Hopp til innhold

Kombinertkongen tilbake etter nesten seks års pause: – Håper jeg ikke dummer meg ut

Han var suveren verdensener i en årrekke på 2000-tallet. Til helgen er Hannu Manninen tilbake i verdenscupen, 38 år gammel.

Hannu Manninen

REKORDMANN: Kombinertstjernen Hannu Manninen har utrolige 48 seire i verdenscupen og flere OL- og VM-medaljer. Etter nesten seks års pause er han tilbake.

Foto: Antti Aimo-Koivisto / NTB scanpix

– Det blir spennende. Jeg håper at jeg ikke dummer meg ut.

Det sier Hannu Manninen til NRK. Han har nettopp gjennomført en treningsøkt i hjemlandet, og forbereder seg på comeback i verdenscupen, snaue seks år etter at han la skiene på hylla.

Hans foreløpig siste verdenscuprenn var 12. mars 2011. Det er snart seks år siden, men i sommer kom han på ideen om å vende tilbake. Manninen var med i det finske mesterskapet i kombinert i vår, og i sommer fikk han de siste detaljene på plass.

Nå er alt klart for comeback i verdenscupen.

– Hvorfor gjør du dette?

– For det første ønsker jeg å konkurrere igjen. Jeg fikk en god følelse under det finske mesterskapet, og jeg vil se om jeg kan konkurrere med toppatletene i verden, forklarer Manninen, som til daglig nå jobber som pilot for Finnair.

– Kan være topp 15

Til helgen er det «bare» verdenscup. Om halvannen måned er det VM i Lahti, men så langt har ikke kombinertlegenden tenkt.

– Vi får se etter konkurransene i helgen. Da får jeg se for meg hvordan sesongen blir videre. Kanskje blir det VM i Lahti. Det hadde vært utrolig stort. Jeg trives godt i Lahti, så VM på hjemmebane hadde vært en stor ting for meg.

Den finske landslagstreneren, Petter Kukkonen, ønsker ikke å legge press på veteranen.

– Jeg har sett nivået hans på trening, men det er vanskelig å lese ham etter fem års pause. Ingen kan forvente topp-plasseringer når han ikke har trent hundre prosent på fem år, men han kan være blant de 15 beste, sier Kukkonen til NRK.

Mestvinnende i historien

Manninen står med 48 seirer i verdenscupen, som er rekord i kombinert. Den er finnen lysten på å forbedre.

– Alt er mulig, men sannsynligheten er vel litt liten. Hvis jeg får det til i bakken og får gå på ski som jeg kan er det mulig å være blant de 10–20 beste, sier Manninen.

Ingen matchet finnen i sporet da han var på sitt beste, men selv tror han at langrennsformen er et stykke unna. Han innrømmer at det har vært vanskelig å forberede seg fysisk.

– I langrenn handler det om å få ut makspotensialet, og de fem siste årene har jeg ikke hatt den største hardtreningen. Da blir vanskelig å få ut makspotensialet, forteller den finske stjernen, som forteller at han fikk støtte av kona og sine tre barn når det kom til comeback-avgjørelsen.

– Jeg måtte ta noen runder med familien, men jeg har sterk støtte bak meg - både fra dem og laget.

  • Verdenscupen i kombinert fra Lahti vises på NRK1 lørdag klokken 10.05. Langrennsdelen går klokken 13.25.
Magnus Moan, Hannu Manninen og Bjørn Kircheisen på seierspallen etter kombinertsprinten

MANGE SEIRE: Hannu Manninen slo Magnus Moan og tok gull på kombinertsprinten i Sapporo i 2007. Tyske Bjoern Kircheisen tok bronse.

Foto: KOJI SASAHARA / AP

Siste nytt

  • Djokovic om kritikken: – Girer meg ekstra opp

    Novak Djokovic avfeier kritikken han har fått etter sin kommentar om konflikten i Kosovo og sier at det gjør ham bedre i jakten på Roland-Garros-tittelen.

    Etter å ha vunnet over amerikanske Aleksandar Kovacevic i 1. runde tidligere denne uken skulle serberen signere en kameralinse slik tradisjonen er. Han skrev i stedet «Kosovo er hjertet av Serbia. Stopp volden».

    Kosovo erklærte sin uavhengighet i 2008, men er fortsatt ikke anerkjent av Serbia. De siste dagene har det vært voldshendelser nord i landet etter at kosovoalbanske ordførere er innsatt i kommuner med serbisk befolkningsflertall.

    I etterkant fikk han kritikk fra blant andre Frankrikes sportsminister Amelie Oudea-Castera, som mener det «ikke bør skje igjen». Etter seieren over Marton Fucsovics onsdag, fikk seberen spørsmål om kritikken.

    – Det er det jeg står for. Jeg ville sagt det igjen, men jeg trenger ikke siden du allerede har sitatene mine fra sist. Selvfølgelig vet jeg at folk kan være uenig, men det er hva det er. Det er det jeg står for, sa Djokovic ifølge ESPN og la til:

    – Det er aldri fritt for drama når jeg spiller Grand Slam-turneringer og jeg tror aldri det kan skje. Det gjør nok at jeg girer meg ekstra opp. (NTB)

    Novak Djokovic
    Foto: EMMANUEL DUNAND / AFP
  • Norge tapte siste puljekamp i para-VM

    Norges ishockeyherrer røk 1-3 for Italia onsdag og tapte dermed alle tre kampene i puljespillet i para-VM i Canada. De skal spille om syvendeplassen.

    Norge endte sist i sin pulje etter tap for både Tyskland, Kina og til slutt Italia. Onsdag sto Audun Bakke for det eneste norske målet i tapet for sistnevnte.

    Norge spiller sin siste kamp i turneringen mot Tyskland lørdag ettermiddag norsk tid, som de tapte 3-5 mot tidligere i mesterskapet.

    Kina og Italia er klar for første utslagsfase. Tsjekkia, USA, Canada og Sør-Korea utgjorde gruppe A der de to beste gikk til semifinale, mens de to siste er klar for kvartfinale.

    Norge har fem ganger før tatt medalje i VM i paraishockey, men det har ikke skjedd siden 2009. Årets verdensmesterskap i paraishockey spilles i canadiske Moose Jaw.

  • Rune til tredje runde på walkover

    Holger Rune er klar for 3. runde i Roland-Garros. Dansken skulle i likhet med Casper Ruud spille 2.-rundekamp torsdag, men motstanderen har meldt avbud.

    Det ble klart sent onsdag kveld, da Runes franske motstander Gaël Monfils på kort varsel innkalte til pressekonferanse og meddelte at han har en håndleddsskade som gjør det umulig å spille videre.

    Monfils tok seg til 2. runde med en dramatisk femsettsseier over argentinske Sebastian Baez. 36-åringen vendte 0-4 til 7-5 i femte og avgjørende sett selv om han slet med krampe i begge bein. Nå stoppes han i stedet av skade.

    Kampen skulle vært spilt på hovedarenaen Philippe-Chatrier torsdag kveld, men i stedet får Rune fri fram til lørdag. Da møter han enten argentinske Genaro Alberto Olivieri eller italienske Andrea Vavassori. De er begge langt nede på rankingen og måtte spille kvalifisering i Paris.

    Casper Ruud møter Rune i kvartfinale dersom begge spillerne tar seg så langt i turneringen. Ruud spiller mot italienske Giulio Zeppieri torsdag i første kamp på Philippe-Chatrier-banen, der Rune egentlig skulle spille kveldskamp. (NTB)

    France Tennis French Open
    Foto: Christophe Ena / AP

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
NRK forklarer: Rasismeskandalen i Spania 02:41
Neste