Hopp til innhold

Idrettsstjernens dødsfall førte til rush på legevakta

Mange unge menn lot seg skremme av det brå dødsfallet til svømmeren Alexander Dale Oen under et treningsopphold i USA i mai.

Dale Oen under EM i Budapest

Svømmeren Alexander Dale Oen døde under et treningsopphold i Flagstaff i USA. Her fra EM i Budapest i 2010.

Foto: Bela Szandelszky / Ap

Alexander Dale Oen var på et treningsopphold i Flagstaff i USA da han døde.

Dale Oen under VM i Shanghai

Alexander Dale Oen døde av kransarteriesykdom, som vil si at han hadde trange blodårer i hjertemuskelen på grunn av betydelige åreforkalkninger.

Foto: Thomassen, Christian / NTB scanpix

Dødsfallet kom overraskende på alle i hans nærmeste omkrets, verken idrettskollegaene, trenerne eller Olympiatoppens lege ante at skulderplagene som han hadde slitt med i lang tid forut for sin død, skulle være symptomer på sykdommen som til slutt tok livet av ham.

Les mer: – Smertene satt i ansiktet, øret, skuldrene, ryggen, brystet og armen
Les også: – Vi står igjen med noe tragisk som vi må lære av

– Mange med samme bekymring

Rapportene og informasjonen som kom i tiden etter dødsfallet, har trolig skremt mange. For i ukene etter Dale Oens død opplevde leger økt pågang fra friske, unge mennesker som fryktet at de kunne være rammet av samme sykdom.

Les mer: Dale Oen døde av hjerteinfarkt: - Uforståelig, sier legen

– Rett etter dødsfallet var det et stort antall unge gutter som kom inn med frykt for hjertesykdommer lik Dale Oens. Det var et par stykker hver dag som kom til oss med samme bekymring, så ja, vi la ekstra merke til det, forteller seksjonsoverlege ved legevakta i Oslo, Harald Vallgårda.

Og erfaringene er like ved legevakten i nabokommunen Bærum.

– Det som skjedde var at yngre, veltrente menn tok kontakt med legevakten for en EKG, fordi de hadde opplevd ubehag i brystet eller hjertebank under trening, forteller avdelingsleder ved Kardiologisk avdeling ved Oslo Universitetssykehus, Rikshospitalet, Erik Kongsgård.

Begravelsen for Alexander Dale Oen i Blomvåg kirke

Alexander Dale Oen ble begravet i Blomvåg kirke i Øygarden kommune i Hordaland 11. mai.

Foto: Lien, Kyrre / NTB scanpix

– Svært uvanlig

Legene understreker at det i Dale Oens tilfelle var snakk om klassiske infarkt-symptomer, og at unge, friske menn ikke uten videre har grunn til å bekymre seg for dette. Men at det er enkelte som bør passe ekstra på.

– Vi har ikke gått ut med anbefalinger eller bedt folk om å foreta risikovurderinger. Men personer med opphopning av hjertesykdommer eller forekomst av plutselig død i familien bør sjekkes før de begynner å trene mye, sier Kongsgård.

Obduksjonsrapporten av Dale Oen viste at svømmeren hadde kransarteriesykdom, det vil si trange blodårer i hjertemuskelen på grunn av betydelige åreforkalkninger, og at han også hadde forandringer i hjertemuskelen forenlig med små infarkter 1-2 måneder før sin død.

Overlege Eivind Berge ved Hjertemedisinsk avdeling ved Oslo Universitetssykehus, Ullevål, kom med beroligende uttalelser i en pressemelding etter dødsfallet:

– Det er svært uvanlig at så unge mennesker får kransarteriesykdom og hjerteinfarkt. De vanligste årsakene til kransarteriesykdom er røyking, høye kolesterolnivåer i blodet, høyt blodtrykk, overvekt og inaktivitet.

