NRK Meny
Normal

Hvem-Hva-Når om Sámi Grand Prix

Sámi Grand Prix (SGP) har vært arrangert siden 1990. NRK Sápmi har utarbeidet oversikt på deltakere, vinnere, låtskrivere og komponister.

sgp lex


Oversikt

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990

SGP arrangeres i Kautokeino i forbindelse med påskefestivalen. Den har en joikedel og en musikkdel hvor deltakerne konkurrerer med selvkomponerte joiker/sanger. Endel informasjon finnes ikke lagret, og visse års opplysninger har derfor mangler.

Til toppen

2018

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Inger Karoline Gaup, Guovdageaidnu

"Oahppan lean"

Inger Karoline Gaup

Bernt Mikkel Haglund

2.

Pávvá Pittja, Vahčir

"Luođu loaiddus"

Pávvá Pittja

Pávvá Pittja

2.

Jan Ole Hermansen, Máze

"Čuorpmas"

Jan Ole Klemet Hermansen

Jan Ole Klemet Hermansen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Saara Hermansson, Vilhelmina

"Festivaale-dobtesh"

Saara Hermansson

Saara Hermansson

Ola Stinnerbom, Göteborg

"Sápmi Power"

Ola Stinnerbom

Ola Stinnerbom

Bároš, Máze

"Ráhkis davvi"

Issát Sámmol Heatta

Issát Sámmol Heatta

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Hans Ole Eira

"Mina Helene"

Hans Ole Eira

2.

Per Bueng

"Berit Alette"

Per Bueng

3.

Per Tor Turi

"Ánne Lájlá Utsi"

Per Tor Turi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Joret M. Eira

"Mihkkal Mathias"

Joret M. Eira

Issát Sámmol Heatta

"Anne Helene Kristine"

Issát Sámmol Heatta

Kim Hallgeir Berg

"Eadni"

Kim Hallgeir Berg

Mathis A. Oskal

"Mahtte Niillas Blind-Oskal"

Mathis A. Oskal

John André Eira

"Joakim Olsen"

John André Eira

Marit Gaup Eira ja Berit Inger Anne

"Ánte Johan"

Berit Inger Anne

Maret Inga Sara Pettersen

"Henry Kristoffer"

Marit Inga S. Pettersen

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Sara Marielle Gaup Beaska, Guovdageaidnu

Til toppen

2017

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Inger Marie Gaino Nilut, Guovdageaidnu

"Min duovdagat"

Inger Marie Gaino Nilut

Inger Marie Gaino Nilut

2.

Biret Margit Hætta + Jan Ole Hermansen, Máze

"Mun ja don"

Kari Lisbeth Hermansen + Jan Ole Klemet Hermansen

Jan Ole Klemet Hermansen

3.

Emilia Olsen, Oslo

"Bábergirdi"

Emilia Henrietta Helander Olsen & Liisa Helander

Kenneth Hætta

Eará oasálastit / Andre deltakere

Sara Ajnnak

"Mjärra"

Sara Ajnnak

Sara Ajnnak

SAGITTARIUS

"Ovttas leat"

Roy A. Lind/Anne Gro Gaup

Roy A. Lind, Anne Gro Gaup/Børre Gaup

Sunna

"Mu gorut"

Sunna Máret Utsi/Roy Alexander Lind

Roy A. Lind/Sunna Máret Utsi

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

John-André Eira, Máze

"Svein Egil"

John-André Eira

2.

Inger Marie Gaino Nilut, Guovdageaidnu

"Ánte Ovllá"

Inger Marie Gaino Nilut

3.

Kim Hallgeir Berg, Kárášjohka

"Nils Olav Lango"

Kim Hallgeir Berg

4.

Marit Kristine Hætta Sara, Guovdageaidnu

"Nils Ánte"

Marit Kristine Hætta Sara

5.

Jan Ole Hermansen, Máze

"Per Jonah"

Jan Ole Klemet Hermansen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ánte Issát Oskal, Máze

"Mihkel Issát"

Ánte Issát Oskal

Inger Marie Eira Gaup, Máze

"Sandra Márjá"

Inger Marie Eira Gaup

Mikkal Ánte Oskal

"Áilu"

Mihkkal Ánte Oskal

Hans Ole Eira

Máhtte Ánte J. Sara

"Elle Sofe"

Máhtte Ánte J. Sara

Johan Ivvár Gaup, Máze

"Mirja Karita"

Johan Ivvár Gaup

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Deatnogátte nuorat, Deatnu

Til toppen

2016

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Ella Marie H. Isaksen – Tana, Norge

«Luoddaearru»

Ella Marie H. Isaksen

Ella Marie H. Isaksen

2.

Gájanas - Utsjok/Inari, Finland

«Áiggiid čađa»

Hildá Länsman

Hildá Länsman

3.

Janne Eilen Mienna Guttorm - Tromsø/Kautokeino, Norge

«Hervejuvvon máilbmi»

Mathis Mienna/Janne Eilen Mienna Guttorm

Rolf Erling Mienna

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Susanne Utsi - Kautokeino, Norge

"Vuolgu olggos"

Issát Sámmol Heatta

Issát Sámmol Heatta

Axel Ánte – Halden, Norge

«Adriante»

Roy A. Lind

Roy A. Lind

Viddasprince - Máze, Norge

«Eallin»

Ivan André Skum

Ivan André Skum

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Johan Ivvár Gaup

"Mikkel Andreas"

Johan Ivvár Gaup

2.

Marit Inga Sara Pettersen

"Kim Rune"

Marit Inga Sara Pettersen

3.

Nils M. Sara

"Oddbjørg Hætta Sara"

Nils M. Sara

4.

June Brita Eira

"Else Kristine"

June Brita Eira

5.

Johan Anders Bær

"Erke"

Johan Anders Bær

6.

Nils Lars Eira

"Niillas Risten"

Nils Lars Eira

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis Ole Vars

"Biret Inger Márjá Vars"

Mathis Ole Vars

Ravna Anti Guttorm

"Áslat Johánas"

Ravna Anti Guttorm

Issát Sámmol Heatta

"Siv Kristine"

Issát Sámmol Hætta

Per N. Bueng

"Tony"

Per Bueng

Johan Mikkel Bueng

"Elle Mágge"

Johan Mikkel Bueng

Neeta Jääskö

"Oobiš"

Neeta Inari Jääskö

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Johan Andreas Andersen, Varangerbotn

Til toppen

2015

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Nils Henrik Buljo, Guovdageaidnu

«1+1»

Nils Henrik Buljo

Nils Henrik Buljo

2.

