Hopp til innhold

Avviser Norge-retur tross landslagscomeback: – Ikke lurt

Grace Bullen avsluttet samarbeidet med bryteforbundet for to år siden etter en betent konflikt. Nå er tonen en helt annen, men Bullen flytter ikke til Norge ennå.

Pressetreff med Norges Bryteforbund og Grace Bullen

BULLEN TILBAKE: Grace Bullen satser mot OL i Los Angeles i 2028.

Foto: Thomas Fure / NTB

Grace Bullen har stått utenfor det norske landslaget siden juli 2022 på grunn av en konflikt med bryteforbundet. Onsdag ettermiddag varslet hun comeback.

– Det har vært en reise. En reise med et mål vi alle har truffet, synes jeg. Vi har jobbet veldig hardt fra min og forbundets side. Derfor føles det godt å stå her og vite at vi kan gjøre det enda bedre for norsk bryting, og spesielt kvinnebryting, sa Bullen.

Hun bekreftet samtidig at hun vil satse mot OL i Los Angeles i 2028.

– Det blir fire veldig spennende år for meg, sa hun, og varslet at hun ønsker å gjøre det enda bedre der enn i Paris da det ble bronse.

Vil ikke til Norge nå: – Ikke lurt

Det blir likevel ikke flytting til Norge med det første. Hun vil fortsette å bo i Georgia i ett år til.

Der trener hun daglig med herrene.

– Det å komme hit med en gang er ikke lurt av meg. Det er også derfor jeg blir i Georgia ett år til. Jeg trenger å ivareta intensiteten jeg er vant til, så sakte, men sikkert å flytte meg tilbake til Norge.

– Jeg trenger den sparringa som finnes der, noe som jeg ikke har i Norge ennå. Jeg bruker det året her på å være mye i Georgia, men også ta med det jeg kan ta med tilbake til Norge når jeg flytter hjem igjen i september, sa Bullen til NRK.

Planen er å flytte til Fredrikstad.

Får med seg kjenning

Det nye samarbeidet skjer etter at hun og bryteforbundet har lagt en bitter strid bak seg.

Grace Bullen får meg seg Zurab Iakobishvili som trener. Den georgiske treneren tok Bullen under vingene etter at hun brøt med bryteforbundet.

– Det skal bli utrolig gøy å se norsk bryting i utlandet, sa Bullen.

Iakobishvili sier han vil gjøre det han kan for å utvikle norsk bryting de neste årene. Han blir frem til 2028, forteller sportssjef Erling Strand.

– Etter hvert som vi har blitt bedre kjent med «Sura», så ser vi at han er den riktige treneren for Norge også, så jeg er ganske sikker på at Sura er viktig å ha med inn her for at Grace skulle være med tilbake, sier sportssjefen.

– Hvor glad er du for at du nå er tilbake på landslaget?

– Veldig glad for at hun er tilbake, ikke minst at hun er så tydelig på at hun vil være med og bidra til resten av oppbyggingen av kvinnebrytingen i Norge. Det gledes, så det tror jeg mange kommer til å være veldig glad for, sier han.

– De driter i norsk toppbryting

Grace Bullen har stått utenfor landslaget siden juli 2022.

Før hun valgte å bryte med det norske bryteforbundet sto hun en periode uten trener og var eneste utøver på seniorlandslaget.

– Jeg mener ikke at forbundet driter i norsk kvinnebryting, men de driter i norsk toppbryting, sa Bullen da hun tok et kraftig oppgjør med Norges Bryteforbund.

Da en ny trener ble ansatt, var ikke Bullen fornøyd med valget. Hun mente at forbundet landet på en trener som passet bedre for yngre utøvere, ikke for henne som satset mot OL i Paris.

– Forbundet har ikke gitt meg et tilbud som kan gi resultat. De har gitt tilbud, men ingen av de var gode nok for meg, sa Bullen etter landslags-exiten.

Kort tid senere flyttet hun til Georgia og havnet under vingene til den georgiske treneren Zurab Iakobishvili. Samarbeidet med Iakobishvili fortsatte helt frem til OL. Hun ble også en del av det georgiske landslaget og trente med dem de siste tre årene før OL.

Grace Bullen vinner bronsekampen under OL i Paris og jubler på brytematta

BRONSEJUBEL: Grace Bullen gikk ned i knestående etter at OL-bronsen var sikret.

Foto: Arlette Bashizi / Reuters

Da Bullen sikret medaljen sa hun til NRK at hun håpte at bronsen kunne gi et løft for norsk kvinnebryting.

To dager senere, da hun landet på norsk jord, med OL-bronsen i bagasjen, fortalte hun til media at hun var fortsatt usikker på de kommende årene med tanke på landslagscomeback. Da svarte forbundet at de hadde troen på å lande en avtale.

– Alt kommer an på hvordan opplegget med bryteforbundet blir rundt både meg og resten av landslagsjentene, sa Bullen på Gardermoen til et samlet pressekorps.

Grace Bullen går av flyet fra Paris og er hjemme på norsk jord igjen.

Bronsevinneren i villrede – forbundet røper nye detaljer

Siste nytt

  • Overraskende tap for Djokovic i Shanghai – finalen glapp

    Tennisstjernen Novak Djokovic tapte semifinalen i Masters 1000-turneringen i Shanghai i strake sett mot Valentin Vacherot fra Monaco.

    Den serbiske 38-åringen tapte med settsifrene 3-6, 4-6.

    Vacherot er rangert som nummer 204 i verden og kom til hovedtablået i Masters 1000-turneringen gjennom kvalifiseringen. Nå kan han gå hele veien.

    Til sammenligning er Djokovic nummer fem i verden og har vunnet turneringen i Shanghai fire ganger tidligere.

    I finalen venter enten Daniil Medvedev eller Arthur Rinderknech for 26 år gamle Vacherot.

    (NTB)

    Novak Djokovic slår en ball med en tennisracket
    Foto: Andy Wong / AP / NTB
  • Mbappé reiser hjem fra landslagssamling – trøbbel med ankelen

    Fotballstjernen Kylian Mbappé forlater Frankrikes landslagssamling, som følge av en ankelskade.

    Frankrikes fotballforbund bekrefter at Mbappé reiser tilbake til Madrid etter fredagens landskamp mot Aserbajdsjan.

    26-åringen scoret i 3-0-seieren mot Aserbajdsjan, men haltet av banen etter 83 minutter. Like før landslagspausen hadde Mbappé skadet samme ankelen i en seriekamp mot Villarreal.

    Ankelskaden sørger for at Real Madrid-stjernen går glipp av VM-kvalifiseringskampen mot Island.

    Frankrike har imidlertid startet VM-kvalifiseringen perfekt med tre strake seire i gruppe D. Nasjonen tapte finalen i det forrige verdensmesterskapet i Qatar i 2022.

    (NTB)

    en mann som ligger på bakken med hendene på knærne
    Foto: Michel Euler / AP / NTB
  • Haaland-video går viralt: – Har du drukket?

    En video som følger Erling Braut Haaland tett på en av de siste landslagstreningene før lørdagens VM-kvalifiseringskamp mot Israel på Ullevaal Stadion går sin seiersgang på internett.

    Det eksklusive innblikket i treningen fra nasjonalarenaen, som ble publisert sent fredag kveld, har totalt over en million visninger i sosiale medier etter 890 000 visninger på Herrelandslaget sin Instagram-profil, samt over 315 000 visninger på Twitter/X i skrivende stund.

    I videoen sender angriperen flere humoristiske stikk til lagkameratene underveis i treningsøkten, hvor Thelo Aasgaard er blant spillerne som får gjennomgå.

    – Har du drukket? Hva gjorde du i går kveld? spør jærbuen til Aasgaard og smiler underveis i en av øvelsene.

    I tillegg gir Haaland, som ble kåret til månedes spiller i Premier League i september, innblikk i mentaliteten som kan ha ført til målraset i Premier League.

    – Mesteparten handler ikke om kvalitet. Det handler om mentalitet. Det handler om å ville score, sier Manchester City-angriperen i samtale med Brede Hangeland i det norske støtteapparatet.

    Norge - Israel har avspark klokken 18.00 lørdag. Kampen sendes på TV 2, NRK Sport på radio og kan følges her.

    En gruppe menn i sportsuniformer på en bane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal