– Vi lever i en tid hvor tradisjonsoverføring av kunnskap mellom generasjoner ikke går slik som før. Alt skjer på institusjoner. Det samiske samfunnet må ta tak i samisk musikk og ha opplæring i det på skoler. Ellers er det snart for sent, mener joiker Heaika Hætta, som er musiker i gruppa Sančuari.
Sámi Grand Prix har allerede opplevd at det er
.- LES:
Vil se på mulighetene
Rektor Ellen Inga O. Hætta i Samisk videregående og reindriftsskole i Kautokeino
Foto: Liv Inger SombySamisk videregående og reindriftsskole i Kautokeino har i dag ikke eget utdanningsprogram som handler om samisk musikk og joik. Rektor Ellen Inga O. Hætta berømmer Heaika Hætta for å ta dette opp og er positiv til å se på om det er noe de kan gjøre for å bedre situasjonen innenfor samisk musikk og joik.
– Vi tar gjerne utfordringen og begynner å se på om det er noe vi kan gjøre. Kautokeino har et samisk musikkmiljø, det er nødvendig og jeg ser at vi også har ressurser på skolen allerede, vi har ansatte som har spesialkompetanse innen joiking og samisk musikk.
Vil styrke det samiske
Rektor forteller at de allerede tilbyr elever som tar studiespesialisering VG3 programfaget «Samisk musikk og scene», som er et 5 timers fag. Hun tror at det kan være mulig å utvide dette allerede eksisterende tilbudet, men det krever en del planlegging.
– Vi vil gi tilbud som styrker det samiske og gir en følelse av tilhørighet til det samiske. Vi vil blant annet se på hvordan vi skal styrke det samiske innenfor utdanningsprogrammet studiespesialisering.
Positiv styreleder
Styreleder i de samiske videregående skoler Anton Dahl
Foto: Kjell Are Guttorm / NRKStyreleder i de samiske videregående skoler Anton Dahl er også positiv til å tilby utdanningsprogrammer innenfor samisk musikk og joik.
– Vi i styret hadde klappet i hendene og jublet om vi hadde fått det til behandling i styret. Dette er en utfordring til rektorene våre. Jeg tror absolutt at det hadde vært verdt å prøve det.
Vi har ikke fått tak i rett person i Samisk høgskole til å høre mer om de har joik i tankene for framtidige studieplaner. Det er allerede kjent at de skal ha et sommerkurs i samisk musikk og joik, som gir 5 studiepoeng. Også Høgskolen i Nord-Trøndelag har et eget studietilbud i sørsamisk joik, som gir 15 studiepoeng.