Hopp til innhold

- Saints gir New Orleans håp

«Sunnmøringen» Tricia Boutté tror at nattens Super Bowl-seier gir hjembyen nytt giv.

Tricia Boutte

Amerikanske Tricia Boutté var i ekstase etter at New Orleans Saints sikret byen første Super Bowl-tittel natt til mandag. Selv fulgte hun kampen fra Langevåg på Sunnmøre.

Foto: Privat

Sangerinnen Tricia Boutté er fra New Orleans – byen som nå feirer de ferske mestrene i amerikansk fotball, New Orleans Saints.

Tricia Boutté

Sangerinnen Tricia Boutté strålte etter Super Bowl.

Foto: Privat

Selv overvar hun den store finalen som ble sendt på NRK fra sitt nye hjem i Langevåg i Møre og Romsdal.

- Det er helt fantastisk. Jeg har nesten mistet stemmen helt etter å ha skreket meg gjennom finalen, sier den amerikanske vokalisten til NRK.

Les mer om den fantastiske finalen: Historisk seier til Saints

Gir håp

Hennes lag har aldri tidligere vært i Super Bowl, men i natt knuste de favoritten Indianapolis Colts 31-17 i det ble tidenes snuoperasjon i amerikansk fotball.

- Dette er noe av det største som har skjedd New Orleans de seneste årene.

- Seieren i dag gir byen nytt håp etter orkanen Katrinas herjinger, sier den sympatiske kvinnen.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Orkanen Katrina i New Orleans

Over to tusen mennesker mistet livet og over 2 millioner måtte evakueres som følge av orkanen Katrina i 2005. Gjenoppbyggingen av byen pågår fremdeles.

Foto: Jason Reed / Scanpix/Reuters

I 2005 ble New Orleans lagt i ruiner som følge av Katrinas voldsomme inntok. Over to tusen mennesker mistet livet – 2 millioner måtte evakueres. Bouttés familie var blant de mange ofrene som mistet alt de eide.

- Det var en vond og tøff tid for oss alle. Jeg befant meg i Norge da det skjedde, og det var med tungt hjerte at jeg mottok meldingene hjemmefra, sier Boutté.

Ble tatt vare på

Sangerinnen har siden 2002 samarbeidet med Ytre Suløen Jazz Assemble. Da orkenen stilnet, kom de enorme ødeleggelsene frem i dagslys. Tricia forstod øyeblikkelig at hun ikke lenger hadde et hjem å gå til.

- Det var forferdelig. Heldigvis ble jeg tatt godt vare på av venner her i Norge, som tilbudte meg husly og støtte gjennom den tøffe tiden.

Med årene fikk Boutté en norsk kjæreste, og hun har nå slått seg til ro i Langevåg.

Glødende kjærlighet

I juli er det klart for bryllup, men kjærligheten til sporten brenner fremdeles like hett som da hun som to-åring kledde på seg Saints-drakten for første gang.

Drew Brees

Saints` quarterback Drew Brees ble kårets til finalens viktigste spiller. Men for Boutté er alle spillerne like store helter.

Foto: Hans Deryk / Scanpix/Reuters

- Jeg reiser hjem i april, og forventer at festen fremdeles pågår. Jeg har kommunisert med familien gjennom natten via Skype, og de kunne fortelle om et fantastisk folkeliv i gatene. Selvsagt gleder jeg meg til å ta del i festen, sier Boutté.

Quarterback Drew Brees ble kåret til finalens viktigste spiller søndag. Men for Tricia er Brees ikke en større helt enn de øvrige spillerne på laget.

- Hele laget består av helter. Dette var en lagseier – både for fotballaget Saints og byen New Orleans.


Siste nytt

  • Uno-X-signering ble europamester – norsk nedtur i Nederland

    Det danske supertalentet Henrik Pedersen (18) signerte nylig en fireårskontrakt med Uno-X. Fredag tok han EM-gull på landeveien i Nederland.

    Pedersen kom alene til mål på U23-fellesstarten under mesterskapet i nederlandske Emmen. Sølvvinner Ivan Romeo ble slått med 25 sekunder.

    Den danske europamesteren har de siste sesongene syklet for kontinentallaget ColoQuick. Foran neste sesong går veien videre til norske Uno-X.

    Pedersen har signert en fireårskontrakt med laget som ledes av Jens Haugland. I 2024 og 2025 skal han i utgangspunktet sykle som en del av utviklingslaget til Uno-X, før han flyttes opp på profflaget fra 2026.

    Pedersen har tidligere denne sesongen markert seg blant annet i ungdommens utgave av Giro d'Italia.

    For de norske rytterne ble fredagens 136,5 kilometer EM-fellesstart i Emmen en stor nedtur. Per Strand Hagenes var på forhånd pekt på som en rytter med gode sjanser, men slik gikk det ikke.

    Trym Brennsæter ble best av de norske på 50.-plass. Han ble slått av Pedersen med drøye minuttet. De øvrige nordmennene endte enda lenger ned på listene. (NTB)

    Tour de France 2023
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Krisestart for Tutta og Europa i Solheim Cup: – Hun har fått noe å tenke på

    Suzann «Tutta» Pettersen måtte se elevene sine få den verst tenkelige starten på den prestisjetunge Solheim Cup-duellen mot USA fredag. Europa ligger under 0-4.

    Den gjeve golfturneringen ble innledet med foursomekamper fredag formiddag. Der slår spillerne annenhver gang på samme ball.

    Europa-kaptein Pettersen måtte se laget sitt slite allerede i åpningen, og de fire duellene utviklet seg etter hvert til å bli det reneste marerittet. Da fasiten var skrevet, hadde amerikanerne tatt alle de fire poengene.

    – Tutta har fått noe ekstra å tenke på. Det var ikke planen å være fire poeng ned, sa Discovery-kommentator Andreas Torp.

    Særlig overraskende var det at britiske Charley Hull og danske Emily Kristine Pedersen fikk kjempetrøbbel mot amerikanerne Ally Ewing og Cheyenne Knight. Hull og Pedersen fikk aldri spillet til å stemme, og duellen var avgjort i amerikansk favør allerede etter 14 hull.

    – En fryktelig svak prestasjon av Charlie Hull og Emily Pedersen. Det er ingen tvil om at én av dem, kanskje begge to, skal settes på benken til ettermiddagens runde, sa Torp under Discoverys sending.

    Fredag ettermiddag fortsetter duellen i Spania med fire fourballkamper. Der slår de fire spillerne i hver kamp på hver sin ball, og den beste ballen fra hvert av kontinentet er tellende på de 18 hullene. (NTB)

    Spain Solheim Cup Golf
    Foto: Bernat Armangue / AP
  • Forbundstopp åpner for endringer når Bjervig slutter: – Vi har helt sikkert et forbedringspotensial

    Norges Skiforbund må starte jakten på Espen Bjervigs erstatter som langrennssjef. Rollen kan bli løst annerledes i framtiden.

    Det forteller langrennskomiteens leder Torbjørn Skogstad i et intervju med NTB om Bjervigs kommende avgang og veien videre.

    – Nå må vi sette oss ned og se litt på kravspesifikasjonene. Hva slags person er det vi skal ha? Hva skal rollen være, og skal det gjøres noen endringer i oppgavene en ny langrennssjef skal løse?

    Bjervig-nyheten sprakk i VG torsdag kveld. Han gikk selv ut med saken og oppga manglende sult som forklaring. Flere langrennseksperter mener han har hatt for mange oppgaver siden han inntok sjefsrollen i 2018.

    – Espen har definitivt hatt regien på den organiseringen vi har hatt til nå. Vi ansetter og eventuelt avslutter forholdet til en langrennssjef, og så er det langrennssjefen som organiserer sitt lag, påpeker Skogstad.

    Ski-topper
    Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Ødegaard med perlescoring i Mesterligaen - Bilder fra TV 2 00:38
Neste