Hopp til innhold

– Ja til gruveselskap

Kvalsund-ordfører Tor Arvid Myrseth avslørte på folkemøtet i Kvalsund i kveld at bergmesteren sier ja til utmål til selskapet Wega Mining.

Tor Arvid Myrseth
Foto: Eilif Aslaksen / NRK

– Jeg har snakket med bergmesteren i dag, og han fortalte meg at Bergvesenet vil gi en positiv innstilling overfor Næringsdepartementet, sier Myrseth til nrk.no/sami.

HØR: Ordfører Tor Arvid Myrseth

– Sier ja til utmål

NRK Sami Radio fikk sent mandag kveld bekreftet at bergmesteren sier ja til utmål.

– Undertegnede finner med å kunne tilrå at departementet bestemmer at utmålene kan tildeles, og at det skjer før utmålsforretning, er konklusjonen til bergmesteren.

Dermed blir ikke den negative uttalelsen fra Finnmarkseiendommen (FeFo) og Sametinget tatt til følge.

Bergmester Per Zakken Brekke

Bergmester Per Zakken Brekke

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

– Gir rett til erverv av bergrettigheter

I notatet som bergmester Per Zakken Brekke har utarbeidet og sendt til Næringsdepartementet, vises det til at bergverksloven gir rett til erverv av bergrettigheter.

- Et utmål kan sammenlignes med en avtale om utnyttelse av ikke-mutbare mineraler mellom grunneier og driver, heter det i notatet.

– Krav om konsekvensutredning

Bergmesteren sier også at for å kunne gjøre inngrep i grunnen som gruvedrift krever, er det nødvendig med tillatelser etter plan- og bygningsloven og forurensingsloven.

- Det er førstnevnte lov som styrer arealbruken og hvilke inngrep som gjøres, og derfor er avgjørende om gruvedrift kan etableres. Søknad om gruvedrift/utslipp fra gruvedrift kan etableres. Søknad om gruvedrift/utslipp fra gruvedrift etter disse lovene vil normalt utløse krav om konsekvensutredning, skriver bergmesteren i notatet.

Fornøyd ordfører

Kvalsund-ordfører Tor Arvid Myrseth er svært glad for innstillingen fra Bergvesenet.

- Jeg har full forståelse for at det kreves en konsekvensutredning, sier han til nrk.no/sami.

Korte nyheter

  • Norske forskere har krysset pukkellaks og atlantisk laks

    For første gang har norske havforskere lykkes med å krysse pukkellaks og atlantisk laks – og avkommet lever i beste velgående.

    Det skriver Havforskingsinstituttet på sine egne nettsider.

    I 2023 satte forsker Monica Solberg og kollegaene hennes ved Havforskningsinstituttet i gang et banebrytende eksperiment: De ville undersøke om pukkellaks kan få levedyktig avkom med andre laksefisk, som atlantisk laks, ørret, røye og regnbueørret.

    – Vi ønsket å finne ut om slike krysninger kan overleve til voksen alder, og om de kan utgjøre en risiko for våre lokale laksebestander, sier Solberg.

    Resultatene overrasket forskerne.

    Kun én av krysningene førte til overlevelse – nemlig den mellom hunn av atlantisk laks og hann av pukkellaks.

    Disse hybridene svømmer nå rundt på forskningsstasjonen i Matre.

    Selv om det er mulig å krysse artene i kontrollerte omgivelser, mener forskerne at risikoen for naturlig hybridisering er lav. Pukkellaks og atlantisk laks har vanligvis ulik gyteperiode, men det finnes observasjoner som viser at pukkellaks kan gyte senere enn tidligere antatt – noe som kan føre til overlapp.

    De nye hybridene viser en blanding av egenskaper fra begge arter. Noen har hvit tunge, i motsetning til pukkellaksens karakteristiske svarte, og mangler prikkene på halefinnen. Samtidig vokser de raskere enn vanlig oppdrettslaks.

    – Den raske veksten har de nok arvet fra pukkellaks-faren, sier Solberg.

    Forskerne antar at hybridene ikke kan reprodusere, slik det ofte er med kryssinger mellom ulike laksearter. Men dette skal nå undersøkes nærmere.

    En pukkellaks-hybrid ligger på et bord på et målebånd.
    Foto: Pauline Paolantonacci / Havforskningsinstituttet
  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen