Hopp til innhold

Lover urfolk en bedre fremtid

Faste konsultasjoner mellom landets urfolk og presidentens administrasjon er et av de konkrete tiltakene Barack Obama lovte da han i går møtte urfolksledere fra hele landet.

Her ankommer president Barack Obama møtet med urfolkslederne.
Foto: Saul LOEB / Scanpix/AFP

– Dette møtet er starten på et sterkt og varig partnerskap med stammesamfunnene i landet, sa Barack Obama under sin tale til urfolkslederne.

Obama-administrasjonen opplyser at 564 stammeledere var invitert og at mer enn 400 møtte opp til gårsdagens møte i Det Hvite Hus.

Medlem av Crow stammen

Under valgkampen i mai 2008 ble Barack Obama tatt opp som medlem av Crow stammen i Montana. Dette nevnte også presidenten under sin tale til forsamlingen.

President Barack Obama under talen til urfolkslederne i Det Hvite Hus.
Foto: Saul LOEB / Scanpix/AFP

Presidenten lovte å arbeide aktivt for å bedre livssituasjonen til landets urfolk.

– Jeg er fast bestemt på å arbeide for en ny og bedre fremtid sammen. Denne viljen sitter dypere enn bare å gjelde vårt unike folk-til-folk forhold. Dette er en vilje til å gjøre ting riktig, slik at dere kan bli fullverdige partnere i utformingen av den amerikanske økonomien, slik at deres barn og barnebarn kan ha like stor rett som andre i å ta del i den amerikanske drømmen, sa Obama til forsamlingen.

Presidenten understreket samtidig at han ikke ønsket å bare snakke om en bedre fremtid for landets stammefolk, men at dette ønsket skal føre til direkte handlinger, skriver Indian Country Today .

(Artikkelen fortsetter under bildet)

En indianerleder kledd i sine tradisjonelle klær taler til Barack Obama.

En indianerleder kledd i sine tradisjonelle klær taler til Barack Obama.

Foto: Saul LOEB / Scanpix/AFP

Konsultasjoner og samarbeid

Et av disse direkte handlingene, som Barack Obama nevnte i sin tale, var etableringen av "regulære og meningsfulle konsultasjoner og samarbeid" mellom stammene og den føderale regjeringen.

Obama satte også en tidsplan for det videre samarbeidet. De forskjellige kabinettene i presidentens administrasjon skal innen 90 dager fremme et detaljert forslag til presidenten om hvordan de vil implementere og forbedre konsultasjonen med stammene.

Presidenten opplyste også at han har ansatt folk av urfolksavstamning i nøkkelroller i sin administrasjon. Samtidig har han økt bevilgningene betraktelig til forskjellige programmer for urfolk, blant annet til Byrået for indianersaker (The Bureau of Indian Affairs) og Indianernes helsetjeneste (The Indian Health Service).

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring