Hopp til innhold

Hvem eier joiken?

Leder for Juoiggid searvvi, Ellen A. Oskal, skal nå hjelpe joikere med å få registrert sine joiker i TONO.

Tono

Ellen A, Oskal joiker under årets Sámi Grand Prix.

Foto: Kenneth Hætta/Gorm Kallestad/montasje

Juoigiid searvi skal nå jobbe for å få medlemmene sine meldt inn i rettighetsorganisasjonen TONO .

Enkelte joikere har i flere ti-år hørt sine egne joiker på radio, uten å få en eneste krone i vederlag.

De har aldri registrert opphavsretten til sine joiker.

– Har aldri vært et tema

Leder for Juoigiid Searvvi, Ellen A. Oskal, sier dette har hittil ikke vært et tema i foreningen:

– Vi har aldri tatt det opp som et tema, så det er kanskje på tide at vi holder et informasjonsmøte om dette.

Veldig få joikere hos TONO

Gjennom en reportasje i NRK Sápmis magasin Dávgi, kom det frem at det er veldig få joikere som har registrert seg hos TONO.

TONO sikrer rettighetene til artistene, slik at ikke andre skal kunne bruke deres komposisjoner uten tillatelse. TONO sørger også for at artister, komponister, og tekstforfatter får betalt hver gang deres verk spilles offentlig.

Turnerte med Áillohaš

Elle Marit N. Eira ( Áilen Nigá Elle).

Elle Marit N. Eira ( Áilen Nigá Elle), fra Karasjok, debuterte som joikeartist i ung alder.

Foto: Skjermdump, NRK

Elle Marit N. Eira begynte allerede som ung å opptre som joiker. Hun har blant annet turnert sammen med Áillohaš , og gitt ut en plate med tradisjonelle joiker.

Hun lager ennå joiker, men har aldri tenkt på at hun burde melde seg inn i TONO for å sikre opphavsretten:

– Jeg har ikke meldt meg inn, og jeg vet heller ikke hvordan jeg skal gjøre det.

– Den gangen jeg begynte å joike, var det ingen som fortalte meg noe om dette. Og siden har det liksom bare blitt slik, sier Eira til NRK.

Lærte hele Norge å joike

Ellen Anna Buljo Stabbursvik

Med Ante-joiken lå Ellen Anna Buljo Stabbursvik 13 uker på VG-lista i 1975.

Foto: Skjermdump, NRK

Ellen Anna Buljo Stabbursvik lærte hele Norge å joike, da hun joiket åpningsmelodien til den kjente Ante-filmen og TV-serien fra 70- tallet.

Ante-joiken høres stadig på eteren, 35 år etter at den tok Norge med storm. Men Ellen Anna tenkte aldri at hun burde få vederlag fordi hun joiket på plate:

– Jeg har nok tapt noen kroner.

– Hva synes du om det?

Nå er det for sent å tenke på det. Det var ingen som opplyste meg om det den gangen, sier Ellen Anna Buljo Stabbursvik til NRK.

– En del penger gjennom årenes løp

Tore Skoglund, gitarist i Intrigue

Tore Skoglund, musikkprodusent i NRK Sápmi, og gitarist i rockebandet Intrigue.

Foto: Dan Robert Larsen / NRK

NRK Sápmis musikkprodusent, Tore Skoglund, anbefaler joikerne å melde seg inn til TONO. Slik at de får betalt:

– Da får de vederlag hver gang joiken spilles, det være seg på radio eller på konserter.

– En sang eller joik som spilles mange ganger opp gjennom årenes løp, vil gi en del penger til komponisten og tekstforfatteren, sier Skoglund til NRK.

– Vi skal ta tak i dette

Juoiggid Searvvis leder, lover nå å ta tak i problemet:

– Nå skal jeg foreslå for styret at vi skal ta tak i dette. Alle våre medlemmer skal få den informasjonen de trenger, slik at de kan melde seg inn i TONO, sier Ellen A. Oskal til NRK.

Hør saken på samisk her:

Korte nyheter

  • Giellavahkku lea álgán – searvvit miehtá Norgga leat ohcan doarjaga

    Les på norsk.

    Sámi Giellavahkku rahppui almmolaččat Unjárggas mannan basiid, gos maid sámi artista Emil Karlsen oassálastii.

    Norgga Sámediggi lea juolludan lagabui 700 000 ruvnno Sámi giellavahku doaibmabijuide dán jagi.

    Earret eará leat ruđat juhkkojuvvon nuppelohkái skuvlii ja mánáidgárdái Girkonjárgga rájes Oslove rádjai.

    Diet ásahusat leat ohcan ruhtadoarjaga vai besset lágidit gielladoaimmaid main leat sámi árbevierut, barggut, borramušat ja báikenamat guovddážis oahpaheamis, čállá Sámediggi iežas preassadieđáhusas juolludemiid birra (sámediggi.no).

    Giellavahku ulbmilin lea buoridit sámegielaid stáhtusa, ja buoridit máhtu sámi giela ja kultuvrra birra olles servodagas.

    – Lean giitevaš ja movttet dan stuorra áŋgiruššama ovddas maid giellavahku doarjjaohccit leat čájehan, dovddaha sámediggeráđđi Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR) preassadieđáhusastis.

    Giellavahku neahttasiiddus oainnát dieđuid doaluid birra (Giellavahkku.org).

    Sametinget , En gruppe bygninger med snø på bakken
    Foto: Åse M.P. Pulk/Sámediggi/Sametinget
  • Vinterføre i nord – ber bilister bruke vinterdekk

    Troms og nordlige deler av Nordland våknet mandag morgen til snø på en rekke veier, helt ned sjøen.

    – Det er vinterføre i store deler av Troms, sier Monika Stane, trafikkoperatør ved Vegtrafikksentralen Nord, til NRK.

    Foreløpig har Vegtrafikksentralen ikke mottatt mange meldinger om bilister som har kjørt av veien eller slitt på årets første vinterføre med å komme seg frem.

    – Vi oppfordrer bilister til å bruke riktige dekk og ta det med ro i trafikken, og kanskje beregne litt ekstra tid.

    – Hvis man fortsatt ikke har byttet enda, hva bør man gjøre da?

    – Da bør man absolutt gjøre det.

    Vegvesenet melder om glatte kjøreforhold på store deler av veinettet i Troms og Finnmark, samt i Nordland nord for Fauske og i store deler av Lofoten.

    Klokken 07.44 melder Troms politidistrikt om utforkjøring på E6 i Målselv. En taxi med passasjer i har kjørt av veien. Ingen personer er skadet.

    rr

    Snødekte veier i nord førte til store trafikale problemer på E6

    Mandag morgen er det glatt over store deler av Nord-Norge. Vegvesenet ber folk bruke vinterdekk.