– Det blir spennende. Jeg håper at jeg ikke dummer meg ut.
Det sier Hannu Manninen til NRK. Han har nettopp gjennomført en treningsøkt i hjemlandet, og forbereder seg på comeback i verdenscupen, snaue seks år etter at han la skiene på hylla.
Hans foreløpig siste verdenscuprenn var 12. mars 2011. Det er snart seks år siden, men i sommer kom han på ideen om å vende tilbake. Manninen var med i det finske mesterskapet i kombinert i vår, og i sommer fikk han de siste detaljene på plass.
Nå er alt klart for comeback i verdenscupen.
– Hvorfor gjør du dette?
– For det første ønsker jeg å konkurrere igjen. Jeg fikk en god følelse under det finske mesterskapet, og jeg vil se om jeg kan konkurrere med toppatletene i verden, forklarer Manninen, som til daglig nå jobber som pilot for Finnair.
– Kan være topp 15
Til helgen er det «bare» verdenscup. Om halvannen måned er det VM i Lahti, men så langt har ikke kombinertlegenden tenkt.
– Vi får se etter konkurransene i helgen. Da får jeg se for meg hvordan sesongen blir videre. Kanskje blir det VM i Lahti. Det hadde vært utrolig stort. Jeg trives godt i Lahti, så VM på hjemmebane hadde vært en stor ting for meg.
Den finske landslagstreneren, Petter Kukkonen, ønsker ikke å legge press på veteranen.
– Jeg har sett nivået hans på trening, men det er vanskelig å lese ham etter fem års pause. Ingen kan forvente topp-plasseringer når han ikke har trent hundre prosent på fem år, men han kan være blant de 15 beste, sier Kukkonen til NRK.
Mestvinnende i historien
Manninen står med 48 seirer i verdenscupen, som er rekord i kombinert. Den er finnen lysten på å forbedre.
– Alt er mulig, men sannsynligheten er vel litt liten. Hvis jeg får det til i bakken og får gå på ski som jeg kan er det mulig å være blant de 10–20 beste, sier Manninen.
Ingen matchet finnen i sporet da han var på sitt beste, men selv tror han at langrennsformen er et stykke unna. Han innrømmer at det har vært vanskelig å forberede seg fysisk.
– I langrenn handler det om å få ut makspotensialet, og de fem siste årene har jeg ikke hatt den største hardtreningen. Da blir vanskelig å få ut makspotensialet, forteller den finske stjernen, som forteller at han fikk støtte av kona og sine tre barn når det kom til comeback-avgjørelsen.
– Jeg måtte ta noen runder med familien, men jeg har sterk støtte bak meg - både fra dem og laget.
- Verdenscupen i kombinert fra Lahti vises på NRK1 lørdag klokken 10.05. Langrennsdelen går klokken 13.25.
MANGE SEIRE: Hannu Manninen slo Magnus Moan og tok gull på kombinertsprinten i Sapporo i 2007. Tyske Bjoern Kircheisen tok bronse.
Foto: KOJI SASAHARA / AP