– Jeg kjenner ikke til noen skyttere som har et så vidt spekter på skytinga si. Det skal ikke være mulig, sier NRKs skyteekspert Ola Lunde om Jenny Stene.
I øvelsen stangskyting skal utøveren treffe blinken så mange ganger som mulig på 25 sekunder, mens i luftskyting kan man skyte i opptil tre timer. Landslagstrener i skyting Espen Berg Knutsen sammenligner de to øvelsene med 100-meter og maraton i friidrett.
– Det er sjelden at en sprinter vinner et maraton. Men hvis det er en som klarer å være sprinter og maratonløper på samme tid så er det Jenny. Det er helt unikt at hun klarer å kombinere det.
Stene selv mener at en av de største forskjellene er at det er en fordel å kjenne på adrenalinet i stangskyting, mens man i luftskyting må holde nervene i sjakk.
– Når jeg skyter stang så rekker jeg ikke å få pulsen ut i børsa engang fordi det går så fort. Når jeg står stående i world-cup-finalen kjenner jeg beina riste.
Tok bronse i slippers
På Landskytterstevnet i Stjørdal var hun en av favorittene til å vinne øvelsen stang. Men Stene var for sen til opprop og måtte skyte i slippers.
BEHAGELIG FOTTØY: Stene kom for sent til opprop, og endte opp med å skyte i slippers.
Foto: Kaja Snare / NRK– Kanskje bringer det lykke, sa en lattermild Stene da hun tok ledelsen med 27 poeng.
Stene fikk problemer med ladingen og låste to skudd.
– Det var ikke så bra. Jeg er litt ute av trening, sa Stene.
I neste lag kom Alf Stensli og John Olav Ågotnes som begge gikk forbi Stene på resultatlisten. John Olav Ågotnes tok gullet med 29 poeng, og Stensli sølvet med 28.
SEIER: John Olav Ågotnes vant årets stangfinale med 29 poeng.
Eneste kvinne i mannsdominert øvelse
Skyting er en av få sporter hvor menn og kvinner konkurrerer om de samme kongepokalene. Når Stene torsdag skjøt finale i stang på Landskytterstevnet er hun den eneste kvinnen blant fjorten menn. Øvelsen har siden oppstarten i 1912 vært dominert av mannlige deltakere.
– Det er ingen kvinner som har satset på det. Det er også en fordel å ha lange fingre og armer, forklarer Lunde.
I 2015 var hun den første kvinnen i en finale siden oppstarten. Hun håper å inspirere flere kvinner til å satse på skytingens svar på 100-meter.
– Det er ikke så mange damer som har greid å hevde seg, så jeg ønsker å fremme det at det faktisk går, sier hun til NRK.
Satser mot OL 2020
I internasjonal skyting er Stene fortsatt å regne som junior. I april debuterte hun likevel i seniorklassen under verdenscupen i Changwong. Det endte med bronse på ti meter luftskyting.
POKALGROSSIST: Stene har vunnet flere øvelser på Landskytterstevnet. Her står hun øverst på pallen som beste unge- og beste kvinnelige skytter i grovfelt.
Foto: Sondre Moen Myhre / NRK– Luft er den mest krevende grenen å være i finalen i. Hele verden satser på det, sier Lunde om prestasjonen.
Nå har 20-åringen blikket, og rifla, vendt mot sommer-OL i Tokyo om to år.
Før den tid skal Stene tilbake til Changwong for å delta i verdensmesterskapet i skyting. Der deltar hun i hele fire forskjellige øvelser.
– Jeg har selvfølgelig lyst å vinne. Du går ikke inn et sted for å bli listefyll, men jeg er bare junior da. Så jeg skal få meg erfaring og lære.