– Vanlig reaksjon

Kongsgård ved Rikshospitalet forteller at slikt hysteri gjerne kommer etter store mediesaker som omhandler helseproblematikk.

– Dette er en ganske vanlig reaksjon. Vi pleier å se lignende situasjoner etter at det har vært fokusert på temaer som for eksempel flått eller føflekkreft. Da tar pasienter kontakt med fastlegene sine, legevakten eller sykehusene for å bli sjekket.

– Kan det være positivt at flere tar kontakt med legen?

– Om det er sånn at én av 100 000 er rammet av samme sykdomsbilde som Dale Oen, og akkurat de tar kontakt, så er det vel verdt det, sier Vallgårda.

– Men det er jo veldig få som har det samme problemet som Dale Oen hadde, legger han til.

Siste nytt

  • Jæger avsluttet sesongen med tredjeplass

    Henriette Jæger presterte godt på 400 meter i New York da hun tok tredjeplass i et sterkt felt.

    OL-vinner på distansen Marileidy Paulino var klart best og stakk av med seieren, mens Salwa Eid Naser ble nummer to.

    Jæger løp inn til tiden 51,24.

    Athlos-løpet i New York, som var rent kvinnestevne, var Jægers siste løp for sesongen. Hun ender dermed opp på 31 konkurranser denne sesongen, noe hun innrømmet overfor NRK at var litt mye.

    – Det har vært en helt sykt lang og innholdsrik sesong. Når jeg setter meg ned og ting er litt roligere, så tenker jeg jo at det her har faktisk vært veldig mye, sa Jæger.

    En gruppe kvinner i atletiske uniformer
    Foto: Christine Olsson / TT / TT / NTB
  • Norges U21-herrer fikk juling av Spania

    Det norske U21-landslaget møtte tøff motstand og tapte 0-4 mot Spania i en privatlandskamp.

    Etter et kvarter gikk spanjolene opp i føringen med etter et innlegg som ble stanget i mål av Simo Keddari.

    Angel Ortiz doblet ledelsen etter en halvtime etter en retur fra Martin Børsheim. Real Madrid-spilleren Gonzalo Garcia økte til 3-0 rett før pause.

    Miguel Carvalho sørget for 4-0 etter 60 minutter.

    Norge spiller ingen tellende kamper denne måneden etter at de innledet EM-kvalifiseringen med 5-0-seier over Slovenia i september.

    I november venter imidlertid Israel og Bosnia-Hercegovina i EM-kvalfifseringen for U21-landslaget. Nederland er også i gruppa. (NTB)

    en mann i sportsuniform
    Foto: Trond R. Teigen / NTB
  • Sverige tapte skjebnekamp – VM-drømmen i fare

    Sverige har fortsatt ikke vunnet en kamp i VM-kvalifiseringen. Fredag gikk de på et 0–2-tap mot Sveits.

    Etter tre kamper ligger svenskene på en foreløpig sisteplass i gruppe B, med kun ett poeng.

    Sveits leder gruppa med ni poeng. Andreplassen innehar Kosovo med fire poeng.

    Gruppevinneren går direkte til VM, mens andreplassen kan kvalifisere seg gjennom omspill.

    Det gjenstår fortsatt tre kamper i kvalifiseringen. Om tre dager venter Kosovo på hjemmebane.

    Sverige kan også få muligheten til å nå omspill via sin gruppeseier på nivå C i Nasjonsligaen.

    Like før pause hadde Lucas Bergvall en kjempemulighet til å gi de blågule ledelsen mot Sveits, men 19-åringen bommet på ballen.

    Sveits' Granit Xhaka scoret på straffe etter 65 minutter. På overtid satte Johan Manzambi inn 2–0.

    Tidligere har de gule og blå spilt uavgjort mot Slovenia og tapt 0–2 mot Kosovo.

    Lucas Bergvall bommet på en eventyrlig mulighet da Sverige tapte 0-2 mot Sveits i VM-kvalifiseringen.

Sendeplan

Kl. Program Kanal