Hopp til innhold

Frisk Asker vant NM etter overtidsdrama: – Jeg husker ikke det siste målet. Det forsvant i gledesrus

Frisk Asker er norgesmestere i ishockey etter en ellevill sjette finale mot Storhamar.

Se avgjørelsen av sluttspillet. Bilder med tillatelse fra TV 2.

Frisk Asker – Storhamar: 3–2 (4-2 i kamper)

– Det betyr alt. Det er min 16. sesong, jeg har ikke vunnet NM før. Det er det her vi trener for hver eneste dag og hvert eneste år. Det er helt sjukt, sier en nærmest gråtkvalt Petter Kristiansen til NRK.

Det var nettopp han som fikk lirket inn den avgjørende scoringen i overtiden. Storhamar var i utgangspunktet store favoritter i sluttspillet. Frisk kom kun på femteplass i grunnserien, men har altså vært Norges beste lag i sluttspillet.

– Vi hadde troen etter hvert. Jeg syns vi har spilt på oss tro og selvtillit underveis i sluttspillet, sier Kristiansen.

Tidenes yngste vinner

I det siste sekundet av ordinær spilletid, mens Frisk Asker hadde pucken og ventet på at tiden skulle renne ut, pådro Storhamars Aaron James Irving seg en to minutters utvisning for et slag med køllen.

Den utvisningen skulle vise seg å bli avgjørende. For i det Irving kom ut på isen igjen, dunket Frisk Askers Kyle Bonis mot mål, og Kristiansen fikk styrt den inn. Dermed sikret underdogen sin første NM-tittel på 17 år.

Ishockey, NM-finale (kamp 6 av 7) Frisk Asker - Storhamar.3-2

Frisk-spillerne med gullhjelmer og kongepokalen etter seieren mot Storhamar.

Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Samtidig ble Frisk-trener Jan André Aasland tidenes yngste trener som vant sluttspillet i norsk hockey. Han overtok laget midt i sesongen, etter en trå start på seriespillet.

– Jeg har egentlig ikke gjort så veldig mye. Vi bestemte oss for å stramme til litt i det defensive. Hele gruppen var enige og kjøpte konseptet. Vi har fått inn glede og engasjement. Det tror jeg er grunnen til at det gikk som det gikk, sier Aasland til NRK.

– Hva sa du til gutta før kampen?

– At vi måtte tørre å spille. At vi hadde klart å sette oss selv i en så god posisjon, det var det ikke mange som hadde trodd før vi kom hit, det var veldig bra. Man har jo troen på at man skal få det til. Hvor realistisk det var, det er en annen diskusjon, sier Aasland.

Vunnet seks av syv overtidsperioder

For første gang siden 2002 er Frisk Asker norgesmestere i ishockey. Det til tross for at favorittene Storhamar tidvis kjørte over Asker-klubben.

FRISK

Frisk Asker-spillerne jubler og feirer med bøtta etter NM-gullet.

Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

– Det var veldig deilig. Jeg syns vi har litt problemer i den andre perioden. I den tredje føler jeg vi har god kontroll. Vi har spilt syv overtidsperioder i sluttspillet og vunnet seks av dem, så vi tenkte at vi kunne ta det, sier Frisk-keeper Dahlberg til NRK etter kampen.

Etter kampen tok det naturligvis av i Askerhallen.

– Jeg husker ikke det siste målet, det var totalt blackout. Det forsvinner helt i en gledesrus. Jeg får reflektere litt gjennom uken, så går det kanskje opp for meg også, sier Aasland.

Siste nytt

  • Skademarerittet fortsetter for Vålerenga-spiller – måtte opereres

    Lørdag var Omar Bully tilbake på fotballbanen for første gang siden august i fjor.

    Det norske talentet har slitt med skader og smerter i flere år, men fikk et gledelig comeback for Vålerengas andrelag lørdag ettermiddag.

    Tirsdag gikk det derimot galt igjen. 22-åringen pådro seg en avrevet akilles. Det skriver Vålerenga i en pressemelding.

    Torsdag morgen gjennomgikk kantspilleren en vellykket operasjon. Klubben skriver at det er uvisst hvor lenge han er ute denne gangen.

    «Men Omar har kjempet seg igjennom tunge perioder før, og vi er sikker på at han kommer sterke tilbake denne gangen også», skriver klubben.

    Portrettbilde av fotballspelar Omar Bully Drammeh
    Foto: Kjetil Solhøi
  • Fifa har solgt over en million VM-billetter

    Fotballfans fra 212 nasjoner har hittil snappet opp en million av billettene til kampene under neste års VM i Nord-Amerika.

    Ikke uventet er det supportere fra vertslandene USA, Canada og Mexico som har kjøpt flesteparten av billettene, opplyser Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) torsdag.

    Forsalget startet i midten av september. Da kunne man melde seg på et lotteri i jakten på en VM-billett, og deretter kunne man få tilgang.

    Billettene selges etappevis fram mot finalen 19. juli. Årsaken er at Fifa forventer høy etterspørsel. Neste billettfase starter 27. oktober.

    Torsdag melder Fifa at over en million av billettene er solgt. Supportere fra 212 land og territorier står for det, skriver forbundet.

    Bak vertslandene er England det landet som har flest billettkjøpere. Deretter er det Tyskland, Brasil, Spania, Colombia, Argentina og Frankrike.

    Norge kan langt på vei sikre sin plass i VM med seier over Estland på Ullevaal stadion om en måned.

    Dersom du ønsker å se Norge i mesterskapet neste år, kan det fort bli dyrt.

    (NTB/NRK)

    Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard

    Drømmer du om å se Norge i VM? Det kan koste deg skjorta

    Dynamiske priser, billett-trekninger og tre vertsnasjoner. Du må være villig til å åpne lommeboka hvis du planlegger turen til Nord-Amerika neste år.

  • Bodø/Glimt-stjernen Ulrik Saltnes fikk hjernehinnebetennelse

    Etter Glimts seier mot Sturm Graz i Mesterligaen har Ulrik Saltnes vært ute av spill.

    Nå forteller han til Avisa Nordland at dette har skyldtes hjernehinnebetennelse. Til avisen forklarer han at det startet med helvetesild, som utviklet seg til hjernehinnebetennelse.

    – Da ble ting straks mer alvorlig. Jeg fikk oppfølgning og kur der, og det ble tatt ytterligere prøver. Jeg måtte bare ta tiden til hjelp. Heldigvis gikk det bra, og jeg kom meg hjem igjen etter hvert, sier Ulrik Saltnes til Avisa Nordland.

    Ifølge NHI er hjernehinnebetennelse en alvorlig sykdom som kan ramme uansett alder, og trenger umiddelbar behandling.

    Saltnes skal nå være tilbake på treningsfeltet og forbereder seg til Glimts kommende kamper. Lørdag møter de Sarpsborg borte i Eliteserien, før Mesterliga-kampen borte mot Galatasaray venter onsdag.

    en mann i svart skjorte

    Glimt-profil Ulrik Saltnes åpner opp om alvorlig sykdom

    En viktig brikke har manglet under Bodø/Glimts eventyr i Mesterligaen denne høsten. Nå forteller Ulrik Saltnes til NRK om sykdommen han har slitt med.

Sendeplan

Kl. Program Kanal