Háldi, Guovdageaidnu ja Karasjohka

«Suoivvanasain»

Anne Gro Gaup + Maia Hætta

Háldi

3.

Ravggon, Vuohčču

«Máska»

Ravggon

Ravggon

Eará oasálastit / Andre deltakere

John Arvid Johnskareng, Karašjohka

«Luossagonagas»

John Arvid Johnskareng

John Arvid Johnskareng

Anja Storelv, Råneå

«Liegga salla»

Bernt Mikkel Haglund

Bernt Mikkel Haglund

Kalle Urheim, Divttasvuotna

«Idjasuoivvan»

Karl Edvard Urheim

Karl Edvard Urheim

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Johan Anders Bær, Kárášjohka

"Skomáhkár Ánde"

Johan Anders Bær

2.

Ingá-Máret Gaup-Juuso, Heahttá

"Elle-Magreda Gaup Juuso"

Ingá-Máret Gaup-Juuso

3.

Per-Olof Nutti, Gárasavvon

"Lágešduottargiellasiid vánddardeaddji"

Per-Olof Nutti

4.

Anne Berit Peltoperä, Kárášjohka

"Marie Therese Nordsletta Aslaksen"

Anne Berit Peltoperä

5.

Anders Isak Oskal, Guovdageaidnu

"Migon"

Anders Isak Oskal

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ellen Marit Oskal, Guovdageaidnu

"Váhkar"

Ellen Marit Oskal

Issát Sámmol Heatta, Máze

"Amas niidii"

Issát Sámmol Heatta

Johan P. Sara, Guovdageaidnu

"Per Jonas"

Johan P. Sara

Per Bueng, Áltá

"Simon Áilu"

Per Bueng

Petra Biret Magga Vars ja Mathis Ole Vars, Vuohčču

"Mátki"

Petra Biret Magga-Vars + Mathis Ole Vars

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Jussi Isokoski, Finland

Til toppen

2014

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Heli Aikio/Aila duo, Finland

"Naharij kanda"

Heli Aikio

Heli Aikio + Jessika Lampi

2.

Josef Per Buljo, Norway

"Eallin manná viidásit"

Josef Per Buljo

Josef Per Buljo

3.

Marit Susanne Utsi, Norway

"Eatnis"

Marit Susanne Utsi

Nils Rune Utsi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Sunna Máret Gaup Utsi, Norway

"Dál mun dan dovddan"

Sunna Máret Gaup Utsi

Sunna Máret Gaup Utsi

Guovssahas, Norway

"Gula mu"

Linda Krokmo

Treven Kaaby

Vasiliy Maminov, Russia

"Moai vuite"

Vasili Maminov

Vasili Maminov

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Jörgen Stenberg, Sweden

"Nejla"

Jørgen Stenberg

2.

Marit Kristine Hætta Sara, Norway

"Mia Alehtta"

Marit Kristine Hætta Sara

3.

Ann Caroline Eira, Norway

"Aina Cecilie"

Ann Karoline Eira

4.

Valentina Kirillikova, Russia

"Piet djirven"

Valentina Kirilikova

5.

Petra Biret Magga-Vars, Finland

"Anna Frida"

Petra Biret Magga-Vars

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis A. Oskal, Norway

"Duollet Dálle"

Mathis A. Oskal

Nils Peder A. Gaup, Norway

"Beaska-Niillas"

Nils Peder A. Gaup

Nils-Heikki Paltto, Finland

"Aletta"

Nils Heikki Paltto

Per Mathis Skum, Norway

"Mathias"

Per Mathis Skum

Isak N. P. Eira, Norway

"Issát Ánte"

Isak N. P. Eira

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Sofia Jannok, Jiellevárri

Til toppen

2013

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Komp.

1.

Melina Kuhmunen, Ruoŧŧa

"Sordon ráhkisvuohta”

Johan Kitti

Johan Kitti

2.

Elina Israelsson, Ruoŧŧa

"Gieresvuohta”

Mandy Senger

Mandy Senger

3.

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Norga

"In the Heart of MA"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Jelle, Ruošša

"Lujávri"

Alla Vasilyeva

Alla Vasilyeva

Sunná Länsman, Suopma

"Gollesuonjar"

Niilo Rasmus

Niilo Rasmus

Piera Jovnna Somby, Norga

"Geavat áiggi guldalit"

Magnus Vuolab

Magnus Vuolab

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Per Bueng, Norga

"Kate Heidi"

Per Bueng

2.

Anders Aslak Eira, Norga

"Helge Máret"

Anders Aslak Eira

3.

Marit Inga S. Pettersen, Norga

"Silje Mariell"

Marit Inga Sara Pettersen

4.

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Norga

"Anne Marita"

Iŋgor Ántte Áilu Gaup (Áilloš)

5.

Jørgen Stenberg, Ruoŧŧa

"Guohtume seädduo"

Jørgen Stenberg

Eará oasálastit / Andre deltakere

Per Mathis Skum, Norga

"Guovssonásti"

Per Mathis Skum

Mikkel-Per Sara, Norga

"Mathea"

Mikkel-Per Sara

Margareta Hætta, Ruoŧŧa

"Ogen Ántte nieida"

Margareta Hætta

Anfisa Ageeva, Ruošša

"Luottáš/Dorozkha"

Anfisa Ageeva

Nils Mathis Sara, Norga

"Leah Linnea"

Nils Mathis Sara

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Magnus Vuolab, Kárášjohka

Til toppen

2012

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Inger Karoline Gaup, Guovdageaidnu

"Oainnát go"

Inger Karoline Gaup

Inger Karoline Gaup

2.

Titta Rasmus, Ohcejohka

"Jikŋon ganjal"

Titta J. Rasmus

Niilo Rasmus

3.

Lars Andreassen, Divttasvuotna

"Vuodna"

Lars Magne Andreassen

Lars Magne Andreassen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Čin-čin, Guovdageaidnu

"Čuvges ijat"

Rawdna Carita Eira

Rawdna Carita Eira, Inger Johanne Oskal. Heaika Hætta

Ivvár, Hárstták/Guovdageaidnu

"Efialtis"

Eira Tellefsen/ Tornensis/ Langseth Kristoffersen/ Rasmussen

Eira Tellefsen/ Tornensis/ Langseth Kristoffersen/ Rasmussen

Merethe Kuhmunen og Johan Kitti, Giron/Gárasavvon

"De moddjá"

Johan Kitti

Johan Kitti

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Marit Kristine H Sara, Guovdageaidnu

“Máhtte Ánte”

2.

Anders Nils Bongo, Guovdageaidnu

“Ingá Ánne Márjá”

3.

Hans Ole Eira, Máze

“Lisbeth”

4.

Jan Ole Hermansen, Máze

"Anna Helene"

5.

Anna Helene Eira/Ellen Solbritt E. Utsi, Máze

“Lásse André Anti”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ailloš, Guovdageaidnu

"Isku Skum"

Anders Isak Oskal, Guovdageaidnu

"John Eira Kari"

Anne Berit Peltoperä, Kárášjohka

"Nils Daniel"

Kim Hallgeir Berg, Kárášjohka

"Beaivváš modji"

Per Bueng, Guovdageaidnu

"Ealgabivdit"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Marit Gaup Eira

Til toppen

2011

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

rOlfFa, Kárášjohka

"Gulatgo Mu"

Ailo Kemi Gjerpe/Petter Tretnes Hansen

Ailo Kemi Gjerpe/Rolf Morten Anti Amundsen

2.

Inger Karoline Gaup, Guovdageaidnu

"Don dat leat"

Inger Karoline Gaup

Inger Karoline Gaup

3.

Sara Helene Oskal og Espen Ekeberg, Guovdageaidnu/Tromsa

"Niehkogovva"

Sara Helene Oskal

Sara Helene Oskal og Espen Ekeberg

Eará oasálastit / Andre deltakere

John Steinar Baal, Guovdageaidnu

"Sielu oappážat"

John Steinar Baal

John Steinar Baal

Merethe Kuhmunen og Johan Kitti, Giron/Gárasavvon

"De moddjá"

Johan Kitti

Johan Kitti

Wenche Heiberg, Deatnu

"Rávvagat"

Wenche Heiberg

Wenche Heiberg

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Jan Ole Hermansen, Máze

"Inga Karita"

2.

Anders Isak Oskal, Máze

"John Ante"

3.

Per Inge Johansen, Leavdnja

"Fire-Máhte Niillasa Elle"

4.

Hans Ole Eira, Máze

"Ellen Oline"

5.

Kim Hallgeir Berg, Kárášjohka

"Heaikka-Ántte Ingá Therese Tord"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ellen A. Oskal, Guovdageaidnu

"Sara Helene"

Inga Marianne Lango, Šuoššjávri

"Athalie"

Lemet Áilu Anti, Kárášjohka

"Aina Christine"

Ellen Maria Gaup, Porsáŋgu

"Per Henrik"

Mathis A. Oskal, Guovdageaidnu

"Gáktenieiddat"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Halvdan Nedrejord

Til toppen

2010

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Pia-Maria Holmgren, Luleju

"Geaidnu"

Ingegerd Unga

Pia-Maria Holmgren

2.

Ivan André Skum, Máze

"Niehkomáilbmi"

Ivan André Skum

Ivan André Skum

3.

Čin-Čin, Guovdageaidnu

"Beassášboogie"

Rawdna Carita Eira

Inger Johanne Oskal / Anders Oskal

Eará oasálastit / Andre deltakere

Elen Kristina Utsi, Trofors

"Oktegh vaersne"

Elen Kristina Utsi

Elen Kristina Utsi / Fred Endresen

Sven Henriksen, Oslo

"Eanan riboš"

Sven Henriksen / Berit Margrethe Oskal

Ann-Mari Andersen / Berit Margrethe Oskal

Nammalahpan, Gárasavvon / Bihttán

"Juohke lávki"

Paul Ol Jona Utsi

Nammalahpan

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

John Mathis A. Utsi, Kárášjohka

"Rásttoš Jovnna"

2.

Kristine Sara S. Gaup ja Marit Kristine H. Sara, Guovdageaidnu

"Máhtte Ánte"

3.

Ánte Niillas Bongo, Guovdageaidnu

"Elle Májjá"

4.

Kim Hallgeir Berg, Kárášjohka

"Heaikka-Ántte Ingá"

5.

Hans Ole Eira, Máze

"Nils Jøran"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Gaup Eira, Suolovuopmi

"Ane Marita"

Åse Márgget Holm, Sirbmá

"Jovnna"

Johan Kitti, Gárasavvon

"Ogen-Ántte Nils-Ovllá"

Anders Nils J. Eira, Máze

"Sara Monica"

Per Tor Turi, Kárášjohka

"Jan Tore ja Monica"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Issát Sámmol Heatta

Til toppen

2009

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

SomBy, Vuohčču

"Ii iđida"

Milla Pulska

Oula Guttorm

2.

Elin Kåven, Kárášjohka

"Du lusa"

Elin Kåven

Ole Jørn Myklebust

3.

Mikkel Rasmus Logje ja Titta Jasmiina Rasmus, Guovdageaidnu/Ohcejohka

"Hila čuovga"

Mikkel Rasmus Logje

Mikkel Rasmus Logje

Eará oasálastit / Andre deltakere

Annbjørg S. Hætta, Guovdageaidnu

"Loktanan"

Kenneth Hætta

Kenneth Hætta

Roy Alexander Lind ja Ann-Mari Andersen, Oslo/Guovdageaidnu

"Idja ja beaivi"

Berit Margrethe Oskal

Roy Alexander Lind

Pia-Maria Holmgren, Luleju

"Beaivesuoŋar"

Issat A. Vasara-Hammare

Pia-Maria Holmgren

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Inga Biret Márjá Triumf ja Ann Caroline Eira, Guovdageaidnu

"Johan Martin Eira"

2.

Kim Hallgeir Berg, Kárášjohka

"Ken Even Berga luohti"

3.

Ravna A. Guttorm, Kárášjohka

"Ánná"

4.

Anders Nils J. Eira, Máze

"Mihkkal Heandarat"

5.

Isak Anders A. Utsi, Kárášjohka

"Ivvar Áilu A. Utsi"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ella Eira Pedersen, Máze/Tromsa

"Duommá Piete Duommá"

Issat Sámmol Heatta, Máze

"Per Ole"

Ellen Ravna Anti Triumf, Guovdageaidnu

"Maika"

Mikkel Per Sara, Máze

"Joakim"

Isak N. P. Eira, Guovdageaidnu

"Biret Ánne Máret"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Liv Mæsel Rundberg

Til toppen

2008

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Elin Kåven, Kárášjohka

"Áibbas jaska"

Elin Kåven

Elin Kåven/Ole Jørn Myklebust

2.

Janne Eilen Mienna Guttorm ja Mikkel Rasmus Logje, Guovdageaidnu

"Okto"

Ann-Mari Andersen

Ann-Mari Andersen / Berit Margrethe Oskal / Svein Egil Oskal

3.

Katarina Rimpi, Porjus

"Julevädnu"

Mandy Senger

Mandy Senger

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ina Oskal Aleksandersen ja Inga Oskal Eidsvåg, Tromsa/Sylling

"Niegadit"

Ina Oskal Aleksandersen

Inga Oskal Eidsvåg

Titta Jasmiina Rasmus, Ohcejohka

"Dolla ii buole čázis"

Niilo Rasmus

Niilo Rasmus

Mikkel Gaup, Oslo

"Jáhkoš Áslat"

Mikkel Gaup

Martin Smidt/Asbjørn Berson

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Ánte Niillas N. Bongo, Guovdageaidnu

"Sara Inga"

2.

Berit Anne Oskal Kemi, Guovdageaidnu

"Biret Margrethe"

3.

Kirsten Anne Utsi, Guovdageaidnu

"Suvi Máret"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ella Eira, Tromsa

"Jovsset Risten"

Gerd Eli Gaup, Davvesiida

"3 Inga"

Marit Ragnhild Eira Fallås, Sømna

"Jus' Nigena Ánne Risten"

Berit Anne P. Bongo, Guovdageaidnu

"Mathis I. Hætta"

Issát Sámmol Heatta, Máze

"Junnána Ole Máhtte"

Karen Anna Logje Gaup, Guovdageaidnu

"Niillas Ánne"

Thomas Marainen, Vuolle-Sohppar

”Hurri Biete"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Svein Schultz

Til toppen

2007

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Ola Stinnerbom, Göteborg

"Snowflow"

Ola Stinnerbom

Ola Stinnerbom

2.

Nils Rune Utsi ja Marit Susanne Utsi, Máze

"Osku"

Nils Rune Utsi

Nils Rune Utsi

3.

Áigi, Guovdageaidnu/Helsset

"Luoitte luovus"

Áigi

Áigi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Inger Johanne Oskal ja Ina Oskal Aleksandersen, Guovdageaidnu/Tromsa

"Sánehis sáhka"

Berit Margrethe Oskal

Inger Johanne Oskal

Guohparat, Vikersund/Olmmáivággi

”Duottarbiegga”

Wilmar Johnsen/Klemet Anders Sara

Bård Holten

Tiina Aikio, Čeavetjávri

"Ale mana"

Tiina Aikio

Tiina Aikio

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anne Berit Peltoperä, Kárášjohka

”Helene”

2.

Simon Issát Marainen, Vuolle-Sohppar

”Luohti”

3.

Wenche Nordsletta, Kárášjohka

”Ina”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Nils Mathis Sara, Guovdageaidnu

”Govdajohtolat”

Anfissa Agueva, Lujávri

”Sorrow”

Karen Utsi Sara, Jergul

"Joavnna Gáren"

Ellen A. Oskal, Guovdageaidnu

"Mikkel Eivind"

Jon Ole Bjørklund, Guovdageaidnu

"Nils Rune"

Margrethe Sara Hætta, Guovdageaidnu

"Unna oappáš"

Marit Inga Sara Utsi, Máze

”Kay Nathaniel"

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Ulla Pirttijärvi-Länsman

Til toppen

2006

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Johan Kitti ja Ellen Sara Bæhr, Gárasavvon/ Guovdageidnu

”Luđiin muitalan”

Johan Kitti

Johan Kitti

2.

Ola Stinnerbom, Göteborg

”Leaibeolmmái”

(David Söderborg)

Ola Stinnerbom

3.

Elen Solbritt ja Berit Alette Eira, Máze

”Eallima álgu”

Jan Ole Hermansen

Jan Ole Hermansen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Inga Elise Påve, Giron

”Seavnnjáš ivdnána”

Nils Henrik Buljo

Nils Henrik Buljo

Biret Ristin Sara ja Ravna Anti Guttorm, Kárášjohka

”Eallima čuovgasit beallái”

Elle Márjá Vars

Biret Ristin Sara

Inger Marlene Eira Horten ja Inger Marie Nilut, Guovdageaidnu

”Áibbašan”

Inger Marlene Eira Horten

Per William Hermansen

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anna-Reetta Niemelä, Gárasavvon

”Golleeatnama mánná”

2.

Simon Issát Marainen, Vuolle-Sohppar

”Juoiggan ustitvuođa”

3.

Anne Berit Peltoperä ja Solveig Skum Solbakken, Kárášjohka

”Anne Lene”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Johan Máhtte Skum, Guovdageaidnu

”Áiluna Máhte Máhte Risten Biret Ánne”

Nina Sarri Vahlberg, Upmi

”För färden”

Anna Helene Eira, Máze

”Berit Alette Eira”

Åse Márgget Holm, Ohcejohka (Sirbmá)

”Heiken Kirsten”

Nils Mathis A. Skum, Guovdageaidnu

”Jan Even Tretnes”

Nils Mathis N. Sara, Guovdageaidnu

”Bealját”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Ailo Gaup”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Dimitri joavku, Guovdageaidnu

Til toppen

2005

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Poppoo, Ohcejohka

”Giella ii leat jáddan”

Niillas Holmberg

Niilo Rasmus

2.

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Állegeađgi”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

3.

Anne Gro Gaup, Guovdageaidnu

”Boađál”

Anne Gro Gaup

Anne Gro Gaup

Eará oasálastit / Andre deltakere

Johan Kitti ja Siv Hermansen, Gárasavvon/Guovdageidnu

”Násttážan”

Johan Kitti

Johan Kitti

Tiina Sanila, Čeavetjávri

”Kiurral”

Tiina Sanila

Jussi Isokoski

Marit Triumf Nilut ja Rawdna Carita Eira, Guovdageaidnu

”Silba suonjar”

Rawdna Carita Eira

Rawdna Carita Eira

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anne Berit Peltoperä ja Solveig Skum Solbakken, Kárášjohka

”Áinnut”

2.

Anders Nils Bongo, Guovdageaidnu

”Mikkel Per M. Bongo”

3.

Inger Marie Nilut, Guovdageaidnu

”Iežas luohti”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Kristine Somby Gaup, Guovdageaidnu

”Mihkkal Heandarat”

Mathis A. Oskal, Guovdageaidnu

”Nils Thomas”

Berit Marie Lise Eira ja Májjen Kristine Eira, Kárášjohka

”Unna Áilloš”

Nils Mathis N. Sara, Guovdageaidnu

”Geir Jørana Eigir”

Inga Berit Sara A. Sara, Guovdageaidnu

”Áslat Ánne Láilá”

Kristine Sara Gaup, Guovdageaidnu

”Ole Ánte”

Karen Anne M. Buljo, Áltá

”Migon Bijjá”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Niko Valkeapää, Guovdageaidnu

Til toppen

2004

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Johan Kitti, Gárasavvon

”Eŋgelat lávllodit”

Johan Kitti

Johan Kitti

2.

Annbjørg Hætta, Guovdageaidnu

”Mun dárbbašan du”

Kirsten Marit Olsen

Bernt Mikkel Haglund

3.

Ina Aleksandersen, Tromsa

”Boađe lagabui”

Berit Margrethe ja Inger Johanne Oskal

Berit Margrethe ja Inger Johanne Oskal

Eará oasálastit / Andre deltakere

Bernt Morten Bongo, Guovdageaidnu

”Muohtačalmmit”

Bernt Morten Bongo

Bernt Morten Bongo

Siv Hermansen ja Anne Helene Sara, Máze/Guovdageaidnu

”Almmi násttit”

Siv Hermansen

Siv Hermansen

Titta Jasmine Rasmus, Ohcejohka

”Geassái fárrestan”

Niilo Rasmus

Niilo Rasmus

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

John Mathis Utsi, Kárášjohka

”Issát Ánte”

2.

Elen Solbritt Eira, Máze

”Nils Per”

3.

Johan N. N. Eira, Máze

”Anna Helene”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ravna Anti Guttorm ja Biret Risten Sara, Kárášjohka

”Joavnna Piera”

Inga Berit Sara Sara, Guovdageaidnu

”Iŋgá”

Iŋgor Ántte Nils Pedar, Guovdageaidnu

”Sárá Márjá”

John Stone Fire, Guovdageaidnu

”Jiehtanaš-sidnerássi”

Sara Marielle Gaup, Guovdageaidnu

”Lena Sunná”

John Máhtte Skum, Marit Eline Sara ja Inger Marit Anne Eira, Guovdageaidnu

”Mun ja golmmeš”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

Til toppen

2003

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Sofia Jannok, Jiellevárre

”Liekkas”

Sofia Jannok

Sofia Jannok

2.

Elen Solbritt Eira, Máze

”Gollerássi”

Elen Solbritt Eira

Jan Ole Hermansen

3.

Johan Ante Utsi ja Annbjørg Hætta, Guovdageaidnu

”Cummá”

Johan Ante Utsi

Bernt Mikkel Haglund

Eará oasálastit / Andre deltakere

2 X Oskal, Guovdageaidnu

”Eŋgelat juoigame”

Marja Oleanna Hætta

Berit Margrethe ja Inger Johanne Oskal

Axel-Ante Hætta, Oslo

”Áiggi mielde”

Roy A. Lind

Roy A. Lind

Eva Jeanette Iversen, Kárášjohka

”Go dovddastin”

Eva Jeanette Iversen

Eva Jeanette Iversen

Inger Marie G. Nilut, Guovdageaidnu

”Bisan”

Inger Marie G. Nilut

Bernt Mikkel Haglund

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”John Martin”

2.

Lill-Therese Holm Varsi, Sirbmá

”Máret Elle”

3.

Kirsten Marit Olsen ja Kristine Sara S. Gaup, Guovdageaidnu

”Wenche Synnøve Sara”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Risten Márjá Henriksen Inga ja Eli-Anne Guttorm, Suortá

”Janita”

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Johana Biera Elle Rihttá”

John Steinar Baal, Guovdageaidnu

”Hilat oššot”

Ravna Anti Guttorm ja Biret Risten Sara, Kárášjohka

”Niillasa Liv Anita”

Susanne J. Hætta, Oslo

”Marit Inger Solveig”

Thomas Marainen, Vuolle-Sohppar

”Bierra Nisse”

Anfissa Agueva ja Domna Klomjak, Lujávri

”Duottar”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Intrigue, Kárášjohka

Til toppen

2002

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Elvira Galkina, Lujávri

”Immel agk”

Elvira Galkina

Elvira Galkina

2.

Kristina Nordling, Härnösand

”Stállu”

Kristina Nordling

Kristina Nordling

3.

Sara Inga Utsi ja Johan Ante Utsi, Guovdageaidnu

”Láhppon”

Johan Ante Utsi

Johan Ante Utsi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Susanne Utsi, Máze

”Oabbá”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Siri Broch Johansen, Deatnu

”Mo nu gis lea”

Siri Broch Johansen

Siri Broch Johansen

Jiella, Ohcejohka

”Čeavli”

Jiella

Jiella

Elle Ravdna Anti Triumf, Guovdageaidnu

”Liekkus čalmmit ja modjás modji"

Elle Ravdna Anti Triumf

Elle Ravdna Anti Triumf

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Ellen Oskal, Guovdageaidnu

”Ellen Sara Oskal Gaup”

2.

Inga Berit ja Marit Sara, Guovdageaidnu

”Bieražiid Lásse”

3.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Mai Cecilie”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Kirsten Marit Olsen ja Kristine Sara S. Gaup, Guovdageaidnu

”Hánssa Roy”

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Egán Máreha Niillas Mihkkala Elle Máret”

Anders Nils J. Eira, Máze

”Állen máhka”

Domna Homuk, Lujávri

”Luojavr”

Susanne J. Hætta, Oslo

”Johan Mihkkal”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Mikko Máhtte”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

”Iŋgá Márjá”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Frode Fjellheim, Troandin/Trondheim

Til toppen

2001

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Sofia ja Anna, Jiellevárre

”Meahci mánná”

Sofia Jannok/Anna Kärrstedt

Sofia Jannok/Anna Kärrstedt

2.

Wenche M. Hætta ja Annbjørg Hætta, Guovdageaidnu

”Girdilan”

Wenche M. Hætta

Kjetil Linnes

3.

Elvira Galkina, Lujávri

”Kárášjohka”

Elvira Galkina

Elvira Galkina

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ánne Márge Päiviö ja Laila Aleksandersen, Guhttás/Guovdageaidnu

”Girdimen”

Ánne Márge Päiviö ja Laila Aleksandersen

Terje Aho

2 X Oskal, Guovdageaidnu

”In dieđe vel”

Marja Oleanna Hætta

Inger Johanne Oskal

Marit Susanne Utsi, Máze

”Du haga”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anfissa Agueva, Olenegorsk

”Meleš”

2.

Mathis A. Oskal, Guovdageaidnu

”Ruvaš nieiddat ja buolaš bártnit”

3.

Kirsten Marit Olsen ja Kristine Sara S. Gaup, Guovdageaidnu

”Iŋgá Márjá”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Gunhild Bongo, Guovdageaidnu

”Maila Risten”

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Johan Sara jr”

Anne Berit Peltoperä, Kárášjohka

”Tor Morten”

Anders Nils J. Eira, Máze

”Biret”

Ellen Marit Eira Sobakke, Guovdageaidnu/Kárášjohka

”Siidda eamit”

Inga Berit Sara, Guovdageaidnu

”Anne Merethe M. N. Sara”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Johan Sara jr., Áltá

Til toppen

2000

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Marit Susanne Utsi, Máze

”Duinna”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

2.

Anne Gro Gaup, Guovdageaidnu

”Muital munnje”

Olav Johan Eira

Olav Johan Eira

3.

Ánne Márge Päiviö ja Laila Aleksandersen, Guhttás/Guovdageaidnu

”Váimmu illu”

Maia Hætta

Terje Aho

Eará oasálastit / Andre deltakere

Biret Margit Hætta, Máze

”Giellavealgu”

Issát Sámmol Hætta

Issát Sámmol Hætta

Siv Hermansen, Máze

”Riggodat”

Kari Lisbeth Bals

Jan Ole Hermansen

Sirmania 71 D/N, Sirbmá

”Mu dovddut”

Sirmania 71 D/N

Sirmania 71 D/N

Juoiganoassi

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Lars Ante Kuhmunen, Rensjön

”Gabna duottar”

2.

Karen Berit Sara Nedrejord, Kárášjohka

”Máret Elle Mihkkal”

3.

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Mai-Lis Skaltje”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anders Nils J. Eira, Máze

”Iŋgá Máret Eline”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”10 Eira”

Marit Gaup Eira, Máze

"Inga Biret Sara Skum"

Thomas Marainen, Vuolle-Sohppar

”Lásse Biete Heikká Johánas”

John Steinar Baal, Guovdageaidnu

”Øystein Sunde”

Marit Ragnhild Eira Utsi, Kárášjohka

”Ánden Májjá”

Marit Kristine Hætta Sara, Guovdageaidnu

”Sieiddáš”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Sančuari, Guovdageaidnu

Til toppen

1999

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Anja Vesterheim, Skánit

”Boares muitu”

Idar Reinås

Kenneth Reinås

2.

Sven Henriksen, Oslo

”Báze dearvan eatnamii”

Sven Henriksen/ Iŋgor Ántte Áilu

Sven Henriksen

3.

Wenche M. Hætta Mjøen, Áltá

”Dutnje”

Wenche M. Hætta Mjøen

Ivan Jonas

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Susanne Utsi, Máze

”Buot”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Anne Kristine Gaup, Kárášjohka

”Gákti”

Anne Kristine Gaup

Anne Kristine Gaup

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Berit Anne Oskal Kemi, Guovdageaidnu

”Dovnnas luohtái”

2.

Anders Aslak Eira, Kárášjohka

”Lise”

3.

Anders Nils J. Eira, Máze

”Ivvár”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ellen A. Oskal, Guovdageaidnu

”Gáibme-siessal”

Nils Lars Eira, Kárášjohka

”Káre Niillas”

Kristine Sara Sara Gaup, Guovdageaidnu

”Silkegiehta”

Berit Anne Nango, Máze

”Elle Marianne Hætta”

Lars Ante Kuhmunen, Rensjön

”Dološ áigi”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

”Vuoján”

Susanne J. Hætta, Oslo

”Jan Henrik”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

Til toppen

1998

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Anja Vesterheim, Skánit

”Guorus váibmu”

Anja Vesterheim

Arne Kristian Torbergsen

2.

Lars Andreassen, Divttasvuodna

”Garra ednam”

Lars Andreassen ja Svein Egil Knutsen

Lars Andreassen

3.

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Giđđa luohti”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Susanne Utsi, Máze

”Álo”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Berit Margrethe Oskal ja Risten Turi, Guovdageaidnu

”Áhčážan”

Marja Oleanna Hætta

Johan Isak Siri

John Henrik Mienna, Kárášjohka

”Mu ustit”

John Henrik Mienna

Asbjørn Berson

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Nils Jørgen Utsi, Máze

”John Máhtte”

2.

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Mikkel”

3.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Ánden-Mikku”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anders Nils J. Eira, Máze

”Mihkkal”

Anna Reeta Niemelä, Heahttá

”Matias”

Nils Johannes Somby, Kárášjohka

”Ann Kristine”

Mikkel Nils A. Bæhr, Kárášjohka

”John Henrik Eira”

Mathis Oskal, Guovdageaidnu

”Njárggahas”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

”Njeallju”

Anders Aslak N. Eira, Kárášjohka

”Piera”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Inga Juuso, Guovdageaidnu

Til toppen

1997

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Anne Inger ja Marit Elisabeth Eira, Máze

”Don”

Anne Inger Eira

Anne Inger Eira

1.

Berit M. I. Sara, Máze

” Min duoddarat ”

Berit M. I. Sara

Berit M. I. Sara

2.

Sven Henriksen, Oslo

”Etniid moraš”

Sven Henriksen, Sámás: Marry A. Somby

Sven Henriksen

3.

Marit Susanne Utsi, Máze

”Dutnje”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis Hætta, Máze

”Min eallinvuohki”

Mathis Hætta

Mathis Hætta

May Helene Hetta, Guovdageaidnu

”Háliidan”

May Helene Hetta

May Helene Hetta, Bernt Mikkel Haglund

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Hilbon Májjáš”

2.

Inger Marie O. Nilut, Guovdageaidnu

”Mikkel”

3.

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Náššá”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis A. Oskal, Guovdageaidnu

”Per Thomas”

Ellen Marit Oskal, Guovdageaidnu

”Máret Elle”

Tore Bongo, Áltá

”Lemet Hánssa Haldor”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Svein Egil”

Jan Ole Hermansen, Máze

”Jan Ove William”

Johan Anders Bær, Kárášjohka

"Piera Ánde"

Nils Johannes Somby, Kárášjohka

”Ávju”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Roger Ludvigsen, Guovdageaidnu

Til toppen

1996

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Nils Henrik Buljo, Máze

”Go beaivváš badjána”

Nils Henrik Buljo

Nils Henrik Buljo

2.

Jan Ole Hermansen, Máze

”Čiegusvuođa gažaldat”

Kari Lisbeth Bals

Jan Ole Hermansen

3.

Hilde Holmestrand, Kárášjohka

”Okto”

Hilde Holmestrand

Hilde Holmestrand

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anja Vesterheim, Skánit

”Vievdan”

Čállán; Issát Sámmol Hætta Heivehan; Turid Vesterheim

Rune Hovdan

Marit Susanne Utsi, Máze

”Dušše sánit”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Karen Margrethe Utsi ja Berit Ellen Utsi, Máze

”Mu eallima illu”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Ođđamállet luohti”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Marit Elisabeth Eira ja Mathis Mienna, Máze/Guovdageaidnu

”Olmmáivuohta”

Marit Elisabeth Eira/Marit Tornensis

Marit Tornensis

Anja Guttorm Graven, Kárášjohka

”Buorre olmmoš”

Ellen Brita Anti

Frank Rasmus

Ellen Sara Vars, Guovdageaidnu

”Gáldu mii ii guorran goassege”

Ellen Sara Vars

Ellen Sara Vars ja Berit H. Kristensen

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Mikkel Ánná”

2.

Ellen Inga Eira Sara ja Mikkel M. Sara, Guovdageaidnu

”Johnny Máhtte”

3.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Migon Jørgen”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis A. Oskal, Guovdageaidnu

”Per Ole”

Kristine Somby Gaup, Guovdageaidnu

”Mihkkal Biera”

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Simit Ristena Håkon”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

”Gran Canaria”

Ánte Mihkkal Gaup, Guovdageaidnu

”Iŋgor Juhán”

Marit Anne Buljo, Guovdageaidnu

”Sárá Máret Elle”

Ellen Hætta, Máze

”Iŋgá Máret Eline”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Wimme Saari, Gárasavvon

Til toppen

1995

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Niko Valkeapää, Heahttá

”Vádjolus”

Niko Valkeapää

Georg Buljo

2.

Hilde Holmestrand, Kárášjohka

”Báhtaran”

Hilde Holmestrand

Hilde Holmestrand

3.

Marit Susanne Utsi, Máze

”Lihkolaš”

Marit Susanne Utsi

Marit Susanne Utsi

Eará oasálastit / Andre deltakere

Elen Solbritt Eira ja Anne Inger Eira, Máze

”Ráfi álbmot”

Irene Pettersen

Jan Ole Hermansen

Berit Anette Hætta, Guovdageaidnu

”Galbma arvečalmmit liggeje”

Berit Louise Utsi

Berit Louise Utsi

Wenche Marie Hætta, Guovdageaidnu

”Duohtavuohta nu mo lea”

Wenche Marie Hætta

Wenche Marie Hætta/Josef Halse

Anne Merethe Siri ja Ellen Anne Siri, Guovdageaidnu

”Dieđat go”

Henrik P. Hætta

Henrik P. Hætta

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anders Aslak N. Eira, Kárášjohka

”Nils Lars”

2.

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”John Heandarat”

3.

Anders Nils J. Eira, Máze

”Issát”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Jørgen Stenberg, Málák

”Raekkerbákti”

Inger Marie Eira Gaup, Máze

”Máhte Niillas”

Johan N. N. Eira, Máze

”Biret Láilá”

Inger Marie Sokki Hætta, Guovdageaidnu

"Álddožat"

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Jon Ole Andersen”

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Egán Joavnna Ásllat”

Mikkel M. Sara, Guovdageaidnu

”Mikkel M. Sara”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

Til toppen

1994

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Inger Marie Gaino Nilut ja Niko Valkeapää, Guovdageaidnu/Heahttá

”Duinna gávnnadit”

Ánte Mihkkal Gaup

Oluf Dimitri Røe

2.

Jan Ole Hermansen, Máze

”Moraš čalmmit”

Jan Ole Hermansen

Kenneth Hætta

3.

Marit Tornensis, Máze

”Dál buot čuovggat leat čuvggodan”

Marit Tornensis/ Berit Louise Utsi

Marit Tornensis

Eará oasálastit / Andre deltakere

Marit Susanne Utsi, Máze

”Ráfi sidjiide”

Issát Sámmol Hætta

Issát Sámmol Hætta

Siv Hermansen, Máze

”Min eallin”

Siv Hermansen

Siv Hermansen

Eva Slyngstad, Trøndelága

”Lávlla mánnái”

Eva Slyngstad

Eva Slyngstad

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anders Aslak N. Eira, Kárášjohka

”Mathis Rasmus”

1.

Johan N. N. Eira, Máze

”Juhána Per Juhán”

3.

