Hopp til innhold

Adjágas vant Sápmi Awards

Sápmi Awards pris for levende samtidsmusikk i Sápmi går til Adjágas.

Adjágas, Sara Marielle Gaup og Lawra Somby

De glade prisvinnerne i gruppa Adjágas, Sara Marielle Gaup og Lawra Somby.

Foto: Anna-Maria Ahlén / SVT Sápmi

Prisen i duodji, design og kunst gikk til Maj-Doris Kristina Rimpi. Pris i den samiske kokkekonkurransen i tradisjonell matkunnskap går till Martin Jönsson. Prisen til endyktig, ung reindirftsutøver gikk til Ole Johan J. Eira, opplyser Oddasat.se .

Vinnerne får 100.000 svenske kroner hver.

– Dette hadde jeg ikke forventet, sier Lawra Somby rett etter at Adjágas hadde vunnet musikkprisen i Sápmi Awards.

– Det var vanskelig å si noe da vi skulle motta prisen. Jeg hadde jo ikke forberedt meg på noen takketale, men denne prisen varmer virkelig mitt hjerte, sier Sara Marielle Gaup. Hun sier at prisen betyr veldig mye for en musikkgruppe som er inne i en kreativ prosess.

Fire priser

enne helga ble det delt ut priser i fire kategorier til samer som har gjort seg fortjent til heder og ære.

«Sápmi Awards er en nystiftet pris som hyller den samiske levemåten. I ulike kategorier premieres de som tenker nytt, uten å miste respekten for tradisjon og helheten. En manifestasjon av kreativitet og bærekraftig utvikling der du og hele verden inviteres til å delta.»

Sápmi Awards er en ny storsatsning i Jokkmokk som tar sikte på å løfte fram den samiske kulturen og tradisjonen som beriker regionen. Gjennom et festlig sommerarrangement beæres betydningen og de unike verdiene som alle utøvende kunstnere innom musikk, samisk mat, duodji, design og reindrift gir. Totalt skal fire vinnere kåres og en prissummen på 500.000 svenske kroner deles ut.

Og det er publikum sammen med fire kyndige jurygrupper som kårer vinnerne.

Korte nyheter

  • Giellavahkku lea álgán – searvvit miehtá Norgga leat ohcan doarjaga

    Les på norsk.

    Sámi Giellavahkku rahppui almmolaččat Unjárggas mannan basiid, gos maid sámi artista Emil Karlsen oassálastii.

    Norgga Sámediggi lea juolludan lagabui 700 000 ruvnno Sámi giellavahku doaibmabijuide dán jagi.

    Earret eará leat ruđat juhkkojuvvon nuppelohkái skuvlii ja mánáidgárdái Girkonjárgga rájes Oslove rádjai.

    Diet ásahusat leat ohcan ruhtadoarjaga vai besset lágidit gielladoaimmaid main leat sámi árbevierut, barggut, borramušat ja báikenamat guovddážis oahpaheamis, čállá Sámediggi iežas preassadieđáhusas juolludemiid birra (sámediggi.no).

    Giellavahku ulbmilin lea buoridit sámegielaid stáhtusa, ja buoridit máhtu sámi giela ja kultuvrra birra olles servodagas.

    – Lean giitevaš ja movttet dan stuorra áŋgiruššama ovddas maid giellavahku doarjjaohccit leat čájehan, dovddaha sámediggeráđđi Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR) preassadieđáhusastis.

    Giellavahku neahttasiiddus oainnát dieđuid doaluid birra (Giellavahkku.org).

    Sametinget , En gruppe bygninger med snø på bakken
    Foto: Åse M.P. Pulk/Sámediggi/Sametinget
  • Vinterføre i nord – ber bilister bruke vinterdekk

    Troms og nordlige deler av Nordland våknet mandag morgen til snø på en rekke veier, helt ned sjøen.

    – Det er vinterføre i store deler av Troms, sier Monika Stane, trafikkoperatør ved Vegtrafikksentralen Nord, til NRK.

    Foreløpig har Vegtrafikksentralen ikke mottatt mange meldinger om bilister som har kjørt av veien eller slitt på årets første vinterføre med å komme seg frem.

    – Vi oppfordrer bilister til å bruke riktige dekk og ta det med ro i trafikken, og kanskje beregne litt ekstra tid.

    – Hvis man fortsatt ikke har byttet enda, hva bør man gjøre da?

    – Da bør man absolutt gjøre det.

    Vegvesenet melder om glatte kjøreforhold på store deler av veinettet i Troms og Finnmark, samt i Nordland nord for Fauske og i store deler av Lofoten.

    Klokken 07.44 melder Troms politidistrikt om utforkjøring på E6 i Målselv. En taxi med passasjer i har kjørt av veien. Ingen personer er skadet.

    rr

    Snødekte veier i nord førte til store trafikale problemer på E6

    Mandag morgen er det glatt over store deler av Nord-Norge. Vegvesenet ber folk bruke vinterdekk.