp et nytt hjul hver sesong. Altså, ting er kanskje tradisjonelle av en grunn. Så hvorfor ikke bare holde fast ved det som en gang har vært kjernen i langrennsidrett, sier Andersson.

    (NTB)

    Svensson
    Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix
  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney

Sendeplan

Kl. Program Kanal