Hopp til innhold

Mannsdominert yrke

Reineier Ellinor Guttorm Utsi støtter NRL-leder i hans uttalelser om at flere kvinner må inn i næringen.

Stig Rune Smuk

Leder i Norske Samers Landsforbund mener reindrifta er blitt mannsdominert. Han vil ha flere kvinner inn i næringen.

Foto: Eilif Aslaksen

Reineier, Ellinor Guttorm Utsi, fra Tana, mener samfunnsutviklingen har ført til at reindriftsnæringen er blitt mannsdominert, men mener at kvinner har en sentral plass i næringen.

Nils Henrik Sara

Leder i NRL, Nils Henrik Sara mener reindrifta er for mannsdominert.

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Lederen i Norske Reindriftssamers Landsforbund, Nils Henrik Sara, mener næringen er for mannsdominert og mener staten bør forsterke de kvinnerettede tiltakene i næringen. Utsi sier til NRK-Finnmark at utfordringen har vært å finne ut hvordan gi kvinner plass i næringen og synliggjøre deres arbeid. Hun er svært glad for Sara:s uttalelser.

NRL-lederen peker på flere kvinnerettede tiltak som han mener ikke er tilstrekkelig. Utsi er enig at i at næringen er mannsdominert, men sier at kvinnene spiller en viktig rolle.

Ellinor Guttorm Utsi

Ellinor Guttorm Utsi fra Tana er glad for NRL-lederens uttalelser.

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Kvinnelige ressurser

– Vi har utrolig mange ressurssterke kvinner i næringen. Selv om de fleste ikke deltar aktivt som en uttøver, så har de ressurser som man må ha for å få hjulet til å gå rundt, sier Ellinor Gurrorm Utsi. Hun nevner f.eks. at forvaltningen av næringen, som også er en viktig del. Hun er selv aktivt med i reindriftspolitikken, og mener det er viktig å ta ledende roller i politikken. Alle verdiene blir bragt på banen i politikken, fortsetter hun.

Ellinor Guttorm Utsi på NRL-landsmøtet 2008

Ellinor Guttorm Utsi er aktivt med i reindriftspolitikken.

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Styrker kvinnens stilling

– Man får ulike verdisyn i politikken, og det er ikke bare i denne næringen, avslutter Utsi, som også er en etablert duodji-uttøver. Det er også en viktig del i reindriftssnæringen.

Reineiere Marit og Mikkel Eira fra Beaskades i Kautokeino.

Det er ikke mange kvinner som er så aktiv i næringen som Marit Gaup Eira fra reinbeitedistrikt Beaskades, i Vest-Finnmark.

Foto: Liv Inger Somby

Nils Henrik Sara sier at kvinnene forsvinner fra næringen, og ber derfor staten om hjelp for å finne ut hvordan kvinner hindre dette.

For kommende reindriftsavtaleperiode har avtalepartene sett behovet for å styrke kvinnens stilling i reindriften. Om dette kan du lese mere om i Reindriftsforvaltningen.no

Korte nyheter

  • Fire rein døde i påkjørsel på Helgeland

    Fire rein døde etter å ha blitt påkjørt av et vogntog ved Trofors på Helgeland fredag kveld.

    – Alle dyrene døde av sammenstøtet med lastebilen, sier operasjonsleder May-Wenche Hansen i Nordland politidistrikt til VG.

    Det var et utenlandsk vogntog som kjørte på reinen.

  • Barn utga seg for å samle inn penger til TV-aksjonen

    Politiet i Alta har mottatt tips om ulovlig bøssebæring i Alta.

    – Ved undersøkelse viser det seg at det er barn som går rundt i sentrum og ber om penger til TV-aksjonen. Oppgitte vipps er ikke til TV-aksjonen, melder de.

    Politiet har kontaktet foresatte som vil sørge for at de til sammen 14 innkommende beløp vipses videre til TV-aksjonen, som går til Atlas-alliansen.

  • 1000 evakuert etter orkan og stormflo i Alaska

    Loga sámegillii.

    Over 1000 personer måtte nylig evakueres fra to landsbyer på grunn av en rekordstor stormflo og orkan i den sørvestlige delen av Alaska i USA.

    Innbyggere i Kipnuk og Kwigillingok ble onsdag evakuert med fly fra det amerikanske forsvaret. De ble fløyet til byene Bethel og Anchorage, som ligger flere hundre kilometer fra det flomrammede området.

    Avisen Anchorage Daily News melder at minst en person har omkommet. Det letes også etter to savnede. Flere boliger ble ødelagt da vannet fra Beringhavet flommet inn mot kysten.

    Inuit Circumpolar Council (ICC), som er et organ for inuittene, mener situasjonen er alvorlig for yupik folket, som bor i det flomrammede området.

    – ICC uttrykker sin dypeste medfølelse med de samfunn i det vestlige Alaska som nå er rammet av denne naturkatastrofen, som også har kostet menneskeliv, skriver ICC i en pressemelding, melder Kalaallit Nunaata Radioa (ekstern lenke).

    En gruppe hus ved siden av en vannmasse