Hopp til innhold

Fotball

  • Hegerberg-mål i ny storseier for Lyon

    Ada Hegerberg startet på benken, men kom på og noterte seg med scoring i Lyons 7-0-seier over Le Havre søndag.

    Hegerberg ble byttet inn like etter timen spilt og brukte i underkant av sju minutter på å bli blant kampens målscorere.

    Lyon ledet med fire mål da 27-åringen kom på og kampen var allerede langt på vei avgjort. I de første ti minuttene etter nordmannens innhopp scoret den franske serielederen tre ytterligere mål.

    Hegerberg er nylig tilbake etter seks måneder på sidelinjen. I skadecomebacket mot Guingamp forrige helg scoret hun også. Den kampen endte 6-0.

    Lyon leder den franske toppdivisjonen ett poeng foran Paris Saint-Germain.

    775940497
    Foto: JUSTIN TALLIS / AFP
  • «The Gift that keeps on giving» – Tidligere Stabæk-spiller briljerer i Belgia

    Tidligere Stabæk-profil Gift Orban scoret Gents to første mål i en kamp som til slutt endte 5–0 mot tabelljumbo Seraing i den belgiske toppdivisjonen lørdag.

    Nigerianeren gikk direkte fra norsk første divisjon, hvor han ble toppscorer i 2022, til belgiske Gent i januar.

    På kort tid har 20-åringen gjort seg bemerket og har på flere sosiale medier blitt omtalt som «the Gift that keeps on giving» av klubbens supportere.

    Hugo Cuypers scoret også to mål for bortelaget og Jordan Torunarigha satte ett.

    Gent ligger på fjerdeplass på tabellen, 14 poeng bak tabelltopp Genk.

    Belgium Soccer Europa Conference League
    Foto: Olivier Matthys / AP
  • Wikheim scoret i Allsvenskan-premieren

    Gustav Wikheim ble viktig da Djurgården startet gulljakten i Allsvenskan med 3–1 hjemme mot Brommapojkarna. Han sto for både mål og assist i lørdagskampen.

    Hokksund-mannen var innblandet i alle Djurgårdens scoringer i serieåpningen. Han bidro i offensiven som ga ledelse etter et drøyt kvarter, og like før pause doblet han til 2–0.

    Wikheim kunne enkelt trille ballen i mål etter at Brommapojkarna aldri fikk kontroll på et innlegg. Tidlig i andre omgang la han opp til 3-0-målet ved å slå ballen inn i straffefeltet, og der sto Hampus Finndell klar til å trykke inn sin andre scoring for kvelden.

    Det var også en annen nordmann som bemerket seg for hjemmelaget. Oliver Berg hadde den målgivende pasningen på Finndells 1-0-scoring. Han ble hentet fra Kalmar etter fjorårets sesong.

    Før seriestarten har mange aviser og fotballeksperter i Sverige pekt ut Djurgården som gullfavoritt. I fjor ble Häcken mester for første gang, og Per-Mathias Høgmos lag starter tittelforsvaret borte mot Elfsborg mandag.

    (©NTB)

     Djurgårdens Gustav Wikheim
    Foto: Stefan Jerrevång/TT / NTB
  • Brann fikk det tøft mot Åsane og Avaldsnes berget seieren på hjemmebane

    Det har vært en jevnt Toppserierunde så langt denne lørdagen.

    Åsane ledet både 1–0 og 2–1 før Branns Marthine Østenstad ble matchvinner da hun satte 3–2 for hjemmelaget.

    Avaldsnes seiret over Lyn på hjemmebane med to mål av danske Hanna Dahl. Anna Aahjem scoret Lyns ene mål i kampen som endte 2–1.

    Rosenborg trakk det lengste strået mot Arna-Bjørnar i Bergen da Emilie Nautnes satte kampens eneste mål etter 89 ordinære spilleminutter.

    Det ble målrikt i Oslo da Røa og Vålerenga til slutt spilte uavgjort 3–3. Kvinnene fra Oslo øst tok en tidlig ledelse, men Røa utlignet gang på gang.

    I Bærum har hovedkampen mellom Stabæk og LSK Kvinner nettopp begynt, hvor stillingen i skrivende stund er 0–0. Kampen kan du se på NRK1.

    Hanna Dahl
    Foto: Jan Kåre Ness / NTB
  • Haaland mister Liverpool-kampen

    Erling Braut Haaland ikke er spilleklar til storoppgjøret mot Liverpool.

    Det bekrefter Manchester City etter å ha annonsert sin lagoppstilling.

    – Han er ikke skadefri. Han føler seg ikke bra nok til å spille i dag. Det er så enkelt som det. Det er ingen stor greie, men han ble ikke klar til i dag, sa Guardiola til BT Sport før avspark.

    Det vil si at han heller ikke er å finne på benken, og han blir dermed ikke involvert i lørdagens kamp.

    Haaland måtte kaste inn håndkleet under landslagssamlingen, og det har siden vært tvil rundt tilstanden hans.

    Istedet får Julian Alvarez en sjelden sjanse fra start i nordmannens fravær.

    FA Cup - Quarter-Final - Manchester City v Burnley
    Foto: PHIL NOBLE / Reuters
Champions League - Round of 16 - Second Leg - Chelsea v Borussia Dortmund