Anders Nils J. Eira, Máze

”Nils Ove”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Heiken Májjá”

Ellen Marit Eira Solbakke ja Klemet Amund Eira, Kárášjohka

”Ánte Niillas”

Johan Mikkel J. Eira, Máze

Ellen Inga Sara Eira, Guovdageaidnu

”Máret Iŋgá”

Johan Anders Eira, Guovdageaidnu

”Johan”

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Anne Kirsten”

Marit Anne Sara Buljo, Guovdageaidnu

”Per Johan”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Johan Anders Bær, Kárášjohka

Til toppen

1993

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Ann-Mari Andersen, Guovdageaidnu

”Ráhkisvuohta seamma lea”

Inger Margrethe Olsen

Josef Halse

2.

Áŋŋel nieiddat, Áŋŋel

”Háliidan dánsut”

Ursula Länsman

Tuuni Länsman

3.

Anne Inger Eira, Máze

”Niehku”

Irene Pettersen

Per William Hermansen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Jan Ole Hermansen, Máze

”Čuvges ijat”

Marit Tornensis

Jan Ole Hermansen

Irene Pettersen, Kárášjohka

”Eadnái”

Irene Pettersen

Per Gunnar Andersen

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Eallima eallin”

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Marit Gaup Eira, Guovdageaidnu

”Mihkkal Juhán”

2.

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Máret Ellen Ánne”

3.

Johan N. N. Eira, Máze

”Elen Solbritt”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anders Nils J. Eira, Máze

”Mihkkala Joavnna Iŋgá”

Marit Anne Sara Buljo, Guovdageaidnu

”Sámi mánážat”

Nils P. Vars, Guovdageaidnu

”Nils P. Vars”

Per J. Gaup, Guovdageaidnu

”Mihkkala Joavnna John Heandarat”

Ellen Inga Eira Sara, Guvodageaidnu

”Grethe”

Johan Mikkel J. Eira, Máze

”Nils Jørgen”

Áillohaš musihkkabálkkašupmi – Áillohaš musikkpris:

Mari Boine, Kárášjohka

Til toppen

1992

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Audhild Valkeinen, Kárášjohka

”Máná eallinmokta”

Ann Solveig Nystad

Magnus Vuolab

2.

John Arvid Johnskareng, Kárášjohka

”Fuomáš dál”

Ann Solveig Nystad/John Arvid Johnskareng

John Arvid Johnskareng

3.

Jan Ole Hermansen, Máze

”Muittut du birra”

Marit Tornensis

Jan Ole Hermansen

Eará oasálastit / Andre deltakere

Mathis S. Hætta, Máze

”Váibmošiella”

Mathis S. Hætta

Mathis S. Hætta

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

”Vuohttunlávlla”

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Sverre Hjelleset

Elen Solbritt Eira, Máze

”Modji máizada”

Issát Sámmol Hætta

Issát Sámmol Hætta

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anders Nils J. Eira, Máze

”Johan M. Kemi”

2.

Ellen Marit Eira Solbakke, Kárášjohka

”Niillas Iŋgá”

3.

Ellen Inga Eira Sara, Guovdageaidnu

”Hans Ole”

Eará oasálastit / Andre deltakere

Anders P. Bongo, Guovdageaidnu

”Bier’ Ánte”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

”Guovdageainnu suohkan”

Johan Mikkel J. Eira, Máze

Per J. Gaup, Máze

Nils P. Vars, Guovdageaidnu

”Nilsse Bier Niillas”

Til toppen

1991

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Marit Elisabeth Hætta Øverli, Máze

”Jáddá go beaivi?”

Issát Sámmol Hætta

Issát Sámmol Hætta

2.

Siv Tanja Gaup, Guovdageaidnu

”Stuora illu”

Marit Ellen Anne Bongo

Josef Halse

3.

John Arvid Johnskareng, Kárášjohka

”Ráfi áibbašeapmi”

John Arvid Johnskareng

John Arvid Johnskareng

Eará oasálastit / Andre deltakere

Niko Valkeapää ja Marie Kvernmo, Heahttá/Sis-Romsa

”Luodda”

Niko Valkeapää

Niko Valkeapää ja Marie Kvernmo

Sáve, Kárášjohka

”Govvagirji”

Ellen Vuolab

Magnus Vuolab

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

"Luonddu lávlla"

Iŋgor Ántte Áilu Gaup

Sverre Hjelleset

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Anders Nils J. Eira, Máze

”Anders Nils Eira”

2.

Johan Mikkel J. Eira, Máze

3.

Iŋgor Ántte Áilu Gaup, Guovdageaidnu

"Du čábbodaga"

Eará oasálastit / Andre deltakere

Ole Larsen Gaino, Guovdageaidnu

”Mari Boine Persen”

Mathis S. Hætta, Máze

”Eallu sin dorvu”

Johan Anders M. Eira, Guovdageaidnu

"Giđđa - čuvges ijat"

Til toppen

1990

Lávlunoassi / Sangdel

#

Ártista/Artist

Lávlla/Sang

Teaksta/Tekst

Šuokŋa/Melodi

1.

Sáve, Kárášjohka

”Muital midjiide”

Ellen Vuolab

Magnus Vuolab

2.

Leif Isak Eide ja Inger Marie O. Gaino, Guovdageaidnu

”Ođđa bálgát”

Svein Birger Olsen

Roger Ludvigsen

3.

Mathis Hætta, Máze

”Guoibmái”

Mathis Hætta

Mathis Hætta

Eará oasálastit / Andre deltakere

Irene Pettersen, Kárášjohka

”Mu ráhkkásan”

Irene Pettersen

Irene Pettersen

John Henrik Mienna, Girkonjárga

"Dat lei son gii bovttii ilu"

John Henrik Mienna

Svein Samuelsen

Lars Olof Juuso, Gárasavvon

”Lei go dat imaš?”

Thomas Marainen

Lars Olof Juuso/ Thomas Marainen

Kirsten Marit Olsen, Guovdageaidnu

"Manin"

Kirsten Marit Olsen

Kirsten Marit Olsen

Leif Wigelius, Deatnu

”Lásse”

Leif Wigelius

Leif Wigelius

Juoiganoassi / Joikedel

#

Ártista/Artist

Luohti/joik

1.

Johan Anders Eira, Guovdageaidnu

”Báktevári searat”

2.

Ánte Mihkkal Gaup, Guovdageaidnu

"Luondduálbmoga luohti"

3.

Iŋgor Ántte Áilu, Guovdageaidnu

"Luođáš"

Eará oasálastit / Andre deltakere

John Steinar Baal, Guovdageaidnu

”Giđđabeaivváš”

Til toppen